Przejdź do głównej zawartości

Szalik na kilka sposobów

  Wzór, który zastosowałam przy tworzeniu szalika, znajduje się na stronie www.berroco.com/exclusives/lambe/lambe.html. Torebka, którą znalazłam na wyżej wymienionej stronie zachwyciła mnie także kolorem. Póki co zrezygnowałam jednak z tworzenia torebki, a skusiłam się na szalik. 
   Schemat zamieszczony na stronie jest po angielsku (brrrrrrrrrr cienko u mnie z tym językiem), ale przy odrobinie wysiłku i dobrych chęci można sobie poradzić z jego tłumaczeniem.  Poniżej zamieściłam tłumaczenia kilku zwrotów, które pomogą w rozpracowaniu wzoru. Angielski nie jest moją mocną stroną, ale musiałam się przełamać, jeśli chciałam stworzyć ten szalik. Pokonywanie samego siebie ma swoje mocne strony. Ktoś kiedyś powiedział, że "kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie". Wzór zmodyfikowałam tak, aby pasował do mojego szalika.  
TŁUMACZENIA ZWROTÓW POMOCNE PRZY ROZSZYFROWANIU WZORU Z

K - oczko prawe,
P- oczko lewe,
CB4 - 2 o. p.  przełożyć na drut pomocniczy z tyłu roboty, 2 o.p., 2 o. z drutu pomocniczego przerobić na prawo,
CF4 - 2 o. p.  przełożyć na drut pomocniczy z przodu roboty, 2 o.p., 2 o. z drutu pomocniczego przerobić na prawo,
CB6 - 3 o. p.  przełożyć na drut pomocniczy z tyłu roboty, 3 o.p., 3 o. z drutu pomocniczego przerobić na prawo,
CF6 - 3 o. p.  przełożyć na drut pomocniczy z przodu roboty, 3 o.p., 3 o. z drutu pomocniczego przerobić na prawo,


Wzór powtórzyłam 40 razy, czyli wykonałam 320 rzędów.

PLECIONKA (powtarzać rzędy 1-8) 

1 rząd: 15 o.p, 
2 rząd i wszystkie parzyste: przerobić oczka jak powstają,
3 rząd: 3 o. p., *  3 o. p.  przełożyć na drut pomocniczy z przodu roboty, 3 o.p., 3 o. z drutu pomocniczego przerobić na prawo* powtórzyć 2 razy od *,
5 rząd: jak 1,
7 rząd: *3 o. p. przełożyć na drut pomocniczy z tyłu roboty, 3 o.p., 3 o. z drutu pomocniczego przerobić na prawo* , powtórzyć 2 razy od *, 3 o. p., 

Komentarze

 1. Śliczny,lubię takie przeplatanki

  OdpowiedzUsuń
 2. piękne warkocze ,szalik jest taki grubiutki i widać że bardzo miły w dotyku

  OdpowiedzUsuń
 3. toż to prawdziwe szaliszcze a nie jakiś tam zwykły szalik! Bardzo pięknie wykonany!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładny i jaki ma piękny wzór

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię wzory z warkoczami, piękny szal !

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale się naprzeplatałaś tych warkoczy..misterny i bardzo dopracowany szalik.Naprawdę fajny. Ja tez uwielbiam warkocze!:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepięknie wyglądają te warkocze.Śliczny szal.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. @Anka@, @iwona150@, @eve-jank@, @agawu@, @agadzieje@, @Lucynka@, @juta@
  Plecionki, warkocze to moja miłość, gdybym mogła to wszędzie bym je wplatała.

  @kpkacha@
  Rzeczywiście duży ten szalik :):):)Ale na mroźną zimę jestem już przygotowana, co nie oznacza oczywiście, że czekam na nią z utęsknieniem :):):)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem i jest mi niezmiernie miło, że w końcu mogłam dotrzeć do Ciebie:) Przepiękny szal, bardzo mi się podobają warkocze! Fajnie, że dzielisz się wzorkiem i to jeszcze tak dokładnie rozpisanym:)Chyba się skuszę i też taki zrobię:) Pozdrawiam Cię Kokotku najserdeczniej i najcieplej jak tylko potrafię, pa!

  OdpowiedzUsuń
 10. @guga@
  Bardzo się cieszę, że na Twoim blogu wszystko ponownie działa. Jeśli masz tylko ochotę to skuś się na taki szalik. Lubię rozpisywać wzory, bo są również podpowiedzią dla mnie :):):)

  OdpowiedzUsuń
 11. Genialny! Nic tylko się otulić! :*

  OdpowiedzUsuń
 12. @AiraArt@
  Zimą napewno będę się nim otulać ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Warkocze sa swietne!! powoli ucze sie je wykonywac. To prawda, ze tlumaczenie z angielskiego jest czasochlonne, ale sie oplaca

  OdpowiedzUsuń
 14. @Katarzyna@
  Początki z warkoczami są trudne, ale opłaca się ich nauczyć, potem wiele innych wzorów przychodzi łatwiej. A jeśli chodzi o angielski to rzeczywiście tłumaczenie zajmuje sporo czasu. Człowiek ma już ochotę zabrać się do pracy, a tu jednak hamuje brak tego tłumaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 15. a jak ktoś potrafi tylko prawo lewo:-) i pojęcia niema co to druty pomocnicze :-) ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli umiesz robic prawe i lewe oczka, to już dużo. A jako drutu pomocniczego możesz uzywać drutu krótkiego obustronnie zakończonego.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…