Przejdź do głównej zawartości

Zrobiłaś kiedyś za małą czapkę?


Bo ja tak. Ale nie chciałam jej pruć. Ponieważ robiłam ją na drutach prostych 4 mm  chciałam jakimś sposobem wyjść z tej opresji cało. Moim pomysłem było dorobienie fragmentu z tyłu. Wydawało się to świetnym rozwiązaniem. Ale po wszystkim, nie podobały mi się szwy i wygląd czapki. W takim momencie zastanowiłam się czy sama chciałabym nosić taka sztukowaną czapkę. Po bolesnych przemyśleniach musiałam pruć i zacząć od początku. tym razem wybrałam druty z żyłką 4,5 mm i zwiększyłam liczbę oczek. Tym sposobem znów jestem na starcie dziergania, oby meta szybko się pojawiła :)


Komentarze

 1. Oj no czasem tak to jest, że trzeba coś poprawić... ale ładna będzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnią czapkę robiłam trzy razy. Dwa razy prułam całośc. Koszmar, zwłaszcza że włóczka z gatunku tych luźno przędzonych, zostawiająca wszędzie kłaczki i plącząca się przy pruciu.
  Ale za tym trzecim razem robiło mi się doskonale i czapka powstała w niecałe dwa dni, co jak na mnie jest tempem ekspresowym :)

  OdpowiedzUsuń
 3. akurat ja robię notorycznie za duże czapki i zawsze muszę pruć pozdrawiam Basia

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeżeli robię coś po raz nty z kolei to z uporem maniaka robię za małe. Dlatego raczej nie powtarzam swoich wytworów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Notorycznie mi się zdarza tworzenie za małych czapek;)

  OdpowiedzUsuń
 6. No właśnie uważam,że berecik, który zrobiłam dzisiaj mógłby być większy!:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Podziwiam. Ja zrobiłam właśnie za dużą czapkę i nie zamierzam jej pruć! Nie potrafię no, no nie potrafię i już! ;)Wolę zrobić nową, a skończoną podarować komuś innemu ;) Ja nie wiem jak Wy tak możecie. Macie jakąś instrukcję? ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. A jest taka specjalna igła, która zszywasz w ten sposób aby dorobic jeden rząd i nie widac zszycia...tylko cholercia nie pamietam jak sie nazywa. Czytałam na jakimś blogu.
  Ja ciagle robie coś za duże albo za małe...pół biedy jeżeli to czapka:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Trudno :( Jakieś dzieciątko by się cieszyło :)
  Dziergaj, dziergaj :)
  Robisz się mistrzynią w "dziergu" norweskim :)
  Izabela

  OdpowiedzUsuń
 10. Każdemu się zdarzają czasem takie wpadki ;) wzór fajny. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Pani jest sprytna i poradzi sobie z każdą wpadką. Moje czapki notorycznie są za duże i zjeżdżają na oczy heh... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…