Przejdź do głównej zawartości

Kremowy szal z kapturem

 


   Podobnie jak w przypadku morskiego (turkusowego) szala z kapturem (ZAJRZYJ TUTAJ) ponownie sięgnęłam po włóczkę Puchatek, tym razem jednak w kolorze kremowym (col. 00) i druty 4,5 mm.
  Wcześniejsze szale z kapturem, które zeszły z moich drutów, były wykonywane nitką podwójna z włóczki Kotek i Mimoza na drutach 5,5 mm, sznurki i plisę wykonywałam nitką pojedynczą na drutach 2,5 mm. Ponieważ włóczka Puchatek jest gruba (147 m/100 g) cały szal wykonywałam nitka pojedynczą. Już w trakcie pracy miałam dylemat, czy nie pokusić się o dokupienie pasującej włóczki, ale o wiele cieńszej, aby wykonać plisy i sznurek na cieńszych drutach. 
  Po krótkich przemyśleniach postanowiłam, że postaram się wykonac je jednak z nitki pojedynczej, ale grubej. Musiałam poczynić w projekcie pewne zmiany. Gdy nabierałam oczka na plisę, nie wyrabiałam ich z każdego oczka brzegowego, ale opuszczałam co trzecie oczko. Dzięki temu miałam o wiele mniej oczek do przerobienia.

 Jeśli chodzi o sznurek to w przypadku Puchatka nabrałam trzy oczka na druty 4,5 mm, przypomnę tylko, że wcześniej nabierałam cztery oczka na druty 2,5 mm. Według mnie zarówno plisy wykonane nitką podwójną z włóczki Kotek i Mimoza, jak i wykonane nitką pojedyncza Puchatka są zdecydowana ozdobą, a grubość nitki w tym przypadku nie wpływa na estetykę wyrobu. A jak jest w rzeczywistości przekonajcie się sami.


Komentarze

 1. To niesamowite, co ty wyprawiasz na tych drutach... Ile czasu zajmuje ci wykonanie takiego szala??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stworzenie całego szala z kapturem zajmuje mi około 20 godzin.

   Usuń
 2. Nonie!Przed chwilką komentowałam turkusowy szalo-kaptur- odświeżyłam stronę, a tu już nowy szal!!!!!!!!!!!!!! Tempo zabójcze!

  OdpowiedzUsuń
 3. Prześliczny!Może bym taki spróbowała zrobić synowej,ale czy potrafię?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale zasuwasz na tych drutach...miłość odwzajemniona:) Piękne są te Twoje szle z kapturami!!! Sesja zdjęciowa rewelacyjna, krajobrazy w tle przepiękne!!!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. genialny, rewelacyjnie wygląda w zestawieniu z płaszczykiem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że macie już śnieg. Szal jest śliczny, jak zwykle. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniały!
  A mogłabyś zdradzić, ile motków tej włóczki zużywasz ? Byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedź :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zależności od szerokości szala 4-5 motków.

   Usuń
 9. tylko 20 godzin? masz tempo no i wprawę i doświadczenie i GUST

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym raczej powiedziała aż 20 godzin :)

   Usuń
 10. Każdy kaptur, który prezentujesz jest świetny, ten również. A tak swoją drogą, śpisz czasem, czy dziergasz non-stop, bo co chwilę nowy wytwór. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Śpię :):):), ale można powiedzieć, że zasypiam i budzę się z robótką w rękach.

   Usuń
 11. Kapturek bardzo ładny. A najbardziej podoba mi się krajobraz w tle zdjęć. Pięknie. Jesteś szczęściarą, że możesz tak mieszkać. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale cudny!!! Bardzo ładnie wyglądasz w tym kolorze. pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kolejny piekny udzierg. Czy te szalowe kaptury lub kapturowe szale sa do wylacznie Twojego uzytku, czy moze sa na sprzedaz. Bylabym zainteresowana informacja w jakiej cenie. Pozdrawiam, ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie szale z kapturem zostały wykonane na zamówienie. Sama nie jestem szczęśliwą posiadaczką żadnego z nich. W sprawie ceny skontaktuj sie ze mna przez formularz kontaktowy. Pozdrawiam Iwona

   Usuń
 14. Tempo dziergania masz iście expresowe, 20 godzin, mam nadzieję, że z przerwą na sen, bo nie tak dawno kończyłaś turkusowy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Kolejny kapturoszal cudowny!!!!!!!!!!!!!! Sceneria zdjęć artystyczna! W dążeniu do perfekcji także robię następne według Twojego pomysłu, powinnaś go opatentować.Pozdrawiam druciarsko!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…