wtorek, 21 grudnia 2010

Jak odnowić bombki?

"Śnieg jest piękny z ciepłego miejsca."  Piotr Szreniawski
 Od tygodni poszukiwałam inspiracji. Przeszukiwałam internet, stare gazety, wystawy sklepowe. Chciałam, aby marzenie z dzieciństwa, o choinka zapisanej w mojej głowie, takiej jaką z zapartym tchem podziwiałam w niemieckich katalogach z lat 90, spełniło się. 
   Nie chciałam jednak aby to marzenie polegało na wymianie wszystkich obecnych w domu bombek na nowe zakupione biegiem w sklepie. Chciałam włożyć w to trochę wysiłku, abym wiedziała, że marznia przy odrobinie wysiłku i siły pragnień można zrealizować
  I tak zaczełam tworzyć sztruksowe bombki, jako uzupełnienie dużych złotych i czerwonych obecnych już w domu. Praca okazała się czasochłonna. Zaszyłam się na cały dzień w pokoju i poświęciłam dopracowywaniu szczegółów. W trakcie tych zabiegów nie obyło się bez "bombkowych ofiar". Po kilku godzinach mogłam zasiąść w fotelu i ocenić efekty. Marzenia się jednak spełniają :)

JAK STWORZYĆ MATERIAŁOWE BOMBKI?
Materiały:
 - SZTRUKSOWY, CZERWONY MATERIAŁ - ilość jest uzależniona od ilości bombek i ich średnicy. W celu oszacowania wielkości pojedyńczego kwadratu materiału należy  wyciąć kwadrat z papieru i ocenić czy jego wielkość jest odpowiednia na uszycie bombki. Ja do obszycia bombek o średnicy 7 cm używałam kwadratów materiału o wymiarach 20 cm x 20 cm.
- CZERWONA PODSZEWKA z której będą uszyte kokardki. Do uszycia jednej kokardki użuwałam prostokatów materiału o wymiarach 15 cm x 25 cm.
- ZŁOTA WSTĄŻKA Z USZTYWNIANYMI BRZEGAMI
- BOMBKI 
- SZNUREK
- TAŚMA DWUSTRONNA
- IGŁA
- CZERWONA NITKA 

Wykonanie bombek:

1. Wycinamy kwadraty z sztruksowego materiału o wymaganej wielkości (w moim przypadku są to kwadraty o wymiarach 20 cm x 20 cm) i prasujemy.

2. Na środku danego kwadratu umieszczamy bombkę. I zaczynamy zszywanie. Dla ułatwienie przedstawiam schemat.
    a) Wokół szyjki bombki zszywamy pierwsze  punkty. Igłę wkłuwamy  kilka milimerów od środka boku kwadratów . 

  b) Z następnymi bokami postepujemy jak wyżej.


  c) Układamy i przyszywamy odstające wierzchołki kwadratów.


d) Obwiązujemy wierzchołek sznurkiem i przyszywamy kokardkę.


Wykonanie kokardek: 
1. Wycinamy prostokąty o odpowiedniej długości.
2. Sklejamy dłuższe brzegi prostokątów za pomocą taśmy dwustronnej. 


3. Krótsze brzegi zszywamy podwijając materiał na wolnych końcach. Przesuwamy miejsce zszycia na środek kokarki i fastrygujemy.

4. Do tak przygotowanej kokarki doszywamy złotą wstążkę.


2 komentarze:

  1. Bardzo elegancka ta bombka. Fajnie, że pokazujesz jak zrobić, może się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  2. guga, życzę powodzenia :)

    OdpowiedzUsuń