Przejdź do głównej zawartości

Kokotek poleca double knitting


 
 Dzięki tej metodzie powstaje dzianina dwustronna, a obie warstwy robi się jednocześnie. Na drutach wygląda to tak, że mamy na zmianę oczka prawe i lewe. Lewe należą do jednej strony dzianiny, a prawe do drugiej.


  Prace rozpoczęłam od przerobieniu 6 rzędów w kolorze białym (włóczka Polo Natura 50% wełna, 50 % akryl, 200 m/100 g), a następnie 6 rzędów w kolorze niebieskim (włóczka pochodzi z prucia).


  Po tym zaczyna się cała zabawa z double knitting, zaczynamy otwieranie  oczek w pierwszym rzędzie i nabierania na dodatkowy drut.


  Mamy teraz oczka na dwóch drutach, na jednym białe na drugim niebieskie. Składamy  dzianinę na pół i zaczynamy łączenie warstw przerabiając jedno oczko prawe z drutu, który znajduje się z przodu (białe oczka) i jedno oczko lewe z drutu, który znajduje się z tyłu (niebieskie oczka). Najlepiej jest traktować  oczka z pierwszego i drugiego drutu jako pary. Po tym na naszym jednym już drucie występują  naprzemiennie oczka prawe i lewe.

 


Powiem wprost według mnie jest to fantastyczna metoda. Obawiałam się, że będą plątać mi się nitki  i nie będę w stanie robić dwóch stron jednocześnie. Ale po przerobieniu pierwszych rzędów mogę stwierdzić, że:
 • zrobiłam kilka błędów i musiałam pruć, ale dośc szybko opanowałam dwie strony robótki,
 • w porównaniu do mojej wcześniejszej metody czyli robienia szalika na okrągło, oszczędzam wiecej włóczki, a cała dzianina jest elastyczna i rozciągliwa, 
 • to niesamowita radość spoglądać jak robótka rośnie z dwóch stron,
 • nieoceniony ponownie okazał się naparstek dziewiarski.
Komentarze

 1. Śliczny wzór, dziękuję za przejrzyste wytłumaczenie tej metody :) do tej pory była to dla mnie czarna magia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam jakiś filmik instruktażowy o tej metodzie, tylko że kobieta do dziergania używała tylko dwóch drutów. Pamiętam, że bardzo mi się spodobało i od tego czasu planuję zrobić tą metodą szalik dla mojego faceta. Na razie cierpię tylko na brak materiałów : D

  OdpowiedzUsuń
 3. Od jakiegoś czasu fascynuje mnie ta technika, ale nie wiem czy się odważę...

  OdpowiedzUsuń
 4. NA RAZIE TO U MNIE BRAK WENY..... :)ale dwukolorowe udziergi w Twoim wykonaniu super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Może i faktycznie nie jest takie straszne ;)
  Ale chyba musiałby mi ktoś pokazać :)
  Wychodzi to rzeczywiście rewelacyjnie!!!:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba żeby zrozumieć ten opis musiałabym po prostu robić to krok po kroku z drutami, bo ciężko jest to sobie wyobrazić o tak na sucho

  OdpowiedzUsuń
 7. Te Twoje żakardy są super ,rewelacja!!!!
  Pozdrawiam mila

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny ten wzór :)) Co do tej metody - to kolejna rzecz, którą obiecuję sobie się nauczyć, ale to już pewnie bliżej kolejnej zimy... :))

  OdpowiedzUsuń
 9. cudny "knitting" - double knitting - technika jeszcze dla mnie niedościgniona ale mam ambicję nauczyć sie skarpet i mitenek norweskich więc pewnie i to mnie kiedys dopadnie :)

  pięknie to wygląda w tych zimowych kolorach - biel i niebieski - a ja dla kontrastu właśnie dziergam jajo wielkanocne w dokładnie takich samych barwach :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ślicznie :) nie dość, że wzorek to jeszcze dwustronny :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tendrugi komplet jest równie piękny, jak pierwszy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Rewelacja, mam w planach zrobienie czapki z wrabianym sercem i nie mam pojecia jak wykonac schemat żeby to serce było z przodu na prawie całej długości czapki, możesz pomóc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Zrób najpierw próbkę, na jej podstawie obliczysz ile oczek musisz nabrać i ile rzędów wykonać aby powstała Twoja czapka. Wtedy poszukaj pasującego schematu. Nie wiem czy będziesz robiła czapkę na drutach z żyłką czy na prostych. W razie pytań pisz śmiało. Pozdrawiam.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…