poniedziałek, 30 grudnia 2013

Warkocz na warkoczu czyli czarna czapka  Jak już niejednokrotnie pisałam uwielbiam warkocze i jeśli tylko jest to możliwe "wplatam" je do każdej robótki. Zdarza mi się odczuwać nieodparta pokusę wprowadzania warkoczy, gdy wykorzystuję włóczki melanżowe, ale wtedy są one praktycznie niewidoczne i zazwyczaj  moje fantazje kończą się pruciem. 
  Czarna czapka powstała w bardzo podobny sposób jak prezentowana  TUTAJ z kilkoma różnicami, które opiszę poniżej.


I RODZAJ DRUTÓW 
I SPOSÓB PRZERABIANIA OCZEK

  Przy obu czapkach wykorzystywałam zarówno druty z żyłką jak i druty proste 4,5 mm. Jednak przy czarnej czapce nie wykonywałam oczek w okrążeniach, a z tyłu zastosowałam szew. Dlaczego? Na to pytanie nie ma jednej, prostej odpowiedzi.
  Kiedy wykonuję nowy model czapki wykonuję je bezszwowo, ponieważ łatwiej jest mi kontrolować rozmiar.  Drugą metodę, kiedy wolę wykonać szew z tyłu, stosuję, gdy wykonuję czapkę kolejny raz z tej samej włóczki. Przyznam jednak, że jest to czasem zgubne, ponieważ zauważyłam, że z czasem zmienił mi się sposób przerabiania oczek i nie są one już tak ciasne jak kiedyś.


II ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENI 
POMIĘDZY WARKOCZAMI NA 12 OCZEK

  W czarnej czapce zwiększyłam liczbę warkoczy. Jeśli przypomnę sobie poprzednie podobne czapki, to wybierałam wzór dżersejowy lewy lub francuski, aby rozdzielić warkocze. Ponieważ nie lubię powielać wzorów, to tym razem skupiłam się na warkoczach na dwa oczka. Tym sposobem na czapce znalazły się grube warkocze na 12 oczek i cienkie, których oczka krzyżowałam co drugi rząd.


III GUBIENIE OCZEK

  Ponieważ w czarnej czapce nie zastosowałam ściegu francuskiego, który wyraźnie skraca robótkę to gubienie oczek rozpoczęłam już w 35 rzędzie (pozostało 80 oczek) i  kontynuowałam w  rzędach 37 (70 oczek), 39 (60 oczek), 41 (50 oczek), 43 (40 oczek) i 45 (30 oczek).


DANE TECHNICZNE

Czapka powstała z 100 gram włóczki Polo Natura 50 % wełna, 50 % akryl, 200 m/100 g. Do jej wydziergania wykorzystałam podwójną nitkę i druty 4, 5 mm.12 komentarzy:

 1. Piękna czapeczka, chociaż w dalszym ciągu czekamy na zimę u mnie dziś plus 6 stopni i to rankiem pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładna czapka :) A wiesz, ja wogóle nie lubię robić na okrągło. Wszystko co mogę przerabiam na prostych drutach (tzn. na drutach z żyłką, bo długich nie lubię) i zszywam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje żyłki po przerabianiu na okrągło wyglądają koszmarnie. Również stosuję je czasem zamiennie z drutami prostymi, jesli mam do przerobienia dużo oczek.

   Usuń
 3. Fajne te sploty!!!U mnie na laptopie Twoja czarna czapka ma ..piękny ciemnobrązowy kolor ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajna jest ta czapa. Uwielbiam Twoje warkocze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czapka jest fenomenalna!!!! Absolutny hit! Piękny wzór! Perfekcyjne wykonanie - Pozdrawiam - miłośniczka czapek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. I mi również podoba się Twoja czapka właśnie z powodu warkoczy, które uwielbiam w robótkach drutowych.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo fajna czapa :) i jaka precyzyjna ! ja też ostatnio pałam miłością do warkoczy :) coś w nich jest!

  OdpowiedzUsuń
 8. Czapeczka prześliczna ,ja również jestem miłośnikiem warkoczy co zresztą widać na mym blogu .
  A na modelce czapka wygląda super .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudowna czapa :)

  Przyjemności w dotyku, słodkości w przełyku.
  Szelestu w kieszeni, i słońca promieni.
  Oraz by rok 2014 cały, po prostu był wspaniały.
  Pstro

  OdpowiedzUsuń
 10. Super! Ja mam podobną, ale niestety - kupioną:(

  OdpowiedzUsuń
 11. uwielbiam twoje robótki:)

  OdpowiedzUsuń