Przejdź do głównej zawartości

Morski (turkusowy) szal z kapturem Zdecydowała się na wykonanie go nitką pojedynczą z włóczki Puchatek (147m/100g) na drutach 4,5 mm. To pierwszy raz kiedy dostosowałam się do zalecanej na etykietce grubości drutów. Dlaczego nitka pojedyncza? Grubość włóczki - 147 m/100 g jest wystarczająca, aby nadać całej konstrukcji idealną grubość. Zastanawiałam się nad nitką podwójną i drutami 6,5 mm, które mimo wszystko byłyby za cienkie dla podwójnego splotu. 
  Zaletą zastosowania nitki podwójnej byłoby szybkie postępy nad robótką, która przybywałaby w zdecydowanie szybszym tempie. Niestety szal byłby też szerszy i nie układałby się tak ładnie. Uważam, że szerokość szala, którą wypracowałam w trakcie tworzenia wszystkich szali z kapturem jest idealna. W przypadku nitki podwójnej należałoby zaprojektować inne rozłożenie warkoczy, a z niektórych z nich zrezygnować.
  Kolor włóczki to 179, który widac na zdjeciu poniżej. 


Komentarze

 1. Będę pierwsza w komentarzach, Bardzo masz piękne te prace włóczkowe, zaglądam tu i podziwiam ciągle coś nowego, zapraszam do siebie http;//tessart57.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Co jeden to śliczniejszy. Bardzo ładny, nie lubię czapek ale szalokaptury tak, jak mi starczy czasu to może odgapię jeśli pozwolisz. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowny!
  Piękny!
  Wspaniały!
  Idealny kolor.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Prześwietny kolorek. Odkąd zobaczyłam szalo-kaptury na Twoim blogu, a do tego instrukcję wykonania, to zamarzyłam, by taki mieć. Tylko czy z moją wprawą drutową uda mi się go skończyć przed końcem zimy (???)
  Super pomysł! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejne cudo. Ja też zamarzyłam, by zrobić moim dziewczynom taki szalo-kaptur, ale na pewno byłby skończony razem z końcem zimy. Na drutach robię wolno, a patrząc w jakim tempie pojawia się na Twoim blogu kolejna rzecz, zastanawiam się, jak Ty to robisz. Podziwiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. ALE masz tego:)Do koloru do wyboru...i dobrze!Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…