Przejdź do głównej zawartości

Pierwsze kroki - szary szal z kapturem


Czwarty w historii szal z kapturem. Tym razem skupiłam się na włóczce Opus Mimoza Natura 100 g/330 m, 100 % akryl i standardowo zastosowałam druty 5,5 mm. Cały szal został stworzony za pomocą nitki podwójnej. W porównaniu do wcześniejszych szali zmniejszyłam liczbę nabranych oczek o 8, czyli nabrałam jedynie 40 oczek w tym dwa oczka brzegowe. Na cały szal przerobiłam 312 rzędów. Nie wiem czy jest to już ilość wystarczająca ponieważ przy wcześniejszych szalach z kapturem wykonywałam 336 rzędów. O tym wszystkim przekonam się dopiero po wykonaniu kaptura. Ponownie miałam pomysł, aby rozpocząć wyrabianie kaptura z szala minimalizując tym samym szycie, ale jeśli okalałoby się, że szal jest za krótki, to zamiast odjąć sobie pracy, wydłużyłabym drogę do wymarzonego celu. 

Komentarze

 1. Solidny a przy tym bardzo uroczy. Widziałam u Ciebie wiele warkoczowych kombinacji i mogę stwierdzić, że mogłabyś zostać specjalistką w tej dziedzinie. W każdym razie, jeśli będę miała jakiś "problem warkoczowy", to na pewno zwrócę się do Ciebie o pomoc. Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 2. ale tam wietrznie u Ciebie! a szal piękny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki ładny jest ten szal. Piękny wzór. Uwielbiam twoje warkocze. Gdzie ten dworzec. Mam sentyment do małych dworców. Nie wiem dlaczego. Napisz mi, choćby na maila, aż mnie ściska przez ciekawość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, odpowiedziałam na maila :) Pozdrawiam

   Usuń
 4. Widzę że będzie świetny szalokaptur ,bardzo ładny kolor lubię wszelkie odcienie szarości .
  Super
  Pozdrawiam i zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zwykle świetny wzór! :) wygląda naprawdę pięknie. Nie wiem czy kiedykolwiek uda mi się opanować druty na takim poziomie :) bo już 2 tygodnie meczę się z jednym beretem :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajne szpilki :)!!!! I szal oczywiście też ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny szalik, wzory ma piękne -pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Boska stylizacja.
  Lubię te Twoje warkocze.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szal ma piękny wzór. Genialne szpilki ♥

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…