Przejdź do głównej zawartości

Gdy poniesie mnie fantazja

  

  Kolejny raz sięgnęłam po książkę "Wzory irlandzkie. Robótki na drutach", aby wykonać czapkę podobną to tej (ZAPRASZAM TUTAJ). Ponieważ tym razem, miałam jej pozbawić dekoracyjnych liści, pokusiłam się o podwójną nitkę i druty 4 mm. 


  Rozradowana faktem, że będę musiała nabrać o wiele mniej oczek niż w przypadku poprzedniej wykonywanej nitką pojedynczą, zabrałam się ochoczo do dziergania. Praca wydawała się nieskomplikowana, a kiedy mój romb zaczął się zapełniać wzorem perłowym, nie zauważyłam, że rozrasta się on do niebezpiecznych rozmiarów. I tak dodawałam oczka, nadając kształt nausznikom, a kiedy etap ich powstawania minął i należało nabrać pozostałe oczka, nadal nic nie zaburzało mojego spokoju. Martwiłam się tylko jak zmieścić na czapce jak najwięcej warkoczy. 


 Zacierając ręce z radości, umieściłam pięć warkoczy z śmiałym zamiarem wprowadzenia kolejnych, gdy romb będzie się zmniejszał. I kiedy krzyżowałam kolejne oczka, postanowiłam, że czas, aby zobaczyć, jak moja w pędzie tworzona czapka wygląda na głowie. Ja już wielokrotnie wspominałam, że czapki są tymi elementami, których tworzenia uczyłam się najdłużej. Stanęłam przed lustrem, przymierzyłam czapkę i nadal łudząc się, że nie jest tak źle jak to wygląda, zaczęłam szukać innego modela. A gdy już znalazłam nadzieja zniknęła. W czapce popełniłam aż trzy błędy, które muszę teraz skorygować, ale aby to zrobić muszę spruć ja do wysokości mniej więcej 1/3 rombów. A oto moje błędy:


I ZA SZEROKIE NAUSZNIKI
które zajęły połowę głowy, a romby zdominowały warkocze


II ZA DUŻA LICZBA WARKOCZY Z PRZODU CZAPKI
w wyniku czego został ściągnięty obwód czapki i nauszniki znalazły się zbyt blisko siebieIII ZA MAŁY ODSTĘP POMIĘDZY NAUSZNIKAMI Z TYŁU GŁOWY
na zdjęciu poniżej widać miejsce, gdzie zaczęłam się brać za krzyżowanie oczek na warkocze zbudowane z dwóch oczek


Komentarze

 1. czapka będzie piękna, na poczatku nie wiedziałam co to będzie?

  OdpowiedzUsuń
 2. już nie mogę doczekać się finału!

  OdpowiedzUsuń
 3. A chciałam do tej czapki podejść z entuzjazmem. Entuzjazm troszkę się zmniejszył, ale ja dla tej czapki kupiłam tę książkę !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czapka jest piękna i nie zrażaj się, ja mam zamiar dziergac dalej, aż powstanie w calosci i mnie zadowoli.

   Usuń
 4. Zapowiada się bardzo ładnie. Z cierpliwością czekam na efekt końcowy :)
  Pozdrawiam,
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno efekt końcowy będzie jak zwykle zabójczy!
  Zapraszam do mnie po wyróżnienie :)
  http://uaneczki.blogspot.com/2014/01/wyroznienie-na-dobry-koniec-roku.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie moge się doczekać, gdy pokażesz gotowe dzieło. Piękny kolor włóczki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. PIękna czapka. Już za parę godzin biorę sie za robotę.... Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…