Jak zrobić czapkę z nausznikami?


Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1: 1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2: 1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b. (mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4: 1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b. (mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6: 1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b. (mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8: 1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b. (mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17:  1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18: 1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b. (mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20: 1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 13 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b. (mamy 17 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 22: 1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 15 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b. (mamy 19 oczek + 2 oczka brzegowe)

  Kolejnym  etapem jest dobranie oczek na obwód czapki.  Ponieważ moja czapka będzie miała szew robię to następująco. Po zmierzeniu obwodu głowy i wyliczeniu na podstawie próbki ile oczek potrzebuje rozdzielam oczka tak by z tyłu było ich mniej  (ok 40%), a z przodu więcej (ok 60%).

Na podstawie próbki obliczyłam, że na całą czapkę potrzebuje 100 oczek.  Odejmuję od tego oczka, które mam już nabrane na nauszniki czyli:

100 - 38 = 62
z tego 40% przypada na tył w przybliżeniu 24 oczka
a na przód 60% w przybliżeniu 38 oczek 

Gdybyśmy trzymali się ścisłe matematyki w kwestii zaokrąglania na tył przypadło by 25 oczek, a na przód 37, ale ponieważ moja czapka będzie miała szew, chcę rozmieścić oczka symetrycznie. 


Nabieramy oczka
1 oczko brzegowe, 12 oczek tyłu, 19 oczek nausznika, 38 oczek przodu, 19 oczek nausznika, 12 oczek tyłu, 1 oczko brzegowe. 

Oczka brzegowe nauszników gubię w trakcie robótki, przerabiając je z sąsiadującymi razem. 

Do mojej czapki wybrałam warkocze i rozmieściłam je następująco:
1 oczko brzegowe, 2 o.l., warkocz na 12 oczek, 2 o.l., warkocz na 12 oczek, 6 o.l., warkocz na 4 oczka, 6 o.l., warkocz na 12 oczek, 6 o.l., warkocz na 4 oczka, 6 o.l., warkocz na 12 oczek, 2 o.l., warkocz na 12 oczek, 2 o.l., 1 oczko brzegowe.

Warkocz na 12 oczek
rzędy 1-4: ścieg dżersejowy prawy
rząd 5: 4 o.p. przełożyć na drut pomocniczy z przodu robótki, 4 o.p., oczka z drutu pomocniczego przerobić na prawo, 4 o.p.,
rzędy 6-10: ścieg dżersejowy prawy
rząd 11: 4 o.p., 4 o.p. przełożyć na drut pomocniczy z tyłu robótki, 4 o.p. oczka z drutu pomocniczego przerobić na prawo,
rząd 12: o.l. 


Warkocz na 4 oczka
rzędy 1-4: ścieg dżersejowy prawy,
rząd 5: 2 oczka przełożyć na drut pomocniczy z tyłu robótki, 2 o.p., oczka z drutu pomocniczego przerobić na prawo,
rzad 6: o.l. 

Po przerobieniu 36 rzędów zaczynamy gubić oczka.W każdej czapce oczka gubię inaczej, a jak wygladało to w tej?
rząd 37, 39 i 41: gubiłam oczka  warkoczy na 12 oczek, przerabiając 2 oczka razem na prawo z dwóch stron (po tym wszystkim zostało 70 oczek),
rząd 43 : zabrałam się za redukcje oczek lewych przerabiając dwa razem na lewo po bokach warkoczy na 12 oczek (zostało 60 oczek),
rząd 45 i 47: również redukowałam oczka lewe, ale po bokach warkocza na 12 oczek, który jest z przodu, bo bokach warkoczy na 4 oczka i przed dwoma sąsiadującymi warkoczami na 12 oczek, (zostało 44 oczka)
rząd 49: redukujemy oczka na bokach warkocza na 12 oczek (zostało 34 oczka)
rzad 51: redukujemy oczka lewe, które nam jeszcze pozostały,
rząd 52: przerabiamy 2 oczka razem na prawo, wolne oczka nabieramy na igłę z nitką i mocno zaciągamy.
Z przodu dorobiłam ściagączowy brzeg. Na koniec robimy 3 pompony i dwa sznureczki.

47 komentarzy:

 1. Bardzo ładna ta czapka. Przypomniała mi ona jak dawno dawno temu robiłam dla swoich dzieci i nie tylko takie pilotki:))) Oczywiście nie z takimi pięknymi wzorami jak ta Twoja.Wrabiałam jakieś kolorowe wzorki. No a klapki pamiętam jak dorabiałam na końcu oddzielnie:)))Ale wtedy nie prowadziłam bloga (to były lata 70-te:)))))))) i nie mogłam podejrzeć u Ciebie jak to zrobić:))))
  Pozdrawiam serdecznie, życząc nadal w Nowym Roku tak fajnych i pięknych pomysłów oraz ich realizacji:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja moja przygodę z dzierganiem zaczęłam w wieku 11 lat(a były to lata 90-te), ale wtedy nie pomyślałam nawet, że będę prowadzić bloga i tworzyć instrukcje :) Wzory warkoczowe lubię szalenie.

   Usuń
  2. Jak zacząć oczka na obwód do zrobionych nauszników? JAK TO WYGLĄDA NA DRUTACH?

   Usuń
  3. Po wykonaniu nauszników odcinam przędze i nabieram oczka na przód i tył. Ponieważ moja czapka ma szew z tyłu zrobiłam to następująco: 1 oczko brzegowe, 12 oczek tyłu, 19 oczek nausznika, 38 oczek przodu, 19 oczek nausznika, 12 oczek tyłu, 1 oczko brzegowe.

   Usuń
 2. Przejrzałam kilka wpisów do tyłu. Kobieto ale jesteś płodna ;)
  I czapka z pandą i rękawiczki z klapką i czapka z nausznikami, wszystko jest super :) Rękawiczki kuszą mnie chyba najbardziej, tym bardziej, że jestem zmarźlakiem, i muszę mieć cieplutko w łapki.

  OdpowiedzUsuń
 3. A to od nauszników zaczynami ... dzięki za kursik!
  Szczęśliwego Nowego Roku!! Pstro

  OdpowiedzUsuń
 4. Czapka super, ja nie moge sie zabrać ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie czapki ! dzięki za opis - musze go wykorzystać, bo czapeczka piękna !!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czapa bardzo ładna, ten kolor, wzory, pompony... Wszystko mi się podoba :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. czytasz mi w myślach.... właśnie się zastanawiałam jak zrobić taką czapkę, bo narzeczony znów zgubił czapkę i prosił o drugą.... właśnie taką :) pochwalę się jak zrobię :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panowie maja w genach, że gubią zimowe dodatki :)

   Usuń
 8. Urocza czapka i opis wspaniały.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czapka piekności!! Szczęsliwego Nowego Roku :o)

  OdpowiedzUsuń
 10. Śliczne!!!!
  Piękne!
  Cudowne!
  I każde w swoim rodzaju!
  Dziękuję za opis, właśnie zastanawiałam się nad taką czapką dla mojej córeczki... :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Czapka śliczna i opis super!
  A tego właśnie szukałam, bo chcę córeczce zrobić... :D - dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestes niesamowita!Masz złote ręce.Piękne są te wszystkie wydziergane przez Ciebie czapeczki,rękawiczki itd.Ja również robię na drutach dla siebie i mojej córeczki i uczę się każdego dnia czegos nowego.Dzis Ty zainspirowałas mnie motywem pandy.Już przerysowałam wzór i zabieram się do pracy.Tyle tylko,że zamiast na czapce wykorzystam wzór na sweterku.Życzę Ci w tym roku jeszcze więcej pomysłów na ciekawe wzory i motywy!Inspiruj nas,a ja będę zaglądała na Twoja stronkę i podpatrywała co nowego udało Ci się wydziergać:)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow, świetny pomysł z sweterkiem, może i ja jakiś wydziergam. Mam nadzieje, że w tym roku będę miała okazje stworzyć kolejne instrukcje. Pozdrawiam

   Usuń
 13. Nabieramy oczka
  1 oczko brzegowe, 12 oczek tyłu, 19 oczek nausznika, 38 oczek przodu, 19 oczek nausznika, 12 oczek tyłu, 1 oczko brzegowe.
  Jak nabrać te oczka, co z nausznikami, jak się to robi?

  OdpowiedzUsuń
 14. Kiedy mamy już zrobione nauszniki i rozliczone oczka na czapkę zabieramy się za najważniejszą rzecz. Bierzemy wolny drut i nabieramy oczka według instrukcji.

  OdpowiedzUsuń
 15. super czapka fajnie ze opublikowalas wzor dzieki serdeczne

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam. Jestem początkująca w tym temacie. Mogę podpytać o jakąś instrukcje dotyczącą dorabianego ściągacza do czapki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy mamy gotowa czapkę, biorę drut i luźną nitkę i wbijając się w oczka już istniejące nabieram oczka na ściągacz.

   Usuń
 17. Nie rozumiem ja połączyć obwód czapki z nausznikami, nie jest to pokazane.
  Zrobiłam nauszniki i stoję w miejscu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy mamy już gotowe nauszniki zostawiamy je na jednym drucie. Następnie z motka nabieramy oczka na wolny drut następująco: 13 oczek na tył ( w tym jedno brzegowe), następnie przerabiam oczka pierwszego nausznika (19 oczek), nabieram 38 oczek przodu, przerabiam oczka drugiego nausznika (19 oczek nausznika) i nabieram oczka na drugą połowę tyłu (12 oczek+ 1 oczko brzegowe).

   Usuń
 18. Potrzebuje wzoru jak obliczyć ile potrzeba nabrać oczek jak odejmować,gubić oczka przy robieniu czapki. kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy wybierzesz już włóczkę i druty na których ma powstać czapka, zrób próbkę. Jak to wygląda ? Nabierz np. 20 oczek i przerób kilkanaście rzędów. Następnie oblicz ile centymetrów zajmuje 10 oczek. Potem zmierz obwód głowy i przelicz ile oczek musisz nabrać na całą czapkę. To będzie Twój pierwszy krok.

   Usuń
 19. Dzień dobry: chcę zapytać jak dorabia się ściągacz do przodu czapki, czy już po zrobieniu czapki? Czy można go od razu zrobić w czapce? I drugie pytanie: jak zrobić sznureczki do czapki i jak je przymocować do nauszników? jeszcze trzecie pytanie: co zrobić z końcami wełny, które zostały po zrobieniu nauszników?Jak ładnie to zakończyć. W jaki sposób ładnie zszyć czapkę z tyłu? Proszę o jasne wyjaśnienie, zależy mi, aby czapka była naprawdę schludnie zrobiona. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaka powódź pytań :) postaram się na wszystkie odpowiedzieć.

   1. Ja robię ściągacz po zakończeniu czapki, ale można go też zrobić przed wkomponowywaniem warkoczy. Jeśli tak jak ja chcesz go zrobić na końcu, to nabierz oczka z brzegów gotowej już czapki i wbijając drut w każde oczko i przerób normalnie ściągacz.

   2. Sznureczki to jeden z moich ulubionych elementów, chociaż bywa nużący. Do zrobienia sznureczków wykorzystuję krótkie druty zakończone dwustronnie. Z dolnych brzegów nausznika nabieram na taki drut 4 oczka i przerabiam je normalnie jak oczka prawe. Teraz następuje ważny moment. Nie odwracam robótki tak aby mieć lewą stronę przed sobą, ale przesuwam oczka na początek drutu, tak że nadal mam prawą stronę przed sobą i ponownie przerabiam oczka prawe, w ten sposób tworze jakby tunel. Cały czas powtarzam ten sposób, aż do osiągnięcia wymarzonej długości.

   3. Końcówki włóczki ukrywam na lewej stornie robótki, przeciągając igłę przez kilka sąsiadujących oczek przynajmniej trzykrotnie. W ten sposób mam pewność, że robótka się nie "rozsypie" ;).

   4. Zszywanie czapki. Musimy połączyć dwa brzegi. Pomiędzy oczkami brzegowymi i tymi, które z nimi sąsiaduję są miejscem w które będziemy się wbijać. Kiedy wbijesz się pomiędzy te oczka jednego brzegu, zrób to samo z drugim brzegiem, a powracając na pierwszy brzeg wbij się w miejsce z którego poprzednio wyprowadziłaś igłę i przeprowadź rząd wyżej. Jest to tzw. szew tkacki.

   W razie pytań pisz śmiało. Pozdrawiam Iwona

   Usuń
 20. sliczna czapka bede robiła wnuczce pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Zrobiłam taką czapkę korzystając z Pani wzoru, to była moja pierwsza poważna robótka , zmieniłam tylko ułożenie warkoczy na sympatryczne i na zszyciu dołożyłam warkocz na 12 oczek, warkocze duże sa 4, z przodu z tyłu i po 1 po bokach.. wyszło super dzięki Pani opisowi moja 22 letnia córka była zachwycona.
  teraz przymierzam sie do zrobienia swetra ale nie wiem czy dam rade z wycięciami pod pachami i rękawami ale do odważnych świat należy:)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 22. Dzięki za tą instrukcję, właśnie szukałam opisu jak zrobić taką czapkę dla mojego wnuka a dzięki Tobie zaoszczędzę trochę czasu i nie będę musiała kombinować:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 23. Hej. Właśnie robię czapkę z Twojego opisu :) Jest to moja pierwsza czapka. Do tej pory robiłam tylko szaliki. Mam pytanie odnośnie nauszników. Chodzi mi o to jak je połączyć z górą. Mam zrobiony nausznik na drucie prostym. Oczka na czapkę nabieram na druty z żyłką nowym kłębkiem, a potem przerabiam nausznik, który siedzi na drucie prostym i w ten sposób łączę go z resztą, tak? Co zrobić z nitką z nausznika? Jak to związać czy zakończyć, żeby sie nie rozpruło? Mam nadzieje, że moja wypowiedź nie jest zbyt chaotyczna i wiesz o co mi chodzi ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Dzień dobry :)
  chętnie pomogę. Czy Twoja czapka będzie robiona w okrążeniach czy będzie miała szew z tyłu. Zakładając, ze będzie miała szew z tyłu (tak jak w opisie) należy nabrać oczka na połowę tyłu, przełożyć oczka pierwszego nausznika, następnie z nowego kłębka nabrać oczka na przód, znów przełożyć oczka teraz drugiego nausznika i nabrać oczka na połowę tyłu z kolejnego małego kłębka. Ta metoda wymaga chowania kilku nitek :).

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam, chciałabym zrobic taka czapkę prostym ściegiem francuskim i podszyć bawełniana dresówką od środka bez warkoczy proszę mi opisać jak gubić te oczka pod koniec robótki. Z góry dziekuje pozdrawiam Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależny od tego ile oczek jest na drutach. W przypadku ściegu francuskiego wystarczy gubić oczka w równych odstępach. W razie dalszych pytań proszę pisać śmiało :) Pozdrawiam Yvonne :)

   Usuń
 26. Dziękuję za szybką pdpowiedź. Mam 98 oczek+ 2ob czapkę robię wzorem dżersejowym rzędy parzyste oczka lewe a nieparzyste oczka prawe. Proszę mi rozpisać to gubienie oczek bo jestem juz na 36 rzędzie i nie wiem co dalej. Czy istnieje jakiś schemat zeby to wyliczyc? I ile ma pozostać oczek na koncu czapki? Pozdrawia Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry,
   postaram się pomóc. Moje czapki mają długość 22-24 cm. Najlepiej gdyby Pani przy tworzeniu swojej czapki wzorowała się na gotowej czapce, której rozmiar jest dla Pani odpowiedni.

   Jeśli chodzi o redukowanie oczek to obejmuje on u mnie obszar 5-5,5 cm. Należy zmierzyć ile rzędów w robótce to 5,5 cm. Najlepiej zrobić to na podstawie wcześniej przygotowanej próbki.

   Ponieważ nie znam tych danych zrobię to przykładowo. Załóżmy, że 5,5 cm obejmuje 15 rzędów. Oczka będziemy gubić w co drugim rzędzie na prawej stronie robótki. Redukujemy oczka do momentu pozostawienia 7 oczek plus 2 o. b. Czyli:

   Mamy 98 + 2 o. b.

   Dążymy do 7 + 2 o. b.

   Redukujemy 91 oczek czyli 11 oczek w co drugim rzędzie.

   Wygląda to następująco:

   1 rząd: o. b. * 6 o. p. , 2 o. p. przerobione razem na prawo* x 11, 8 o. p., 2 o. p. przerobione razem na prawo, o. b. = 86 + 2 o. b.

   3 rząd: o. b. * 5 o. p. , 2 o. p. przerobione razem na prawo* x 11, 7 o. p., 2 o. p. przerobione razem na prawo, o. b. = 74 + 2 o. b.

   5 rząd: o. b. * 4 o. p. , 2 o. p. przerobione razem na prawo* x 11, 6 o. p., 2 o. p. przerobione razem na prawo, o. b. = 62 + 2 o. b.

   7 rząd: o. b. * 3 o. p. , 2 o. p. przerobione razem na prawo* x 11, 5 o. p., 2 o. p. przerobione razem na prawo, o. b. = 50 + 2 o. b.

   9 rząd: o. b. * 2 o. p. , 2 o. p. przerobione razem na prawo* x 11, 4 o. p., 2 o. p. przerobione razem na prawo, o. b. = 38 + 2 o. b.

   11 rząd: o. b. * 1 o. p. , 2 o. p. przerobione razem na prawo* x 11, 3 o. p., 2 o. p. przerobione razem na prawo, o. b. = 26 + 2 o. b.

   13 rząd: o. b. * 2 o. p. przerobione razem na prawo* x 11, 2 o. p., 2 o. p. przerobione razem na prawo, o. b. = 14 + 2 o. b.

   15 rząd: o. b. * 2 o. p. przerobione razem na prawo* x 7, o. b. = 7 + 2 o. b.

   Na lewej stronie robótki oczka przerabiamy jak powstają. Pozostałe oczka zaciągamy.

   Należy pamiętać, że są to obliczenia przykładowe, które trzeba porównać ze swoja robótką. Pozdrawiam Yvonne

   Usuń
 27. Dzień dobry!Yvonne,masz wielki talent.Dziękuję bardzo.Zdrówka życzę i powodzenie.

  OdpowiedzUsuń
 28. Dzień dobry. Zrobilam nauszniki według Pani instrukcji (oby dwa na jednym drucie ale z dwóch osobnych motkow). Stanelam w miejscu ponieważ nie wiem jak nabrac oczka (na ktory drut, jeden jest zajęty nausznikami) i z którego motka (z trzeciego?). Poza tym nie wiem jak polaczyc ewentualnie nabrane oczka z nausznikami. Czy moglaby prosic o bardziej szczegółowe informacje. Dziekuje bardzo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy mamy już gotowe nauszniki zostawiamy je na jednym drucie. Odcinamy przędzę. Następnie z motka nabieramy oczka na wolny drut następująco: 13 oczek na tył ( w tym jedno brzegowe), następnie przerabiam oczka pierwszego nausznika (19 oczek), nabieram 38 oczek przodu, przerabiam oczka drugiego nausznika (19 oczek nausznika) i nabieram oczka na drugą połowę tyłu (12 oczek+ 1 oczko brzegowe).

   Usuń
  2. Witam i pozdrawiam,ja mam pytanie ggdzie można znalezc krok po kroku instrukcje zrobienia bombki z wełny wzór norweski.

   Usuń
  3. Dzień dobry,
   jeden z projektów - wykonania bombki z wzorem norweskim zamieściłam w czasopiśmie "Twórcze Inspiracje" 6/2015. Pozdrawiam Yvonne

   Usuń