Przejdź do głównej zawartości

PONCHO KOKOTKA Rozdział pierwszy - KARCZEK


  W 2009 roku kupiłam wydanie specjalne Sabriny "Peleryny, szale, torebki" i zamarzyłam o wszystkich cudownych wyrobach z tej gazetki. Niestety w tamtym czasie moje umiejętności dziergania ograniczały się do zrobienia prostego szalika. Myślałam nawet o zleceniu tej robótki znanej Dziewiarce, chciałam zrobić wszystko, żeby mieć chociaż jedno takie poncho.
   Niestety Dziewiarka rozłożyła bezradnie ręce, twierdząc, że ona się tego zadania nie podejmie. Zrezygnowałam, ale często powracałam do gazetki i zachwycałam się. I tak minęły dwa lata, ja dostałam dwa stare swetry, a w mojej głowie pojawiło się równanie:

SPRUTY SWETER TATY + SPRUTY SWETER KOKOTKA = PONCHO KOKOTKA

   Wiadomo ja pruć nie lubię, ale jak zwykle uzyskałam pomoc w tym temacie. Przy tworzeniu karczka inspirowałam się modelem 9 "Brązowe poncho" i modelem 16  "Zielona torebka z warkoczami" z Wydania Specjalnego Sabriny. Peleryny, szale, torebki" 4/2009. 

  
Dane techniczne:
druty: 4,5 mm

Komentarze

 1. Świetnie Ci to wychodzi! Czekam na końcowe fotki.

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawie się zapowiada :) ja również czekam na efekt końcowy

  OdpowiedzUsuń
 3. Cóż za pasjonujący film! Czuje niedosyt, bo jestem ciekawa dalszego ciągu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysł z tym filmem był trafiony. Oglądałam i uśmiechałam się sama do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że u mnie w szkole takich równań na matematyce nie było... A później by była część praktyczna. Aż się rozmarzyłam...
  Pozdrawiam :)
  zocha

  OdpowiedzUsuń
 6. filmik super. Czekam na całe gotowe poncho na Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nieustająco Kokotku podziwiam Twoją kreatywność.Najbardziej czego nie lubię, to właśnie prucie.Świetnie że Masz pomocnika.
  Jestem pełna uznania dla Twoich fantastycznych pomysłów.Dzisiaj jest to filmik:))
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta zielona torba z warkoczami jest fantastyczna!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ładnie to wygląda i zapowiada się naprawdę ciekawe poncho...

  OdpowiedzUsuń
 10. O widzę, że dziewczynka uczy się wstawiać własne filmiki...fajnie, fajny pomysł!!! A warkocze to coś co lubię bardzo, bardzo:) Ponczo na pewno będzie fantastyczne!!! Kłaniam się nisko i pozdrawiam cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
 11. Gdzie jest mój komentarz:)? Halo, halo:))))))) Buziaczki przesyłam, słoneczne w słoneczny dzień:)))))

  OdpowiedzUsuń
 12. Poncho w całości już niebawem :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…