Przejdź do głównej zawartości

Powitanie niebieskich plis  Na wstępie zaznaczę, że przy całym komplecie, który jest produktem masowym (a przynajmniej tak mi się wydaję) zrobiłam jedynie plisy. A od czego się zaczęło ?
  Biały komplet posiadał delikatnie różowe akcenty, a moim zadaniem było przerobienie go w taki sposób, aby  kolor przeznaczony dla dziewczynki, możliwie w największym stopniu zminimalizować lub całkowicie wyeliminować.
  Pracę rozpoczęłam od sweterka, zakładając, że będzie to element najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny.  Jak się okazało nie myliłam się i już na wstępie przy rękawach zrobiłam za szerokie ściągacze. Ponieważ mój blog powinien zmienić nazwę na "Z pruciem przez życie" i tym razem zdecydowałam się na zlikwidowanie nieudanej robótki.


  Po pierwszej nie udanej próbie, w drugiej nabrałam już odpowiednią liczbę oczek, i przerabiając w okrążeniach oczka przekręcane prawe i lewe stworzyłam mankiety, które złożyłam na pół i przyszyłam po wewnętrznej stronie sweterka, tak aby swym szwem, nie raziły oczu osób zbyt wymagających. Podobnie postąpiłam z dolnym ściągaczem sweterka z tą różnica, że nie przerabiałam oczek przekręcanych w okrążeniach.


  Gdy nadszedł czas na kołnierzyk, wybrałam inne rozwiązanie. Nie wyrabiałam oczek z jego brzegu jak w poprzednich przypadkach, ale zrobiłam warkoczową plisę osobno, a po jej ukończeniu przyszyłam całość do kołnierzyka. Ponieważ nie chciałam, aby róż był widoczny zarówno z prawej jak i lewej strony, postanowiłam, że ozdobna warkoczowa plisa będzie podwójna. Aby wszystko przebiegało wzorowo, wykonałam na drutach dwa warkocze rozdzielone dwoma oczkami lewymi, które są widoczne na zgięciu kołnierzyka.
 Następnie zabrałam się za czapeczkę przy której początkowo też chciałam zrobić podwójną plisę, ale już w trakcie dziergania, stwierdziłam, że pojedyncza w zupełności wystarczy i zakryje całkowicie róż. Po przerobieniu kilku rzędów zauważyłam, że oczka nabrałam krzywo i nie biegną one w jednej lini, zbyt często myliłam się w drobnej konstrukcji czapki i wbijałam drut raz wyżej, raz niżej. Mimo głosów sprzeciwu sprułam plisę i nabrałam oczka jeszcze raz i tym razem byłam bardzo zadowolona z efektu. Całą plisę zakończyłam ściągaczem pojedynczym i przyszyłam, aby plisa nie odstawała.  Gdy nadszedł czas śpioszków została przećwiczona moje cierpliwość, bo przemilczę liczbę oczek, która nabrałam, aby powstały plisy. Pracę podzieliłam na trzy etapy, aby nie zniechęcić się do ostatniego elementu kompletu. Uwieńczeniem całego dziergania było wykonanie sznurka i zawiązanie go na kształt kokardki. I tak pożegnałam różowe plisy na rzecz niebieskich.
Komentarze

 1. Świetnie sobie poradziłaś! Ekstra robota!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaki uroczy jest ten komplecik. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie wybrnęłaś:)
  Doskonała robota!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ślicznie ci wyszło :)
  Pozdrawiam Izabela-Scully

  P.S.
  Domyślam się, że komplecik idzie dla prawdziwego dzieciątka. Więc tak na przyszłość dam ci radę nie kupuj i nie rób spodenek na szelkach (bodów) bez zapinania w kroku. Ja miałam parę i nigdy dziecku nie założyłam (no może raz na chwilę do zdjęcia), bo są nie wygodne. Trzeba całe dziecko rozebrać do zmiany pieluszki, a takich przebrań u maluszka jest mnóstwo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, komplecik jest dla małego chłopca, jak najbardziej prawdziwego. A Twoje zdanie na temat spodenek na szelkach podziela wiele moich koleżanek :) Pozdrawiam

   Usuń
 5. misterna robota... ale efekt świetny :)
  i przyłączam się do grupy "z pruciem przez życie" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Robótka na szóstkę z plusem ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ależ śliczności! Komplecik jest wspaniały. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Rewelacja. Świetny pomysł. 2 X PODZIWIAM, bo przerabiać gorzej niż zrobić od początku.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…