Przejdź do głównej zawartości

Dwie czapki dwie historie

 


  Mimo, że staram się czasem stworzyć rzeczy identyczne, produkcja masowa nie leży w mojej naturze. Do każdej robótki staram się wprowadzić coś nowego, delikatnie zminić wzór lub przesunąć rząd. Tym sposobem stworzyłam, drugą bardzo podobną czapke do tej. Wszelkie podobieństwa i różnice zamieściłam w tabeli. Obecna wersja to czapka w której warkocze rozdzielone są ściegiem francuskim.
Komentarze

 1. czapka bardzo ladna , slicznie wykonana,wzorek super,pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. oj tam, tobie też mistrzostwa nie można odmówić!:)
  piękne rzeczy produkujesz, mnie trafiało nie powiem co kiedy uczyłam sie robótek na drutach :P A co powiesz na jakąś wymiankę druciano-solną ? buziaki!:*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chęcią wezmę udział w wymiance :)

   Usuń
 3. bardzo ładne obie czapki!
  W moim przypadku próba wykonania poraz kolejny tej samej rzeczy kończy się zawsze katastrofą :D

  OdpowiedzUsuń
 4. hej
  fantastyczny blog , gratuluję talentu , pozdrawiam i zapraszam serdecznie do mnie na bloga

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne czapeczki. Ja też nie lubię masowej produkcji, a niestety ostatnio robię jak w akordzie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ładna czapka; choć kojarzy się z zimą, to tworzy piękny duet z żywą zielenią i kwiatami.
  Czasami robię czapki na zimę, ale zanim zrobię, dużo czasu poświęcam na dopasowaniu do głowy. Wiąże się to ze spruciem, co zniechęca mnie do dalszej pracy, a i tak okazuje się, że czapka jest za "głęboka" i za duża. Jak zatem pokonać ten problem, czy jest na to jakaś rada, gdzie tkwi błąd?
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj Gosiu, zanim ja zrobiłam swoja pierwszą udaną czapkę zaliczyłam wiele czapkowych katastrof :):):). Teraz zawsze robię próbkę i obwód czapki wychodzi dobry. Zawsze warto korzystać z gotowej czapki, która jest dla nas idealna, jako wzornika. Ja teraz zabieram się za czapkę z wzorami norweskimi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. cudne są te twoje czapki-ogólnie masz dar do tworzenia skomplikowanych,czasochłonnych i pracochłonnych rzeczy o cudownym efekcie końcowym czyli wspaniałym oryginalnym wyglądzie
  gratulacje

  OdpowiedzUsuń
 9. śliczna czapka, choć lato zawitało ty dziergasz czapki jak ty to robisz?

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie ma to, jak robić zimową czapkę latem... Na podstawie jednego z Twoich opisów powstała moja pierwsza funkcjonalna czapka. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kokotku - ponowny podziw!!!!!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…