Przejdź do głównej zawartości

Szalik warkocz


   Od dłuższego czasu pracowałam nad jesiennym szalikiem, który odkryłam na Włóczkomani. Włóczkę na niego zdobyłam dzięki koleżance, która robiąc gruntowne porządki w domu, odkryła całe zapasy różnych rodzajów włóczek i postanowiła mnie nimi obdarować. Przyznam, że taka koleżanka to skarb. 
  Myślałam, że jesień będzie długa i złota, i  jeszcze zdąże się  przespacerować w szalu po usianych barwami chodnikach. Niestety zima nagle zaskoczyła nie tylko drogowców, ale również mnie. Widząc śnieg za oknem wiedziałam, że muszę poczekać do wiosny, kiedy wszystko zacznie odżywać na nowo, aby przywdziać warkocz. 
   Troche zniechęcona tym, że plan się nie powiódł, odłożyłam prace jesienne i skupiłam się na tych typowo zimowych. Wielokrotnie chciałam powrócił do mojego warkoczowego szalika, ale zawsze znalazło się coś ważniejszego. Ale "co się odwlecze to nie uciecze"
  Zimowe ocieplenie i chwilowy brak śniegu, przypomniały mi jesień i wróciła chęć do pracy. Wczoraj zakończyłam mój szalik, który osiągnął długość 206 cm. Został zrobiony potrójną nitką z nieznanej mi z nazwy i parametrów włóczki, ponieważ nie miałam etykietek :(. Z moich obliczeń wynika, że przerobiłam 708 rzędów. Jeśli ktoś chce się skusić na wykonanie takiego szalika to odsyłam do bloga Włóczkomania, gdzie znajduje się opis wykonania.

Tak posuwały się prace przy szaliku. 


 Sposoby noszenia warkoczowego szalika.

 1. Swobodnie 2. Tradycyjnie 


3. FantazyjnieKomentarze

 1. Podoba mi się wykonanie, kolor i pomysł! Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale ekstra ten warkoczowy szalik. Świetny efekt

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo, że zima powróciła, to mam zamiar już dziś zadebiutować w warkoczowym szalu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, Próbowałam zrobić ten szal wg schematu i coś mi nie wychodzi. Pierwsze przełożenie na drut pomocniczy jest w 13 tym rzędzie a następne? wg wzoru zrozumiałam że w 25 ale takie jakieś krótkie odstępy mam między tymi ściągaczami. Pomocy proszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, dobrze odczytałaś schemat. Zauważ, że w moim szaliku są krótsze odstępy niż w szaliku prezentowanym na blogu Włóczkomania. Wszystko zależy od włóczki jakiej się używa i od rodzaju drutów. Jeśli marzysz o większych odstępach, zwiększ liczbę rzędów przed krzyżowaniem oczek na warkocz. Pozdrawiam.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…