sobota, 4 stycznia 2014

Gdy poniesie mnie fantazja

  

  Kolejny raz sięgnęłam po książkę "Wzory irlandzkie. Robótki na drutach", aby wykonać czapkę podobną to tej (ZAPRASZAM TUTAJ). Ponieważ tym razem, miałam jej pozbawić dekoracyjnych liści, pokusiłam się o podwójną nitkę i druty 4 mm. 


  Rozradowana faktem, że będę musiała nabrać o wiele mniej oczek niż w przypadku poprzedniej wykonywanej nitką pojedynczą, zabrałam się ochoczo do dziergania. Praca wydawała się nieskomplikowana, a kiedy mój romb zaczął się zapełniać wzorem perłowym, nie zauważyłam, że rozrasta się on do niebezpiecznych rozmiarów. I tak dodawałam oczka, nadając kształt nausznikom, a kiedy etap ich powstawania minął i należało nabrać pozostałe oczka, nadal nic nie zaburzało mojego spokoju. Martwiłam się tylko jak zmieścić na czapce jak najwięcej warkoczy. 


 Zacierając ręce z radości, umieściłam pięć warkoczy z śmiałym zamiarem wprowadzenia kolejnych, gdy romb będzie się zmniejszał. I kiedy krzyżowałam kolejne oczka, postanowiłam, że czas, aby zobaczyć, jak moja w pędzie tworzona czapka wygląda na głowie. Ja już wielokrotnie wspominałam, że czapki są tymi elementami, których tworzenia uczyłam się najdłużej. Stanęłam przed lustrem, przymierzyłam czapkę i nadal łudząc się, że nie jest tak źle jak to wygląda, zaczęłam szukać innego modela. A gdy już znalazłam nadzieja zniknęła. W czapce popełniłam aż trzy błędy, które muszę teraz skorygować, ale aby to zrobić muszę spruć ja do wysokości mniej więcej 1/3 rombów. A oto moje błędy:


I ZA SZEROKIE NAUSZNIKI
które zajęły połowę głowy, a romby zdominowały warkocze


II ZA DUŻA LICZBA WARKOCZY Z PRZODU CZAPKI
w wyniku czego został ściągnięty obwód czapki i nauszniki znalazły się zbyt blisko siebieIII ZA MAŁY ODSTĘP POMIĘDZY NAUSZNIKAMI Z TYŁU GŁOWY
na zdjęciu poniżej widać miejsce, gdzie zaczęłam się brać za krzyżowanie oczek na warkocze zbudowane z dwóch oczek


11 komentarzy:

 1. czapka będzie piękna, na poczatku nie wiedziałam co to będzie?

  OdpowiedzUsuń
 2. już nie mogę doczekać się finału!

  OdpowiedzUsuń
 3. A chciałam do tej czapki podejść z entuzjazmem. Entuzjazm troszkę się zmniejszył, ale ja dla tej czapki kupiłam tę książkę !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czapka jest piękna i nie zrażaj się, ja mam zamiar dziergac dalej, aż powstanie w calosci i mnie zadowoli.

   Usuń
 4. Zapowiada się bardzo ładnie. Z cierpliwością czekam na efekt końcowy :)
  Pozdrawiam,
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno efekt końcowy będzie jak zwykle zabójczy!
  Zapraszam do mnie po wyróżnienie :)
  http://uaneczki.blogspot.com/2014/01/wyroznienie-na-dobry-koniec-roku.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie moge się doczekać, gdy pokażesz gotowe dzieło. Piękny kolor włóczki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. PIękna czapka. Już za parę godzin biorę sie za robotę.... Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń