Przejdź do głównej zawartości

W pośpiechu na urodziny

   Uknułam z Pracowitą Duszą plan, który zakładał stworzenie kominowego szala, pasującego do granatowego płaszcza Niebieskiej Duszy. Wszystko odbyło się w tajemnicy przed Anielską (Niebieską) Duszą, która wprawdzie mówiła, że chciałaby taki wyrób posiadać, ale nie spodziewała się, że go dostanie. 
   Czasu było mało. Wiedziałam, że sama nie dam rady. Wezwałam na pomoc Zieloną Duszę, a ta ochoczo zaoferowała, że szybko wydzierga mój projekt. Nastawiona optymistycznie, zakupiłam odpowiednie materiały, ale wtedy jeszcze nie wiedziałam, że kupiłam za mało włóczki. Cała filozofia projektu, z którego również wyniknęły potem problemy, zakładała stworzenie szala z podwójnej nitki, przy czym kazda nitka prezentowała inny odcień szarości. Efekt był niesamowity, ponieważ kolor, który powstał przez połączenie tych włóczek dawał wrażenie błyszczacego srebra (niestety zdjęcia tego nie oddają). Precyzując mój opis, włóczki na szal wystarczyło, ale w międzyczasie postanowiłam dorobić rękawiczki do kompletu.
    Dziergałam tak, nieświadoma zagrożenia wynikajacego z kończacej się włóczki. W pewnym momencie zdałam sobie jednak sprawe, że włóczka z ciemniejszego motka jest dużo krótsza niż ta z jasnego. Po zrobieniu jednej całej i drugiej w połowie rękawiczki, ciemna włóczka się skończyła. Rozpoczęło się bieganie po pasmaneriach, a tam zero pomocy. Nie było odzewu na moje poszukiwania włóczki Baśki. Ale...
   Zielona Dusza nie bez powodu została tak nazwana. Dała mi nadzieje. Okazało się, że rok wczesniej wykonywała sweter z takiej ciemnej włóczki i stwierdziła, że chyba jeszcze gdzieś ma końcówkę włóczki. I tak! Hura, udało się wyszperać włóczke i dokończyć rękawiczkę dzień przed urodzinami :).
   Niebieska Dusza, niczego się niespodziewająca, była bardzo mile zaskoczona. A ja sama zapragnęłam takiego kompletu :) 

 Szal wykonany przez Zieloną Duszę i rękawiczki mojego autorstwa. 

Komentarze

 1. Cudny komplet!
  Ja też lubię łączyć dwie nitki o bardzo podobnym kolorze. I też mi to daje efekt połysku.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. prezent świetny :) i farta miałaś z tą brakującą włóczką ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczny komplet. Obdarowana osoba na pewno jest przeszczęśliwa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z ostatnich doniesień: Obdarowana osoba - Niebieska Dusza - komplet nosi i jest z niego bardzo zadowolona.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…