Przejdź do głównej zawartości

Instrukcja - Bożonarodzeniowe skarpetki


  Witajcie w ten słoneczny, majowy dzień. Muszę przyznać, że nasza ojczysta pogoda nie jest łaskawa dla mojego poncha (zajrzyj TUTAJ i  TUTAJ). Niestety zima przechodzi za szybko w lato, a lato w zimę. Brakuje mi okresu przejściowego, dlatego poncho wisi w szafie i czeka na premierę. 
  Ostatnio skupiłam się na skarpetkach, do których instrukcję znajdziecie pod tym linkiem http://littlecottonrabbits.typepad.co.uk/free_knitting_patterns/2007/06/knitted_mini_ch.html. Wprawdzie jest ona w języku angielskim, ale jest przedstawiona w prosty i jasny sposób, dzięki czemu nawet tacy laicy jak ja poradzą sobie z tłumaczeniem tekstu. Poniżej kilka słówek pomocnych w tłumaczeniu.  
  Takie skarpetki (w moim przypadku robione na drutach 2,5) to świetny pomysł na dekoracje domu, dodatkowo można w nich schować małe słodkie podarunki. Świetny efekt daje zrobienie pięty i palców w kontrastowym kolorze.
row - rząd
cast on -  nabieranie oczek
right side - prawa strona robótki
k - knit - prawe oczko
p - purl - lewe oczko
s - slip - przełożyć

Wzór serduszek pochodzi ze strony http://droppedastitch.blogspot.com/.
Pozostałe wzory pochodzą ze strony http://littlecottonrabbits.typepad.co.uk/free_knitting_patterns/2007/06/knitted_mini_ch.html

Komentarze

 1. Odpowiedzi
  1. Wyczerpałam zapasy włóczki i marzę teraz o bombkach z inicjałami.

   Usuń
 2. Skarpeteczki są śliczniusie:)A z ponczami mam tak samo,leżą 4 w szafie i nie ma kiedy tego włożyć ale zapowiedzieli ochłodzenie to może nam się uda :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie ochłodzenie ma się rozpocząć od soboty. Możliwe, że na niedzielny spacer poncho będzie jak znalazł.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Praca nad nimi była czystą przyjemnością, a tłumaczenie tekstu, nie było aż tak trudne jak przypuszczałam na początku.

   Usuń
 4. Ale słodziaki, te skarpeteczki:))))U mnie właśnie się ochłodziło i to tak na "noszenie poncza":)))
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie pogoda nadal słoneczna i upalna, i niestety poncho nadal wisi w szafie.

   Usuń
 5. Śliczne, wydaja się pracochłonne. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najtrudniejszy i zarazem czasochłonny jest mankiet z wzorem wrabianym. Po pokonaniu tej bariery, praca idzie ekspresowo.

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Na niemowlaka pasowałyby idealnie. W przypadku tych skarpetek nie wciągam wolnych końców nitek, ponieważ jest to dekoracja. Dodatkowo wolne końce wypychają delikatnie skarpetkę.

   Usuń
 7. Są urocze, aż żałuję, że jakoś w mojej tradycji rodzinnej nie wiąże się skarpetek z Bożym Narodzeniem:) Podziwiam twoją cierpliwość i że ci się chciało jak jest tak ciepło i wiosennie.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej rodzinie też nie ma tradycji wieszania skarpetek na choince, ale zawsze uważałam, że można wprowadzić nowe zwyczaje. Myślę, że takie skarpetki będą świetnie prezentować się na świątecznym wieńcu. Mogą też stanowić ciekawy dodatek do stroików. Jest wiele możliwości. W tym roku będę miała nową choinkę i mam nadzieję wprowadzić do jej dekorowania odrobinę świeżości.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…