Przejdź do głównej zawartości

Postępy przy kalendarzu adwentowym
  Moja koncepcja zakładała, że każdego miesiąca wykonam dwa elementy kalendarza. Kiedy ostatnio sprawdzałam postępy prac, doliczyłam się aż jednego gotowego dzierganego opakowania,  czyli mój plan nie jest realizowany. Postanowiłam zebrać się w sobie i wykonałam kolejne dwa elementy. Jednak na tym etapie zostałam zatrzymana. Ale od początku. 


   Zaczynałam prace od nabrania sześciu oczek na denko i symetrycznym ich dodawaniu aż do osiągnięcia 48. W te oczka wplatałam ulubiony motyw tworząc włóczkowy kubeczek (pojedynczy element kalendarza). Po wykonaniu trzech ubranek plan okazała się kiepski. Dostrzegłam kilka wad.


  Po pierwsze denko zwisało, zamiast przylegać i przypominało to bardziej worek niż kubek. Po drugie dodawałam za dużo oczek przez co zamiast dopasowanego kubeczka miałam "coś".


  Postanowiłam zmienić koncepcje. O ile pierwszy kubeczek postanowiłam zostawić bez zmian, to z dwóch kolejnych postanowiłam zrobić aniołki. Dorobiłam dół sukienki i jeden rękaw, ale efekt mnie nie zadawalał. Nie lubię rozwiązań na siłę.


  Stwierdziłam - poległam. Spisałam na straty dwa ostatnie kubeczki i kiedy miałam się już poddać wpadłam na pomysł, żeby wykonać ubranka bez denka. I to był strzał w dziesiątkę. Zaczęłam od zrobienia ściągacza i po wykonaniu dwóch okrążeń zaczęłam wrabiać wybrane motywy. W trakcie wykonywania pierwszego ubranka bez denka  postanowiłam pozbawić denek dwóch nieudanych ubranek. Idąc tym tropem mam już część kalendarza. Możliwe, że do grudnia się wyrobię :)


Komentarze

 1. Ubrane kubeczki wyglądają super. Ciekawa jestem efektu końcowego:)

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo jestem ciekawa jak będzie wyglądała całośc i na czym zawisną te kubeczki.Podziwiam,bardzo mozolna praca drutowa:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam już dwa pomysły na ostateczne wykończenie, ale myślę, że wszystko wyjaśni się w grudniu.

   Usuń
 3. A próbowałaś w odwrotnej kolejności: najpierw zrobić "kadłubek" a potem zakończyć denkiem ściągaczowym?

  OdpowiedzUsuń
 4. Gwiazda w lipcu? Brzmi interesująco :) Kubeczki wyglądają bardzo ładnie. Jestem bardzo ciekawa efektu końcowego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już chwaliłam, gdy pokazywałaś początek, a teraz jestem po prostu zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale to jest świetny pomysł, ale może trochę później , jesienią:)Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, ale wolę mieć zapas czasu :)

   Usuń
 7. hej
  super ubrabko kubeczki ...pomysłowo .....gratuluję i życzę powodzenia w dalszej pracy

  OdpowiedzUsuń
 8. Pracowita jesteś .. wcześniej robisz to .. ja wciąż nie mogę się tego nauczyć .. zawsze zaplanuję, ale realizuję dość spontanicznie :P

  Pozdrawiam
  Violetta :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo słodkie te kubeczki :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…