Przejdź do głównej zawartości

Ścieg kitchener czyli jak zakończyć przygodę z double knitting
1. Kiedy osiągniemy już zamierzoną lub podyktowaną zniecierpliwieniem długość szalika, proponuję wykonać dwa rzędy w kolorze tła, porzucając tym samym wszelkie wzory podyktowane przez schemat. Tym sposobem na drucie mamy na przemian oczka różowe i fioletowe. Moglibyśmy już zszywać Nasza robótkę, ale kiedy nie mamy dostatecznej wprawy, lepiej rozdzielić oczka lewej i prawej strony na dwa druty.


Rozdzielona oczka dwóch stron

2.  Aby ułatwić sobie zszywanie, możemy sobie wyobrazić i umownie podzielić oczko na dwie połowy składające się z prawego i lewego ramienia (połowy). Z własnych potyczek z tym sposobem zszywania wiem, że szew może przysporzyć wiele problemów, ale jest świetnym sposobem na estetyczne wykończenie szalików dwustronnych. Gdy pierwszy raz wykonywałam go zszywając spód bucików dla niemowląt, przeszłam katusze zanim wyszedł  prawidłowo, a po zakończeniu pracy nadal nie czułam się pewnie.  Ale nie warto się poddawać i należny z uporem ćwiczyć technikę. 


 Do zszywania należny wybrać nić o takiej samej grubości jak ta z której wykonywano szalik. Ponieważ mój kończy się w odcieniach różu i fioletu, wybrałam jeden z tych kolorów i zamocowałam nić na brzegu robótki.

* Wbijamy się pod prawa połowę pierwszego oczka strony prawej (fioletowej)*Skupiamy się na stronie lewej (różowej) i bierzemy pod lupę dwa sąsiadujące ze sobą oczka.

Igłę wbijamy w ten sposób, aby złapać lewą połowę pierwszego oczka i prawa połowę drugiego oczka. nitki tych połówek znajdują się nad igłą. Oczko ściągamy z drutu.


* Nadszedł czas na powrót czyli oczka prawej (fioletowej strony). Powracamy do Naszego pierwszego oczka przez które przeciągaliśmy już nitkę pod prawą połową. Teraz przekładamy igłę pod lewą połowę tego samego oczka i prawą połowę oczka sąsiadującego.
* Przechodzimy na lewą stronę (różową) i zajmujemy się lewa połowa oczka przez które przeciągaliśmy już nitkę i prawą połowę oczka sąsiadującego. Schemat powtarzamy przechodząc na zmianę na stronę prawą i lewą aż wszystkie oczka znikną z drutu. 

Komentarze

 1. Bardzo fajnie to wytłumaczyłaś.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna instrukcja, na pewno skorzystam!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Instrukcja sie przyda,dzięki,nie cierpię kitchenera ale czasem nie można inaczej:)

  OdpowiedzUsuń
 4. czekamy na następne równie owocne

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…