Przejdź do głównej zawartości

Szalik wzorem patentowym


  W przypadku szalika miałam do dyspozycji dwa rodzaje włóczki, które musiałam połączyć, aby materiału wystarczyło na wydzierganie całości. 
  Od połączenia różnokolorowych nitek rozpoczęły się moje kłopoty. Zamierzałam stworzyć piękny, choć ponury kolorystycznie szal,  rozbudzony przez warkocze plecione na brzegu i biegnące przez środek. 


   Rozpoczął się etap projektowania, a następnie realizacji, a pomiędzy nimi czas zawieszony na granicy który przypomina różową watę cukrową na którą zawsze ma się ogromną ochotę, która smakuje dzieciństwem, ale wprawia w stan irytacji, gdy wszystko zaczyna się od niej lepić. Wtedy już nawet jej różowy kolor, nie jest w stanie osłodzić goryczy zdenerwowania. I tak tez było z moim dzierganiem.
  Gdy moje wielopasmowe warkocze zaczęłam "zaplatać na drutach", okazało się, że z powodu połączenia wielobarwnych nitek, nie są one praktycznie widoczne. Udając, że tego nie dostrzegam, dziergałam dzielnie mimo, że słyszałam jak moje druty stawiają coraz większy opór, a gdy zaczęły z nich lecieć iskry niczym z szyn przy gwałtownym hamowaniu pociągu, porzuciłam projekt.  Tak jak ciemny był szalik, tak i mnie mroczna dopadła rozpacz. Nie chciałam rezygnować z ulubionych wzorów, ale nie widziałam innego wyjścia.


 Aby oddalić czas pożegnania z warkoczami, rzuciłam drutami w kąt. Ponieważ jednak poczucie porzuconej robótki jest równe poczuciu źle wydzierganej, powróciłam do pracy.
 Zdecydowałam, że mieszaną włóczkę najlepiej wyeksponuje wzór patentowy. I tak wciąż zaskakując się przy "Zaklinaczy koni" wykonywałam nieskomplikowaną robótkę.


Dane Techniczne

- potrójna nitka powstała z połączenia:
   a) dwóch nitek Hochbausch ACRYL 100 g/ 390 m, 
   b) jednej nitki Buchara 50 g/ 155 m,
- druty 6,5 mm

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…