Przejdź do głównej zawartości

Historia powstawania sweterka

   
   Miałam dokładny plan stworzenia tego sweterka, który zakładał, że wzorek zygzaków będzie się znajdował tylko na jego dole i początku rękawów, a pozostałe części będą w kolorze morskim z delikatnym zaznaczeniem pojedynczych oczek w kolorze kremowym. Jednak po tym jak zauważyłam zbyt szybkie znikanie morskiego koloru plan uległ zmianie, wprowadzając różnokolorowe zygzaki na wyższe rzędy. Wtedy też nadeszła pierwsza chwila zwątpienie i niejasne przekonanie, że włóczki w ciemnym kolorze miałam wystarczający zapas. Całe szczęście żal było pruć otrzymane wzory i prace posuwały się dalej.

  Przód i tył robiłam jednocześnie unikając tym samym szwów na bokach sweterka. Kiedy zakończyłam dwie główne części pokusiłam się o wykonanie plisy w kolorze morskim na dole sweterka. Moim głównym zamiarem było "zablokowanie" wciąż zawijającego się dołu, kiedy ja tak szybko chciałam cieszyć oczy widokiem wzorków bez konieczności ciągłego odwijania robótki. Ściągacz mi to zapewnił, ale jak się okazało nie na długo.

  Kiedy nadszedł czas kończenia rękawów okazało się, że włóczki morskiej daremnie można szukać w zapasach. Wtedy też nieszczęsny ściągacz, zlokalizowany na dole sweterka który tak bardzo miał mi pomóc, musiał poddać się pruciu, pozwalając tym samym na zakończenie dziergania. Z tego też powodu wszystkie ściągacze zostały wykonane w kolorze kremowym. 

  Długo wahałam się czy wszywać zamek czy robić dziurki na guziki. I wtedy wpadłam na pomysł wykonania zamiast guzików bąbelków, a zamiast dziurek pętelek je zapinających. Całość umieściłam na tle kremowych plis wykonanych wzorem francuskim. Powciągałam nitki i tak zakończyłam pracę nad sweterkiem. 

  
Komentarze

 1. Przepiękny! !! Ma znamie z serduszka na lewej łapie! Jest taki rozmarzony i szczęśliwy a ten cudowny sweterek z rozpiętym guzikiem dodaje mu tyle powagi i szlachetności. Czy będzie pasował pani Iwonko? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudny sweterek ☺ Jasne ściągacze nadają mu lekkości. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczny sweterek :) Masz cierpliwość do tych wzorów i pięknie Ci to wychodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Och jaki piekny! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaki ładny ten sweterek :) Podziwiam te wydziergane wzorki...
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę musiałaś się nakombinować ale efekt wspaniały:)) Fajne niebanalne zapięcie na bąbelki i pętelki. Śliczny sweterek:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniały sweterek :-) Cudowne wzory i piękne kolory.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękny, nawet z lewej strony :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jest słodki ♥ .... boski♥ .... i w ogóle ;))) ... no i miś... jaki ubrany ;)))

  OdpowiedzUsuń
 10. piękny sweterek:) Misio się ucieszył... pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękny jest :) i te guziczki :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Śliczny! Bardzo mi się podoba. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. sweterek jest prześliczny po prostu. kolory i wzór genialne. podziwiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…