Przejdź do głównej zawartości

Metamorfoza sukienki - przepis na włóczkowe szelki.


    
    Nie przepadam za sukienkami bez ramiączek, ale na tą jednak się skusiłam. Jak się szybko okazało, nie czułam się w niej komfortowo i przestałam ją nosić. Ale co zrobić z nieużywaną sukienką, którą się bardzo lubi, a która zalega w szafie? Perfekcyjna Pani Domu po roku nie noszenia powinna ją wyrzucić!!! Chciałam jednak tego uniknąć i tym sposobem wpadłam na pomysł zrobienia ramiączek na drutach. Poszperałam w swoich zbiorach w celu odnalezienia włóczki w odcieniu pasującym do koloru sukienki. Wahałam się pomiędzy brązem, a jasną zielenią. Ostatecznie wygrał drugi kolor. Teraz mogę paradować w sukience już bez skrępowania.

Przepis na włóczkowe szelki


Nabieramy 10 o. + 2 o. brzegowe (12 o.). 
rzędy 1-4: ścieg dżersejowy prawy;
rząd 5: 1 o. brzegowe, 5 o. p. przekładamy na drut pomocniczy z przodu robótki, przerabiamy kolejnych 5 o. p. , przerabiamy 5 oczek prawych z drutu pomocniczego, 1 o. brzegowe;
rzędy 6-10: ścieg dżersejowy prawy; 


Przerabiamy rzędy aż do uzyskania odpowiedniej długości. W moim przypadku przerobiłam 130 rzędów.  
Komentarze

 1. Świetny pomysł. Szelki doskonale pasuję do sukienki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też by mi było szkoda wyrzucić takiej kiecki. Fajny pomysł, niech się dobrze nosi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z opisu nic nie zrozumiałam ale tylko dlatego że nie mam pojęcia o takich robótkach.Ale ramiączka bardzo fajne i najważniejsze że jesteś zadowolona.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałaś rewelacyjny pomysł. Sukienka bardzo ładna i szkoda, żeby leżała w szafie nie używana-pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz świetne pomysły!!! Sukienka bardzo fajna i szkoda by było gdyby znalazła się na śmietniku lub na dnie szafy! Pozdrawiam słonecznie :)))

  OdpowiedzUsuń
 6. Kochane, przyznam szczerze, że odkąd dorobiłam szelki, to bardzo często chodzę w tej sukience, więc ten pomysł polecam wszystkim. Dorabiajcie, przerabiajcie ubrania i cieszcie się nowymi nabytkami.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…