Przejdź do głównej zawartości

Skomplikowany w swej prostocie bucik


 Gdy zasiadałam do pracy nad bucikiami, nie czułam, że przyjdzie mi się zmierzyć z kolejnym pruciem. Planowałam zrobić buciki, które będą przypominały letnie sandałki, ale po dłuższym zastanowieniu stwierdziłam, że zaplątana w nitki Mimozy nie podołam w pełni temu zadaniu. Ponieważ chciałam przyspieszyc pracę i niknąc wielu przygód, które spotkały mnie przy dzierganiu sukienek, zdecydowałam się na biały ścieg francuski z delikatnymi elementami różu w postaci ściągaczy. Przy tym wszystkim zapomniałam, że w moim przypadku, co też czas boleśnie pokazał, przyśpieszenie pracy oznacza znaczne jego spowolnienie.

  Skupiłam się na nitce podwójnej Mimozy, ale zanim zdecydowałam ile oczek tak naprawdę powinnam nabrać, minęło wiele czasu wypełnionego oczkami francuskimi. W tym całym ukojeniu dnia codziennego, zostały uśpione zmysły, czujnej do tej pory dziewiarki. W pierwszej próbie na drutach 3,5 mm znalazło się 47 oczek. I tak płynęły po drutach najpierw różowe oczka ściągacza, a za nimi białe oczka mankietu. Niestety obwód bucika był zdecydowanie za duży i  spokojna do tej pory fala prawych oczek musiała zostać przerwana przez tamę niezadowolenia.   


  W drugiej próbie puściłam tratwę moich pomysłów na środek oceanu wyobraźni i nabrałam 37 oczek na druty 3,5 mm, ale sytuacja się powtórzyła. Gubiąc się w tej ciszy napotkałam kolejną falę pomysłów, która pchnęła mnie w daleka stronę, ale nawet nie wiecie jak szybko chciałam powrócić na środek oceanu, aby obrac inny kierunek. Ta niespodziewana fala pozwoliła na manewrowaniu 27 oczkami ściegu francuskiego i stworzeniu całego buciku, który wyglądał jak bezkształtna, pozbawiona życia i pomysłu bryła.


  Postanowiłam, że zrezygnuję ze ściegu francuskiego i stworzę bucik zupełnie odmienny od tego co planowałam. Tym sposobem podryfowałam w kierunku ściągacza warkoczowego nadal stosując nitkę podwójną Mimozy. W moim założeniu mankiety były wywijane, prezentując na zewnątrz warkocze. Ten sam wzór zastosowałam na wierzchu butków. Boki to tradycyjny ściągacz pojedynczy, a spód to ścieg dżersejowy prawy połączony ściegiem dziewiarskim. Aby buciki komponowały się z sukienkami, wprowadziłam różowe sznureczki wydziergane na drutach 2 mm.
Komentarze

 1. Śliczne buciki . Wesołych Świąt .

  OdpowiedzUsuń
 2. Wesołych świąt i worka prezentów pod choinką życzę:)!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Słodkie buciki :-) wesołych świąt

  OdpowiedzUsuń
 4. Niech pani teatr wystawia sztuki według pani scenariusza pani Iwonko! !! Życzę pani i jej bliskim Wesołych Świąt! !!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne.
  Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…