Przejdź do głównej zawartości

Jak odnowić bombki?

"Śnieg jest piękny z ciepłego miejsca."  Piotr Szreniawski
 Od tygodni poszukiwałam inspiracji. Przeszukiwałam internet, stare gazety, wystawy sklepowe. Chciałam, aby marzenie z dzieciństwa, o choinka zapisanej w mojej głowie, takiej jaką z zapartym tchem podziwiałam w niemieckich katalogach z lat 90, spełniło się. 
   Nie chciałam jednak aby to marzenie polegało na wymianie wszystkich obecnych w domu bombek na nowe zakupione biegiem w sklepie. Chciałam włożyć w to trochę wysiłku, abym wiedziała, że marznia przy odrobinie wysiłku i siły pragnień można zrealizować
  I tak zaczełam tworzyć sztruksowe bombki, jako uzupełnienie dużych złotych i czerwonych obecnych już w domu. Praca okazała się czasochłonna. Zaszyłam się na cały dzień w pokoju i poświęciłam dopracowywaniu szczegółów. W trakcie tych zabiegów nie obyło się bez "bombkowych ofiar". Po kilku godzinach mogłam zasiąść w fotelu i ocenić efekty. Marzenia się jednak spełniają :)

JAK STWORZYĆ MATERIAŁOWE BOMBKI?
Materiały:
 - SZTRUKSOWY, CZERWONY MATERIAŁ - ilość jest uzależniona od ilości bombek i ich średnicy. W celu oszacowania wielkości pojedyńczego kwadratu materiału należy  wyciąć kwadrat z papieru i ocenić czy jego wielkość jest odpowiednia na uszycie bombki. Ja do obszycia bombek o średnicy 7 cm używałam kwadratów materiału o wymiarach 20 cm x 20 cm.
- CZERWONA PODSZEWKA z której będą uszyte kokardki. Do uszycia jednej kokardki użuwałam prostokatów materiału o wymiarach 15 cm x 25 cm.
- ZŁOTA WSTĄŻKA Z USZTYWNIANYMI BRZEGAMI
- BOMBKI 
- SZNUREK
- TAŚMA DWUSTRONNA
- IGŁA
- CZERWONA NITKA 

Wykonanie bombek:

1. Wycinamy kwadraty z sztruksowego materiału o wymaganej wielkości (w moim przypadku są to kwadraty o wymiarach 20 cm x 20 cm) i prasujemy.

2. Na środku danego kwadratu umieszczamy bombkę. I zaczynamy zszywanie. Dla ułatwienie przedstawiam schemat.
    a) Wokół szyjki bombki zszywamy pierwsze  punkty. Igłę wkłuwamy  kilka milimerów od środka boku kwadratów . 

  b) Z następnymi bokami postepujemy jak wyżej.


  c) Układamy i przyszywamy odstające wierzchołki kwadratów.


d) Obwiązujemy wierzchołek sznurkiem i przyszywamy kokardkę.


Wykonanie kokardek: 
1. Wycinamy prostokąty o odpowiedniej długości.
2. Sklejamy dłuższe brzegi prostokątów za pomocą taśmy dwustronnej. 


3. Krótsze brzegi zszywamy podwijając materiał na wolnych końcach. Przesuwamy miejsce zszycia na środek kokarki i fastrygujemy.

4. Do tak przygotowanej kokarki doszywamy złotą wstążkę.


Komentarze

  1. Bardzo elegancka ta bombka. Fajnie, że pokazujesz jak zrobić, może się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  2. guga, życzę powodzenia :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…