Przejdź do głównej zawartości

Zielono mi

   Nareszcie powstały, tak o nich marzyłam, a jednak ciągle napotykałam przeszkody. Przy pierwszym podejściu wybrany przeze mnie motyw warkoczowy tak zwężył rękawiczkę, że chyba tylko Calineczka zmieściłaby swoją dłoń... nastąpiło prucie. Przy drugim podejściu, źle rozliczyłam oczka na palce, w konsekwencji palec środkowy był dziwnie przekrzywiony, a kciuk był tak szeroki, że chyba jedynie Yeti (jeśli istnieje) byłby zadowolony... nastąpiło ponowne prucie.
   Trzecie podejście utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie można się poddawać. Tym razem wszystko się udało, wybrałam dobry wzor, odpowiednio rozliczyłam oczka na palce i teraz cieszę się moimi rękawiczkami.

   Jak to się u mnie już zdarzało włóczkę zakupiłam zupełnie w innym celu. Planowałam zrobić przestrzenny, włóczkowy model komórki zwierzęcej lub roślinnej, a włóczkę wykorzystać na stworzenie błony lub ściany komórkowej. Tak długo się do tego zabierałam i planowałam, aż model komórki został wyprzedzony przez rękawiczki. Mam nadzieję jednak, że kiedyś uda mi się zrealizować pierwotny pomysł.

   Pomysł na rękawiczki zaczerpnęłam z ksiazki "Dzierganie z koralikami" autorstwa Jane Davis. 


Literatura:
Davis J. 2004: Dzierganie z koralikami. 30 wzorów pięknych swetrów, szalików, czapek i rękawiczek. Klub Dla Ciebie, Warszawa: 90-93.
  

Komentarze

 1. Piękne rękawiczki. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne są. Ja robiłam tylko takie z jednym palcem

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż żal, że tak mało czasu mogę poświęcić na dzierganie rękawiczek. Ale pomysł goni pomysł, może niebawem znów zasiądę do pięciu drutów :) Dziękuję za odwiedzanie mojego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przecudne rękawiczki. Szkoda, że nie przepadam za 5 drutami. Gdybym wiedziała, że umiałabym podobne popełnić, to bym się z nimi zaprzyjaźniła.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne rękawiczki i tak ładnie zrobione...zazdroszczę Ci cierpliwości. Podobno ja też jestem cierpliwa, ale chyba jednak nie na tyle żeby zrobić coś takiego. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Terra ja też obawiałam się pięciu drutów, a teraz jedyne czego się obawiam, to tego, że mogę je pogubić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Guga mnie właśnie te druty uspokajają, a zakończenie z powodzeniem rękawiczek motywuje mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. świetne są :)
  do trzech razy sztuka ;)
  pozdrawiam
  Aurelia ;-]

  OdpowiedzUsuń
 9. aureliamyszkaszara, dokładnie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…