Przejdź do głównej zawartości

Zapasy na zimę - czapka

  
   Wracam z prezentacją kolejnej czapki, którą wykonałam z okazyjnie zakupionej włóczki. Jak wiadomo do jesieni i zimy jeszcze bardzo daleko i to dobrze, bo kocham wiosnę, szczególnie teraz, gdy wszystko nabiera żywego, głebokiego koloru zieleni.  Nabieram chęci do działania. Niestety druty obrastają kurzem. Wiosna i lato kierują moją uwagę w inną stronę.

   Czapka została wykonana prostym wzorem. Niestety jest za duża. Biorą pod uwagę, że jeszcze mogłaby się rozciągnąć w trakcie użytkowania, przeznaczę ją prawdopodobnie do sprucia. 

   Włóczka jest bardzo gruba, a ponieważ w mojej kolekcji posiadam druty jedynie do rozmiaru 5,5 mm (moje ukochane bambusowe), będę musiała zaopatrzyć się w nowe zdecydowanie grubsze.

   Z ciekawostek napiszę, że mój osobisty tata, zaczął dla mnie produkować druty :):):). Przyznam szczerze, że to niesamowite. Mam już je od kilku tygodni, ale jeszcze nie zostały przetestowane. Jak tylko to zrobię to  napiszę, jak sie sprawują takie druty domowej roboty. Tato obiecał również, że stworzy dla mnie druty 10 mm :) zobaczymy co z tego wyjdzie. 
   Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego odpoczynku :) 

   

Komentarze

 1. a wiesz,że śniła mi się dziś czapka?! taka właśnie, jaką Ty masz:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czapka bardzo fajna, szkoda że do sprucia...ale jak ma leżeć to pewnie, że lepiej spruć :)
  Jestem bardzo ciekawa tych drutów...dobrze jest mieć takiego osobistego tatę, oj dobrze!
  Napisałaś u mnie 1000 komentarz...wysłałam do Ciebie maila :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czapa fajna- szkoda, ze do rpucia. A drutów wykonanych przez Twego tatę też jestem ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czapka świetna, może znalazłaby się do niej jakaś większa głowa?
  :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna czapeczka. Tate to masz super. Ja miałam kiedyś znajomego co szydełka robił. Jedno nawet miałam od niego takie grube fajne. Były to czasy kiedy nic w sklepach nie było tym bardziej było cenne. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Czapka jest fajna. Szkoda prucia. Może zastosuj metodę skracania rękawów, Odetnij ściągacz, nabierz ponownie oczka i teraz dorób ściągacz z mniejszej ilości oczek.
  Ciekawostka bardzo mi się podoba. Zazdroszczę Ci jej.
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajny tata!!!Czapa tez extra !!!Może wpraw jakąś gumeczkę ,bo szkoda pruć.

  OdpowiedzUsuń
 8. w kwestii zimowych robótek - ostatnio dziergałam mitenki :)

  A pokażesz te dtuty zrobione przez Tatę?? bardzo jestem ich ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
 9. Hi Iwona,
  such a nice Beanie! Love it AND want it ;)

  Warmest greetings from Austria,
  Dana

  P.S. Thanks to follow me!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. @kachazet@
  Moja czapka została spruta, bo nie do końca mi odpowiadała, ale napewno stworzę z włóczki coś nowego.

  @guga@, @Antonina@, @eve-jank@, @Agata@
  Muszę zabrać się za recenzję drutów od taty. Obiecuję pokazać jego dzieła jak najszybciej :)

  @pierduty@
  Hmmm, nie pomyślałam, żeby obdarować czapką kogoś innego, zrobię tak, gdy następnym razem stworzę za dużą czapkę.

  @terra@, @malaala@
  Wasze sposoby na dopasowanie czapki są gienialne!

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy moglabys napisac jak zrobic taka czapke?
  Bardzo mi sie podoba.

  dzieki,

  Ania

  OdpowiedzUsuń
 12. @Ania@
  Czapkę robiłam podobnie jak fioletowy beret, tylko zastosowałam inny wzorek. Formując beret zamykałam 3 oczka razem, a tutaj 2 oczka razem. Zerknij do wpisu o berecie, a wszystko będzie jasne: http://eksperymentyzdrutami.blogspot.com/2011/09/beret-na-nowo.html

  OdpowiedzUsuń
 13. Wielkie dzieki :)
  zabieram sie do pracy!

  Ania

  OdpowiedzUsuń
 14. @Ania@
  Życzę powodzenia i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Witaj
  Twoje czapki zrobiły na mnie duże wrażenie a schematy bardzo łatwo się czyta i wykonuje. Jestem ciekawa czy udało Ci się zrobić czapkę z guzikami. Jeżeli tak to bardzo proszę o wzór.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…