Przejdź do głównej zawartości

Dwa w jednym czyli bransoletka i szkatułka

   Spodobało mi się robienie tych ekologicznych bransoletek. Do tego stopinia jestem nimi zafascynowana, że teraz żadna plastikowa butelka już się w moim domu nie marnuje, a wręcz cierpię na ciągły brak surowca. Gdyby to było lato i gdyby żar lał się z nieba, to każdy z domowników spożywałby litry napojów, dzięki czemu przyczyniłby się do mojej twórczości. Niestety pora nie ta, a na ciepłe miesiace przyjdzie mi jeszcze poczekać. Nie zrażam się jednak, mogę przecież przenieść mój zapał na inny front.
  Plastikowe butelki, a raczej pierścienie, które z nich wycinam, służą mi jako rusztowanie dla włóczkowego motywu. Można też posłużyś się gotowymi drewnanianymi lub plastikowymi bransoletkami (widziałam kiedyś zestaw trzech bransoletek jako dodatek do gazety, do dziś nie moge sobie wybaczyć, że ich wtedy nie nabyłam).
   Jak bransoletki stały się szkatułkami? Jak to zwykle bywa przez przypadek. Robiąc porządki zastanawiałam się, gdzie mogę znaleść choćby mały skrawek pokoju, gdzie moje nowe dzieła będą miały swoje miejsce i nie niepokojone przez nikogo będą cieszyć moje oko. I tak przestawiając je z półki na półkę, z ławy na biurko, opadłam na sofę pozbawiona pomysłów. 
   Pewnie bym już zrezygnowała z swoich planów, gdyby mój wzrok nie spoczął na półce z biżuterią. Z miną wyrażającą zaciekawienie, zbliżyłam się pewnym krokiem i szybkim ruchem postawiłam dwie bransoletki. To było już coś, ale jeszcze nie w pełni. Jeszcze czegoś brakowało, znów zaczęłam się rozgladać i tak moja ręka sięgnęła po dekoracyjne ciasteczka. Okazały się idealnymi wieczkami.  Ot i cała historia. 
  Moje dwufunkcyjne bransoletki wykonałam z końcówek włóczek i jestem pewna, że nadal będę przeszukiwała  swoje zbiory w celu odnalezienia włóczki w kolorze, ktory istnieje tylko w mojej głowie.
   Inne bransoletki, które już wykonałam to:  eko - bransoletka z motywem warkocza  i  eko - bransoletka z podwójnym motywem cukierka. 

 BRANSOLETKA "WARKOCZ W WARKOCZU"


SCHEMAT - WARKOCZ W WARKOCZU 


 BRANSOLETKA "PLECIONAKA"BRANSOLETKA - SZKATUŁKA

CIASTECZKOWE WIECZKA
Komentarze

  1. Bransoletki znalazły już nowego właściciela, ale z przyjemnością wspominam chwile, gdy były jeszcze w moim posiadaniu :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…