Przejdź do głównej zawartości

Ocieplacz na szyję i ramiona - instrukacja wykonania

W dzisiejszym wpisie przedstawię w jaki sposób tworzę moje poncha. Ich konstrukcja opiera się na podobnych zasadach, zmieniają się tylko wzory i rozmiary. 

Instrukcja wykonania ocieplacza


1. Na druty (w moim przypadku 4,5 mm) nabieramy 40 oczek (+2 oczka brzegowe).
 • Pierwsza ważna sprawa to dobranie odpowiedniej grubości drutów do włóczki. Przy okazji robienia jednej z czapek wybrałam za cienkie druty w stosunku do grubości włóczki przez co czapka była bardzo sztywna. Innym razem dziergałam sukienkę z bardzo cienkiej włóczki, przez co wygladała jak utkana z mgły (wspomne tylko, że wylądowała w koszu po kilku godzinach mozolnego dziergania).
 • Druga ważna sprawa  to długość poncha, liczbą oczek można dowolnie manipulować.
2. Przerabiamy podwójny ściągacz (2 oczka prawe, 2 oczka lewe na zmianę).
3. W co trzecim rzędzie wykonujemy rzędy skrócone.

W skrócie o rzędach skróconych :)
 • jak sama nazwa wskazuje mamy do czynienia z drogą na skróty,
 • wygląda to mniej wiecej tak jakbyśmy mieli wyznaczoną trasę z punktu A do B, ale po odbyciu pewnego odcinka tej trasy postanawiamy zawrócić,
 • przenieśmy teraz sytuację na oczka nabrane na druty, mamy ich 40 i teoretycznie powinnismy wszystkie przerobić, ale ponieważ chcemy zastosować rzędy skrócone, po przerobieniu pewnej liczby oczek u mnie jest to 30 oczek rezygnujemy z przerobienia dalszych 10,  odwracam robótkę i przerabiam ponownie 30 oczek, tym sposobem dolna część poncha jest szersza niż górna,
 • dzięki tym skróconym rzędom można w ładny sposób uformować karczek,
 • kolejna ważna rzecz to umiejętne "zawracanie" po 30 oczkach, równie ważne jak właczenie kierunkowskazu przy zawracaniu samochodem ;)
 • jest wiele sposobów na wykonanie rzędów skróconych m.in. TUTAJ
4. Po osiągnięciu wymaganej długości należy zakończyć oczka.
5. Na zakończenie wyrabiamy z górnego brzegu golf. 

Gdzie zastosowałam rzędy skrócone?
1. Poncho Kokotka (ZAJRZYJ TUTAJ)

2. Ocieplacz na szyję i ramiona (ZAJRZYJ TUTAJ)

3. Poncho (ZAJRZYJ TUTAJ)Komentarze

 1. naprawdę jesteś nieoceniona w tych poradach-bardzo dziękuję za podpowiedzi są super
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam kiedyś coś bardzo podobnego. Tzn. ocieplacz na ramiona i szyję. Bardzo to przydatne szczególnie podczas siarczystych mrozów:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za instruktaż na pewno się przyda pozdrawiam Basia

  OdpowiedzUsuń
 4. muszę w końcu spróbować tych rzędów skróconych... :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Poncho i ocieplacz super, na pewno będzie dobrze grzało :)
  Pozdrawiam Hania

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna instrukcja! W końcu i ja będę musiała się w coś cieplejszego zaopatrzyć ;/

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajny ocieplacz w dodatku z kwiatkiem

  OdpowiedzUsuń
 8. Twój opis jest bardzo przydatny, chociaż ja wolę jednak normalne szaliki

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję za ten opis. Mój ocieplacz super wygląda :))
  Pozdrawiam serdecznie :))
  Alicja

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…