Przejdź do głównej zawartości

PONCHO KOKOTKA Rozdział trzeci - NIESFORNA I WŁÓCZKOŻERNA PLISA


   Pomysł na plisę zaczerpnęłam z wrześniowego numeru "Sandry". Jak już wiem z doświadczenia, wzór, który wybrałam do dziergania jest włóczkożerny, i wydaje się, jakby włóczka znikała, a robótki nie przybywało. Czy jest tego wart? Zdecydowanie TAK!!!

  Ile razy rozpoczynałam robienie plisy, ile razy prułam, ile razy zmieniałam jej wzór, wiem tylko ja sama. Po wielu próbach miałam już rezygnować, ale jednak taka plisa była moim wielkim marzeniem, a jak wiadomo z marzeń nie można rezygnować. Tym sposobem powstały warkoczowe plisy i przyznam szczerze, że są romantyczne i nadają całemu dziełu wyjątkowości. To jest poncho o jakim od zawsze marzyłam.  
   Powoli praca nad moim projektem dobiega końca,  pozostały szczegóły, w których jak wiadomo tkwi diabeł.  Z powodu kończącej się włóczki i braku ofiarności domowników (usłyszałam oficjalnie, że w domu NIE MA wiecej swetrów do prucia)   musiałam zrezygnować z kapturka. 
    Teraz czeka mnie wybór koloru guzików, ale chyba postawię na pomarańcz :)

Pozostałe rozdziały:
PONCHO KOKOTKA rozdział pierwszy KARCZEK
PONCHO KOKOTKA rozdział drugi OTWORY NA ŁAPKIKomentarze

 1. Druty moja miłość. Widziałam te plisy, ale zdecydowanie poprzestaję na podziwianiu - daję sobie jakieś 5 % że zrobiłabym to przed dostaniem ataku nerwowego:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne będzie!!! Jesteś bardzo pracowita, wytrwała i cierpliwa!!! Czekam na całość:) Pozdrawiam i życzę miłej soboty i niedzieli:)))

  OdpowiedzUsuń
 3. @gooocha@
  Zdecydowanie do zrobienia tej plisy trzeba ogroooomnej cierpliwości :)

  @guga@
  Całość już niebawem. Jestem na etapie wciągania nitek i szukania guzików :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawie się zapowiada... już się nie mogę doczekać, aż pokażesz je w całości... gratuluję wytrwałości, i już wiem, że było warto i efekt będzie rewelacyjny :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. @Mrs. Knitters@
  Finał niebawem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ładnie to wygląda, nie mogę doczekać się końcowego efektu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. @Ninette@
  Ja też z niecierpliwością czekam na "ostatnią nitkę" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się rewelacyjnie,nie mogę doczekać się końca:)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ogrodniczka@
  Ja juz mam pomysł na następne poncho, ale najpierw muszę zakończyć to z włóczkożerną plisą :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ............ale będzie piękne. Już widzę je w wyobraźni!

  OdpowiedzUsuń
 11. @AnnaElizabeth@
  Mam nadzieję, że się nie rozczarujesz :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Podziwiam i jestem pełna uznania dla Twojego zapału:))
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 13. @juta@
  Bardzo dziękuję, jest mi strasznie miło czytać takie słowa :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Misterna robótka. Jestem pod wrażeniem!

  OdpowiedzUsuń
 15. @Kameleon@
  :):):) Bardzo dziękuję :):):)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…