Przejdź do głównej zawartości

Dwie sukienki - rozdział I
  Zabrałam się za projekt w założeniu prosty, bo cóż trudnego może być w ściegu dżersejowym prawym. Ale zacznijmy opowieść od początku.

  Zaczęło się od drutów 2,5 mm na których główną rol miała zagrać pojedyncza nitka Mimozy. Kiedy z oporem przetrwała przerobienie kilku rzędów, stwierdziłam szczerze, że jest dosłownie za cienka do tej roli. Zbyt deliaktna w swym teatralnym tańcu, chociaż właśnie o to w pewnym stopniu chodziło. Zachowywała się na drutach jak delikatna, powoli ustępująca mgła. 
 Z żalem musiałam odmówić jej roli w moim spektaklu. Po tych perypetiach nastąpiły zmiany w scenariuszu, a wgłębiając się w szczegóły, zmiany dotyczyły wyobrażeń o głównej bohaterce. Nadszedł czas podwójnej, białej nitki Mimozy i wydawać by się wtedy mogło, pasujących do niej drutów 4 mm.
  Bohaterka miała być nieskomplikowana w swoim charakterze i zachowywać się jak ścieg dżersejowy prawy czyli tworzyć równe i identyczne oczka. Zbyt długo rozmyślałam nad odrzuceniem tego projektu przez co podwójna Mimoza panowała przez 64 rzędy sukienki, 6 rzędów podkroju na pachy, ale kiedy zaczęła pokazywać humory i dąsać się przy ściegu francuskim powiedziałam koniec.


 Odtwarzając wciąż na nowo jej rolę, zauważyłam, że grała nierówno, a jej oczka nie układały się idealnie. Z drugiej strony dobór nieodpowiednich drutów mógł sprawić, że nie mogła pokazać się w całej swojej krasie. Mimo tego, nie zwolniłam jaj, a jedynie odstawiłam na boczny tor. Zdecydowałam, że jeśli nie wymyślę nic lepszego, to ta Mimoza odegra główną rolę.
 Zastanawiając się nad nowym rozwiązaniem, ponownie wróciłam do drutów 2,5 mm z tą różnicą, że Mimoza była już podwójna. Postanowiłam wzbogacić jej charakter i dodać małą wzburzoną falę na tafli łagodnego oceanu. Tym sposobem rola Mimozy polegała na tym, aby trwając w pozornym uśpieniu i grając łagodny ścieg dżersejowy prawy, odwrócić się zamaszystym krokiem i początkowo niespodziewane, a potem już coraz częściej i regularniej, tupnąć oczkiem lewym. Mimoza odnalazła się w tej roli idealnie, ale tym razem jej partner nie sprostał roli. Podsumowując wszystko wzięłam głęboki oddech i zdecydowałam się na kolejną zmianę. Główna bohaterka pozostała ta sama, ale w towarzystwie drutów 3,5 mm. Wszystko bajkowo układało się, aż do momentu redukowania oczek i wykonywania góry sukienki. Mimoza w swym zmeczeniu musiała ciągle pokazywać się z innej strony. Prezentowała się już jako wzór dołu sukienki, potem jako wzór perłowy, ale to wciąż nie było to czego szukałam. Wtedy zerknęłam na fragment odstawiony na boczny tor, wykonany na drutach 2,5 mm nitką podwójną. Szybko zmieniłam druty i w szalonym tempie zauważyłam, że wpadłam na właściwy trop, a spektakl mógł odbywać się dalej. Niestety wszystkim Mimozom trwającym w niepewnym, ale pełnym nadziei oczekiwaniu na bocznym torze, musiałam podziękować.
Komentarze

 1. Uwielbiam takie małe ubranka:))Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 2. Sukieneczka wyszła ślicznie! Rzeczywiście, napracowałaś się przy niej... Tak to bywa. Ja zawsze pruję... Tak już mam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowne sukienki ! !!

  OdpowiedzUsuń
 4. Śliczne sukienki :) Na drutach 2,5 to ja bym nie miała cierpliwości robić.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…