Przejdź do głównej zawartości

Przyszłość warkoczowo-patentowego szalika


Witajcie Moi Kochani w ten słoneczny dzień,
  W oczekiwaniu na ósmy odcinek Perfekcyjnej Pani Domu (wersja polska) dokończyłam mój warkoczowo-patentowy szalik. Jeśli ktoś nie miał do czynienia z wzorami patentowymi zapraszam do przeczytania wpisu "Ile osób tyle nazw - wzór patentowy (ZAJRZYJ TUTAJ) ". Przedstawiłam w nim w jaki sposób tworzę prawe i lewe oczka patentowe. 
   O początkach pracy nad szalikiem pisałam w przepisie na szalikowy sukces (ZAJRZYJ TUTAJ). Z założenia miałam wydziergać szalik o kształcie prostokąta, którego rozmiary były podyktowane zapasem włóczki.
  Kiedy kłębki zniknęły, a jak wiadomo przy tego rodzaju włóczkożernym wzorze, dzieje się to w tempie ekspresowym, zaczęłam planować co zrobić z powstałą dzianiną. W moim przypadku  efekt końcowy rzadko jest wynikiem pierwotnego planu, ale o tym zapewne już wiecie.
  Ponieważ jeszcze nie zdecydowałam jak będę nosić szalik, przedstawiam cztery propozycje jego dokończenia. Najbardziej zależy mi na ładnym wyeksponowaniu wzoru warkoczowo-patentowego. Ciekawa jestem jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii. Zapraszam do komentowania i wyrażania swojego zdania.
  Jeszcze jedna, bardzo ważna sprawa, guga z bloga guga-skarbczyk.blogspot.com, straciła całego swojego bloga. Wiem, że miała wielu fanów. Całe szczęście nie poddała się i założyła nowego bloga skarbczyk-guga.blogspot.com (ZAJRZYJ TUTAJ). Wszyscy, którzy tęsknią za Gugą zapraszam do odkrywania bloga na nowo.
  
JAK WYKORZYSTAĆ SZALIKOWĄ DZIANINĘ
4 propozycje 

1. SZALIK Z KOKARDĄ
a) układamy szalik w ten sposób, aby dłuższy bok znajdował się przed nami, dzielimy szalik na trzy części, 

b) zaginamy boczne części szalika do środka, tak aby nachodziły na siebie,c) przyszywamy dwa wolne, krótsze końce do szalika, w ten sposób tył szalika ma jedną warstwę, a przód dwie,
d) z przodu tak powstałego szalika formujemy kokardę na warstwie przedniej, za pomocą klamerki, w moim przypadku użyłam pozostałości starej torebki,


2. SZALIK - ten sposób nie wymaga wyjaśnień, wystarczy zamotać szalik według własnej fantazji,

3. KAPTUR
a) składamy szalik na pół, i układamy w ten sposób, aby zagięcie było przed nami,

b) zszywamy krótsze boki lewej strony na całej długości,

c) zszywamy  krótsze boki prawej strony do wysokości 10 cm, 

4. CHUSTA wystarczy narzucić na ramiona i spiąć broszką

DANE TECHNICZNE SZALIKA 25 cm x 100 cm (dane bez rozciągania)
włóczka: bez nazwy, pochodzi z odzysku
numer drutów: 4,5 mm
ścieg:  ściągacz warkoczowo-patentowy
liczba nabranych oczek: 60 + 2 oczka brzegowe
liczba przerobionych rzędów: 336 
liczba powtórzeń motywu: 7

MOTYW - KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY POWIĘKSZYĆ 

Komentarze

 1. To kwestia tego, co Tobie najbardziej odpowiada. Dla mnie wszystkie propozycje są dobre. Obstawiam jednak kaptur. Kiedyś córce uszyłam kurtę. Była z różowego materiału i miała żółte, zrobione wzorem warkoczowym karczki, mankiety i kaptur. Może masz starą bluzę, którą możesz w podobny sposób uszlachetnić?!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli czeka mnie kolejna metamorfoza :):):):) idę poszperać za jakimś sweterkiem :):):) Dziękuję za pomysł.

   Usuń
 2. Świetnie się prezentują wszystkie.Ale chyba i dla mnie ta kapturowa najbardziej byłaby ciekawą.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli 2:0 dla kaptura. W ósmym odcinku Perfekcyjnej Pani Domu jedna z uczestniczek robi na drutach. Druty są wszędzie :):):)

   Usuń
 3. Kokotku dziękuję Ci z całego serca:)))))))))

  OdpowiedzUsuń
 4. Szalona , Ty naprawdę masz głowę pełną pomysłów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba tak :):):) Muszę je zacząć zapisywac, bo czasem mi te pomysły uciekają :)

   Usuń
 5. Sposób wiązania zależy u mnie od ilości czasu i od oddawania ciepła. Twoje wszystkie propozycje są ciekawe. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama jeszcze nie zdecydowałam, którą wybrać :)

   Usuń
 6. Witam, przycupnę sobie u Ciebie:)
  Pozdrawiam, Marlena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Ciebie serdecznie w gronie moich obserwatorów :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…