Przejdź do głównej zawartości

Jak wykorzystać wzory z haftu krzyżykowego do robótek na drutach?   Przyznam, że pierwszy raz współpracowałam z wzorami do haftu krzyżykowego przy tworzeniu zoologicznego pudełka (zajrzyj tutaj). Wtedy gotowe wzory odnalazłam w sieci, ponieważ nie każdy wymarzony wrabiany wzór można tam odszukać, postanowiłam zacząć je sama przerabiać. "Sama" to może zbyt duże słowo, bo tak naprawdę przerabia je za mnie program przeznaczony do haftu krzyżykowego - Haftix (zajrzyj tutaj). Jego zadaniem jest przerobienie zdjęcia lub obrazka na wzór krzyżyków. 
  Jak pracuję z tym programem? Wybieram obraz, który mnie interesuje w sieci. W moim przypadku poszukuje obrazów dwukolorowych z jednolitym tłem. Ponieważ chcę użyć przerobionego obrazka do robótki na drutach, a nie do haftu krzyżykowego, wybieram obrazek o minimalnej liczbie kolorów, tak aby program mógł go przerobić do dwóch kolorów krzyżyków. Nie wyobrażam sobie pracy na drutach z wzorami wrabianymi, przy której musiałabym użyć kilkudziesięciu różnych rodzajów włóczki. Umówmy się taka różnorodność kolorów zostawiam dla haftu krzyżykowego.

 Orka z filmu Uwolnić orkę (Free Willy)

http://www.kolorowankimalowanki.pl/kolorowanka-orka_277.html
Zdjęcie po przerobieniu
Motyl monarch

Zdjęcie po przerobieniu

Komentarze

 1. No super. Aż nabrałam ochoty na krzyżyki. Lubię tę technikę. Wrabianie wzorów tak nie za bardzo. Dzięki za pokazanie programu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzyżyki dla mnie to wyższa szkoła jazdy, wolę wzory wrabiane :)

   Usuń
 2. O kurczę -ale przydatny bajer!!!!Piękne wzory swoją drogą!!!:) Fajnie się czegoś nowego dowiedzieć :) Dzięki!!!!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieje, że ten program przyniesie ciekawe rozwiązania.

   Usuń
 3. Dzięki za info:) bardzo przydatne:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wrabiane wzory są bardzo fajne, ale dość pracochłonne. Ja czasem zamiast wrabiania posługuję się haftem na gotowym już sweterku.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbowałam haftować, ale niestety to nie dla mnie, ale wierzę, że kiedys mi się to uda :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…