Przejdź do głównej zawartości

Bezszwowa czapka z warkoczami - instrukcjaMateriały:
 - 100 gram, włóczka Polo Natura, 50 % wełna, 50 % akryl, 200 m / 100 g,
 - druty z żyłką i druty proste 4,5 mm,
- igła,
- nożyczki,

Wykonanie - cała czapka jest zrobiona nitką podwójną:
1. Na druty 4, 5 mm nabieramy 60 oczek nitką podwójną i przerabiając pierwszy rząd, przekładamy oczka na druty z żyłką 4,5 mm. Wykonujemy  8 okrążeń ściągaczem pojedynczym.

2. W 9 okrążeniu wyrabiamy z każdego lewego oczka dwa oczka prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90.

3. W 10 okrążeniu przerabiam oczka następująco : *12 oczek prawych, 6 oczek lewych *, ten schemat powtarzam do końca okrążenia. W mojej czapce zastosowałam pięć warkoczy  na 12 oczek prawych.

4.11, 15, 21, 27, 33, 39 okrążeniu  krzyżujemy oczka na warkocze, a w miejsce oczek lewych (przegrody pomiędzy warkoczami) przerabiamy prawe, tym sposobem całe okrążenie wykonujemy oczkami prawymi: * 3 o.p. przełożyć na drut pomocniczy z tyłu robótki, 3 oczka prawe, oczka z drutu pomocniczego przerobić na prawo, 3 o. p. przełożyć na drut pomocniczy z przodu robótki, 3 o. p., oczka z drutu pomocniczego przerobić na prawo, 6 oczek prawych*, powtarzamy do końca okrążenia od *.

W okrążeniach nieparzystych przerabiamy  wszystkie oczka na prawo ( również te  oczka pomiędzy warkoczami), a w okrążeniach parzystych oczka warkoczy przerabiamy na prawo, a oczka pomiędzy warkoczami na lewo.

5. Po wykonaniu 39 okrążeń zaczynamy redukować oczka w co drugim okrążeniu.

40 okrążenie: *12 oczek prawych, 2 oczka przerobione razem na lewo, 2 oczka lewe, 2 oczka przerobione razem na lewo*. Powtarzać do końca okrążenia od *. Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 80 oczek.

42 okrążenie:  *12 oczek prawych, 2 oczka przerobione razem na lewo, 2 oczka przerobione razem na lewo*. Powtarzac do końca okrążenia od *. Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 70 oczek.

44 okrążenie: *  3 o.p. przełożyć na drut pomocniczy z tyłu robótki, 3 oczka prawe, 2 oczka z drutu pomocniczego przerobic razem na lewo, 1 oczko z drutu pomocniczego przerobić na lewo,  , 3 o. p. przełożyć na drut pomocniczy z przodu robótki, 2 oczka przerobić razem na lewo, 1 oczko lewe, oczka z drutu pomocniczego przerobić na prawo, 2 oczka lewe *. Powtarzać do końca okrążenia od * Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 60 oczek.

46 okrążenie:* 3 o.p., 2 oczka przerobione razem na lewo x 2, 3 o.p., 2 o.l.*. Powtarzać do końca okrążenia od * Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 50 oczek.

48 okrążenie:* 3 o.p., 2 oczka przerobione razem na lewo , 3 o.p., 2 o przerobione razem na lewo.*. Powtarzać do końca okrążenia od * Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 40 oczek.


Od tego momentu redukujemy oczka w każdym okrążeniu.

49 okrążenie:* 2 oczka przerobione razem na prawo, 3 o.p., 2 oczka przerobione razem na prawo, 1 o.p. *. Powtarzać do końca okrążenia od * Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 30 oczek.

50 okrążenie:* 2 oczka przerobione razem na prawo, 1 o.l., 2 oczka przerobione razem na prawo, 1 o.l. *. Powtarzać do końca okrążenia od * Liczba oczek zmniejszyła się o 10 mamy teraz 20 oczek.

Ucinamy nitke nawlekamy na igłe i mocno sćiagamy pozostałe nam 20 oczek. Gotowe bez konieczności szycia.
Komentarze

 1. Śliczny warkocz :) I ten na czapce i z włosów :)
  A na jaki obwód głowy jest czapeczka?
  Pozdrawiam cieplutko Izabela :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, obwód głowy to 56-59 cm. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Czapka jest oczywiście super, ale twoja fryzura mnie urzekła, że aż sama bym chciała mieć długie włosy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niebawem nastapi ścięcie tych za długich już włosów.

   Usuń
 3. Zetniesz, mam nadzieję nie tak krótko, jak mam ja. No ale w tej wersji twoje włosy wyglądają znakomicie. Śliczna czapeczka. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Warkocze na czapce to szczegół w porównaniu z Twoim własnym wyhodowanym!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piekne te warkocze, i te prawdziwe i te włóczkowe :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sliczna czapka i śliczne jest twoje uczesanie !

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejna super praca! Zapraszam do mnie po wyróżnienie:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za opis, ale Twoja fryzura - po prostu mnie rozłożyła na łopatki. Uwielbiam warkocze -także te naturalne :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale piękna czapka! Dziękuję za instrukcję - z chęcią kiedyś skorzystam :)
  Pozdrawiam cieplutko,
  Asia z mijających chwil 2

  OdpowiedzUsuń
 10. To świetnie, że napisałaś tak szczegółową instrukcję. Dzięki temu ja, początkująca druciara, mogę teraz pochwalić się piękną czapką. Dziękuję :)
  http://szydelko-i-wiecej.blogspot.com/2014/10/szafirowy-szal-i-spoka.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękna czapka, zresztą nie tylko ta. Przymierzam się sama do zrobienia takiej z warkoczem na 12 oczek, ale mam problem z tym dodaniem oczek. Czy mogę prosić o objaśnienie, w jaki sposób dodaje Pani oczka. Za każdym razem jak robię narzut, to potem zostaje dziurka i nieładnie to wygląda, a u Pani nic takiego nie widać. Jestem początkująca i nie wiem, jak przerobić oczko lewe na dwa prawe :) Byłabym wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam, Aga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, w najnowszym wpisie objaśniam jak dodaję oczka :) pozdrawiam https://eksperymentyzdrutami.blogspot.co.uk/2017/06/dodawanie-oczek.html

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…