poniedziałek, 17 czerwca 2013

Czapka z wzorami norweskimi w kolorach musztardy i zieleni  Wszystkie czapki, które zeszły z moich drutów, a przynajmniej te o których pamiętam, są robione nitką podwójną. Mam wrażenie, że na porę zimową takie są najbardziej odpowiednie. Ale przyznam, że w przypadku czapek z wzorami norweskimi, można się pokusić o zrobienie ich nitką pojedynczą, ponieważ przeplatanie nitek na lewej stronie już daje nam dodatkową warstwę izolacyjną. Mimo wszystko moja czapka z wzorami norweskimi została zrobiona nitką podwójną. Nie ukrywam, że w przypadku nitki podwójnej trzeba nabrać mniej oczek i przerobić mniej rzędów, żeby zobaczyć efekt, niż w przypadku nitki pojedynczej, co jest świetnym pomysłem dla osób niecierpliwych.


  Kiedy robię czapkę o bardziej skomplikowanym wzorze, jak ta, to zaraz po zrobieniu ściągacza (na ten nabrałam 60 oczek), zwiększam liczbę oczek (w tym przypadku dodałam 30 oczek). Dzięki temu zabiegowi, mimo że mam tendencje do ścisłego przerabiania oczek,  czapka nie jest za mała. Kolejną metodą na zrobienie dobrej czapki, jest robienie jej na drutach z żyłką, dzięki temu można czapkę cały czas mierzyć i korygować ewentualne błędy. Kiedy robiłam czapki na drutach prostych wiecznie były za duże, lub co gorsze za małe i za głębokie. 


Materiały:
- 36 g włóczki Kotek w kolorze khaki, 100% akryl, 300 m/ 100 g,
- 46 g włóczki Kotek w kolorze złotym,  100% akryl, 300 m/ 100 g,
- druty z żyłką 5 mm,
12 komentarzy:

 1. czapka świetna,ale dziwnie się ogląda jak 30 st. C za oknem

  OdpowiedzUsuń
 2. hej
  czapka wyszła super , pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. hej
  czapka wyszła super , piękny wzór .....
  pozdrawiam ;-)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Już próbowałam i pokochałam :) Zapraszam http://eksperymentyzdrutami.blogspot.com/2013/02/kokotek-poleca-double-knitting.html

   Usuń
 5. Świetny wzór,świetna czapka:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Czapa super :-) ja bym chciała ten piękny wzorek i informację jak dziergałaś zakończenie że wyszła taka piękna gwiazda. O ile to nie tajemnica podaj również obwód czapeczki :-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czapkę robiłam na obwód 56 cm. Gwiazdka powstała tak: w zagłebieniu zygzaków (gdy miałam siedem oczek w tym 3 pomarańczowe, jedno zielone, 3 pomarańczowe), zaczęłam zamykać oczka po obu stronach oczka zielonego przerabiając dwa razem w każdym rzędzie.

   Usuń
  2. Dzięki za podpowiedź :-) wykorzystam przy najbliższej okazji bo efekt jest świetny :-) pozdrawiam

   Usuń
 7. Wspaniale ją zrobiłaś, chylę czoła!

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo fajna czapunia i oryginalne połączenie kolorów

  OdpowiedzUsuń