Przejdź do głównej zawartości

Poduszka z imieniem  Postanowiłam a właściwie zamarzyłam o zrobieniu poduszki z imieniem. Chciałam, aby litery były wyjątkowe i wyglądały jak staranne pismo odręczne. 


  I tak rozpoczęły się poszukiwania odpowiednich wzorów. Nie zadowalały mnie zwykłe drukowane litery i po wielu próbach wyszukania wzoru, który by mną poruszył trafiłam na stronę z haftem krzyżykowym (ZAPRASZAM TUTAJ).  Literki, lekko nachylone z fantazyjnymi detalami, urzekły mnie, ale kiedy zaczęłam sklejać imię w całość okazało się, że sam wzór zajmuje ponad 130 oczek. Zastanawiałam się cóż to będzie za poduszka.  Zrezygnowałam z projektu i nawet nie zapisałam mojego krzyżykowego schematu. Ponieważ po próbie stworzenia poduszki przewinęło się kilka innych projektów, równie obfitych w oczka jak moje wybrane imię, to postanowiłam, ze warto pokusić się o druga próbę stworzenia imienia.   I tak sklejając ponownie literki, delikatnie przesunęłam je do siebie, dzięki czemu całe imię zajmowało tylko 122 oczka + 2 oczka brzegowe. Te osiem oczek mniej bardzo mnie ucieszyło, chociaż muszę przyznać, ze nie wiem czy odczułam różnice przy tworzeniu imienia. Praca wprowadzania koloru była mozolna i ćwiczyła cierpliwość i co najważniejsze, co 2 lub 4 rzędy wymagała przerywników.  Po wielu przerobionych oczkach udało się wrobić cały napis i imię "Filip" zadebiutowało na przedniej części poduszki. Teraz należało się zastanowić, jak dalej rozplanować pozostałe części poduszki. 


 Początkowo myślałam o umieszczeniu łapek na tylnej części poduszki, ale tu wniknęły problemy z powodu zastosowania podwójnej nitki, która spowodowała, że wzór wyglądał zbyt ciężko w porównaniu do delikatnych liter. 
  Inny pomysł polegał na wydzierganiu ponownie imienia ale w odwrotnej kolorystyce, ponieważ jednak bladoniebieska włóczka skończyła się problem sam się rozwiązał. Sięgnęłam wiec ponownie po wzory warkoczowe. Boki poduszki to wzór koszyka, a tył plecionka w kształcie liter "V", który pochodzi z książki "400 splotów na drutach". Tym sposobem powstała nietypowa poduszka z literami.
Komentarze

 1. poduszka obłędna :) !!!! bardzo i się podoba ! jesteś Mistrzynią Wzorów Wrabianych i Warkoczy :)!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie to rozplanowałaś. Poduszka jest cudowna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepięknie wrobiony napis, śliczne warkocze!

  OdpowiedzUsuń
 4. Podziwiam Cię za pomysłowość, cierpliwość i niesamowitą staranność wykonania. Efekt końcowy robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niesamowita lekkość drutów i pióra(klawiatury). Poduszka jest piękna a opis fascynujący . pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna, bardzo mi się podoba, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rewelacyjna poduszka! Chylę czoła przy projektowaniu wzoru!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ładnie wyszła ta poduszka :) i ta kaligrafia :)
  Brawo :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo pomysłowe i oryginalne. Piękny wzór ten na "plecach" poduszki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak świetnie ta poduszka wyszła :) Bardzo mi się podoba...
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Twoje prace są coraz lepsze, ciekawsze, tj. bardziej różnorodne ;)

  Pozdrawiam
  Viola :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale super! Świetny pomysł. pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Znowu mnie zainspirowałaś :-) dziękuję poduszka cudna zresztą cały zestaw świetny :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…