Przejdź do głównej zawartości

Szalik z wzorami norweskimi  Z tęsknoty nieodpartej i niemożliwej do zabicia powracam do wzorów norweskich. Od czasu ostatniej przygody z nimi minęło kilka miesięcy, ale choć na chwile druty zostały uśpione, nadszedł czas, kiedy obudzone do życia zaczynają przerabiać kolejne oczka. Ponownie sięgnęłam po sprawdzoną już włóczkę Polo Natura 50 % wełna, 50 % akryl, 200 m/100 g i druty 5,5 mm. Przez kilka moich szali przewinęły się dwie metody wykonywania szalika dwustronnego. Pierwsza z nich polegała na przerabianiu szalika na okrągło i wymagała nieziemskiej wręcz cierpliwości przy przeplataniu nitek. Druga z nich zdecydowanie łatwiejsza, choć na pierwszy rzut oka przerażająca swoim stopniem trudności, metoda double knitting podbiła moje druty i pozwoliła na poznanie nowej techniki.

Komentarze

 1. Podziwiam - to wspaniałe wykonanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. szaliczek pierwsza klasa
  ukłony za dwustronność
  Pozdrawiam i zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny szalik :) Mam słabość do wzorów norweskich (podziwiam je ale ich dzierganie pozostawiam na razie innym)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny szalik w pięknym norweskim wykonaniu ;) pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładny szalik. Widzę, że lubisz i to bardzo wzory norweskie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Szalik piękny!
  A wiesz, już od kilku dni o Tobie myślałam, że nie ma nowych postów, że nic nowego nie pokazujesz. Zastanawiałam się, co się z Tobą dzieje. Dobrze, że już jesteś. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie wzory. Szalik bardzo ładnie wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj, dawno Cię nie było, witaj! Mam nadzieję, że znowu będziesz zaskakiwać cudnymi pomysłami. Szalik jest super!

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaglądam zdecydowanie rzadziej niż bym chciała ale, podziwiam i nieustająco się zachwycam:)) Zwłaszcza tymi norweskimi wzorami.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pięknie te wzorki Ci wychodzą,pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo podobają mi się wzory norweskie Twój szalik również :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Przepiękny szalik. Uwielbiam wzory norweskie, ale mnie brakuje cierpliwości.

  OdpowiedzUsuń
 13. Norwegia jest piękna i Twój szalik również ! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. To jest coś co lubię .. ja bym wybrała szary, ale to już kwestia kolorku wg mojego gustu ;) jednak te wzory kocham xD

  Pozdrawiam
  Violetta :)

  P.S. W końcu zima i niedługo wezmę się do pracy z drutami po długim czasie nic nie robienia :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wzór i kolory fantastyczne. Zaglądam na ten blog aby zachwycać się wspaniałymi pracami. Jeszcze się nie zawiodłam.
  Pozdrawiam, Beata

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam te Twoje dwustronne prace!!! Są boskie!!!

  OdpowiedzUsuń
 17. Rewelacyjny szalik, genialny:) ja bym takiego nie zrobiła i za sto lat ;D

  OdpowiedzUsuń
 18. Ale cudo!!!!Uwielbiam ten motyw.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…