Przejdź do głównej zawartości

Finałowy kocyk i sklep z sukienkami


  Kocyk z wcześniejszego wpisu przeszedł małą metamorfozę. Początkowy plan nie zakładał w ogóle powstania kocyka, a jedynie sprawdzenie jak wzór warkoczowy będzie wyglądał na fragmencie wydzierganej robótki. Jednak po tym jak wzór przypadł mi do gustu, podobnie jak każdy wzór warkoczowy, postanowiłam przeniesc go na kocyk. 


  W celu stworzenia białej tafli połączyłam nitki włóczki Bonbon (100 % akryl, 300 m/100 g), Arelan (100 % akryl, 300 m/ 100 g) i wykorzystałam druty 5,5 mm. Ten prosty początkowo plan, zgubił mnie gdy wydawało mi się że zrzuciałam już z barków ciężar tworzenia jednego wzoru i mogę zabrac się za tworzenie plis, które miały byc prawdziwym wyzwaniem.    

  W tym momencie okazało się, że jedna z białych nitek jest zabrudzona przez co fragment kocyka wygladał jak oblany kawą z mlekiem. Musiałam spruc około 10 cm co przy kocyku przeznaczoneego dla dziecka jest znacznym wymiarem.  

  Probowałam odzyskac częsc białej nitki, ale fabryczne zabrudzenie tak jak sprytnie było ukryte na pojedynczej nitce tak z cała premedytacją ujawniało sie na wydzierganym fragmencie. Musiałam z przykrością stwierdzic, że trzeba zmienic plan.


  Postanowiłam zakończyc kocyk kolorem fioletowym (włóczka Bonbon 100 % akryl, 300 m/ 100g), ale mierziło mnie że kocyk będzie wyglądał przypadkowo, jakby rzeczywiście zabrakło mi włóczki. Udało mi się łagodnie ominąc dylemat, dorabiając drugi fragment fioletowy na dole i przyszywając szwem dziewiarskim.


   Nie lubię ostrych załamań w paskach, dlatego delikatnie złagodziłam ostre przejście między kolorami, przerabiając rząd łączący na zmiane kolorem fioletowym i białym. Podobny zabieg przeprowadziłam w warkoczowych, dwubarwnych plisach bocznych. 


Komentarze

 1. fajny kocyk, a do sklepu na pewno zajrzę, często robie zakupy w respanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super kocyk. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny kocyk. Bardzo pracochłonny, ale warto było.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocyk świetny a do sklepu niestety nie wstąpię bo za daleko , no chyba że będę w okolicy , bo sukienki jak widać na zdjęciu - są fajne .

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny kocyk, bardzo praco- i czasochłonny!
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajne kiecki!!!!ciekawe po ile?....

  OdpowiedzUsuń
 7. Kocyk jest śliczny, ładne kolory :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kocyk śliczny i mięciutki na pewno :) Bratu pogratuluj

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…