piątek, 22 lutego 2013

Bezszwowa czapka z warkoczami - instrukcjaMateriały:
 - 100 gram, włóczka Polo Natura, 50 % wełna, 50 % akryl, 200 m / 100 g,
 - druty z żyłką i druty proste 4,5 mm,
- igła,
- nożyczki,

Wykonanie - cała czapka jest zrobiona nitką podwójną:
1. Na druty 4, 5 mm nabieramy 60 oczek nitką podwójną i przerabiając pierwszy rząd, przekładamy oczka na druty z żyłką 4,5 mm. Wykonujemy  8 okrążeń ściągaczem pojedynczym.

2. W 9 okrążeniu wyrabiamy z każdego lewego oczka dwa oczka prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90.

3. W 10 okrążeniu przerabiam oczka następująco : *12 oczek prawych, 6 oczek lewych *, ten schemat powtarzam do końca okrążenia. W mojej czapce zastosowałam pięć warkoczy  na 12 oczek prawych.

4.11, 15, 21, 27, 33, 39 okrążeniu  krzyżujemy oczka na warkocze, a w miejsce oczek lewych (przegrody pomiędzy warkoczami) przerabiamy prawe, tym sposobem całe okrążenie wykonujemy oczkami prawymi: * 3 o.p. przełożyć na drut pomocniczy z tyłu robótki, 3 oczka prawe, oczka z drutu pomocniczego przerobić na prawo, 3 o. p. przełożyć na drut pomocniczy z przodu robótki, 3 o. p., oczka z drutu pomocniczego przerobić na prawo, 6 oczek prawych*, powtarzamy do końca okrążenia od *.

W okrążeniach nieparzystych przerabiamy  wszystkie oczka na prawo ( również te  oczka pomiędzy warkoczami), a w okrążeniach parzystych oczka warkoczy przerabiamy na prawo, a oczka pomiędzy warkoczami na lewo.

5. Po wykonaniu 39 okrążeń zaczynamy redukować oczka w co drugim okrążeniu.

40 okrążenie: *12 oczek prawych, 2 oczka przerobione razem na lewo, 2 oczka lewe, 2 oczka przerobione razem na lewo*. Powtarzać do końca okrążenia od *. Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 80 oczek.

42 okrążenie:  *12 oczek prawych, 2 oczka przerobione razem na lewo, 2 oczka przerobione razem na lewo*. Powtarzac do końca okrążenia od *. Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 70 oczek.

44 okrążenie: *  3 o.p. przełożyć na drut pomocniczy z tyłu robótki, 3 oczka prawe, 2 oczka z drutu pomocniczego przerobic razem na lewo, 1 oczko z drutu pomocniczego przerobić na lewo,  , 3 o. p. przełożyć na drut pomocniczy z przodu robótki, 2 oczka przerobić razem na lewo, 1 oczko lewe, oczka z drutu pomocniczego przerobić na prawo, 2 oczka lewe *. Powtarzać do końca okrążenia od * Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 60 oczek.

46 okrążenie:* 3 o.p., 2 oczka przerobione razem na lewo x 2, 3 o.p., 2 o.l.*. Powtarzać do końca okrążenia od * Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 50 oczek.

48 okrążenie:* 3 o.p., 2 oczka przerobione razem na lewo , 3 o.p., 2 o przerobione razem na lewo.*. Powtarzać do końca okrążenia od * Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 40 oczek.


Od tego momentu redukujemy oczka w każdym okrążeniu.

49 okrążenie:* 2 oczka przerobione razem na prawo, 3 o.p., 2 oczka przerobione razem na prawo, 1 o.p. *. Powtarzać do końca okrążenia od * Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 30 oczek.

50 okrążenie:* 2 oczka przerobione razem na prawo, 1 o.l., 2 oczka przerobione razem na prawo, 1 o.l. *. Powtarzać do końca okrążenia od * Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 20 oczek.

Ucinamy nitke nawlekamy na igłe i mocno sćiagamy pozostałe nam 20 oczek. Gotowe bez konieczności szycia.
15 komentarzy:

 1. Śliczny warkocz :) I ten na czapce i z włosów :)
  A na jaki obwód głowy jest czapeczka?
  Pozdrawiam cieplutko Izabela :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czapka jest oczywiście super, ale twoja fryzura mnie urzekła, że aż sama bym chciała mieć długie włosy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niebawem nastapi ścięcie tych za długich już włosów.

   Usuń
 3. Zetniesz, mam nadzieję nie tak krótko, jak mam ja. No ale w tej wersji twoje włosy wyglądają znakomicie. Śliczna czapeczka. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Warkocze na czapce to szczegół w porównaniu z Twoim własnym wyhodowanym!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piekne te warkocze, i te prawdziwe i te włóczkowe :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sliczna czapka i śliczne jest twoje uczesanie !

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejna super praca! Zapraszam do mnie po wyróżnienie:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za opis, ale Twoja fryzura - po prostu mnie rozłożyła na łopatki. Uwielbiam warkocze -także te naturalne :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale piękna czapka! Dziękuję za instrukcję - z chęcią kiedyś skorzystam :)
  Pozdrawiam cieplutko,
  Asia z mijających chwil 2

  OdpowiedzUsuń
 10. To świetnie, że napisałaś tak szczegółową instrukcję. Dzięki temu ja, początkująca druciara, mogę teraz pochwalić się piękną czapką. Dziękuję :)
  http://szydelko-i-wiecej.blogspot.com/2014/10/szafirowy-szal-i-spoka.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękna czapka, zresztą nie tylko ta. Przymierzam się sama do zrobienia takiej z warkoczem na 12 oczek, ale mam problem z tym dodaniem oczek. Czy mogę prosić o objaśnienie, w jaki sposób dodaje Pani oczka. Za każdym razem jak robię narzut, to potem zostaje dziurka i nieładnie to wygląda, a u Pani nic takiego nie widać. Jestem początkująca i nie wiem, jak przerobić oczko lewe na dwa prawe :) Byłabym wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam, Aga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, w najnowszym wpisie objaśniam jak dodaję oczka :) pozdrawiam https://eksperymentyzdrutami.blogspot.co.uk/2017/06/dodawanie-oczek.html

   Usuń