Przejdź do głównej zawartości

Czarny szal kominowy  Zanim udało mi się zrobic pierwsze udane oczko patentowe, sztuka jego tworzenia wydawała mi się niemożliwa do opanowania. Powodem wszystkiego były narzuty, których do dziś nie udało mi się opanowac. Postanowiłam stawic czoła narzutom, które w mojej głowie urosły do rangi problemów niemożliwych do pokonania. Mur jednak nie przesłonił mi celu, wyimaginowane bariery odsunęłam na bok. 
  Deszcz sprzyja atmosferze tworzenia na drutach. Kiedy różnobarwna zieleń drzew zaczyna stapiać się i zastygać w rozmytej Kałuży nicości, gdzie każdy liść przestaje miec znaczenie, gdzie każda gałąź traci indywidualnośc, gdzie mocny konar przestaje byc oparciem. Kiedy trawa nie oznajmia swojej obecności źdźbłem, kiedy strużki wody próbują wyrwac się z kałuży jak więzień z matni życia, tylko oczka przesuwane pieczołowicie po drutach dają nadzieję. 

"Jak w taki dzień (dzień) deszczowy
Rozpalić płomień serc,
Gdy smutek deszcz przemienia
 W krople łez?"

  Jak spojrzeć w kroplę deszczu? Podnieś głowę i świat się nagle zatrzyma. Kropla gnająca z takim impetem, oszukującym zmysł wzroku, który nie potrafi jej wyodrębnic z struzki deszczu, stała się tą jedną jedyną, która zawisła w czasoprzestrzeni i zaznaczyła swoje istnienie wyraźnie ostrymi brzegami zaokrąglonej łagodności. 
  I w tym zwolnionym tempie biegła ku nieuchronnemu przeznaczeniu, mimo że niejako spowolniona, zastygająca w bezruchu na milisekundy, jakby chciała przeciąć niewidzialna linę na której była zawieszona  i za która sprytnie, beznamiętnie i z fałszywym uśmiechem pociągał los.

Komentarze

 1. Te duże czarne oczka w szalu są piękne i wyraźne. Bardzo mi się podoba szal zrobiony podczas deszczu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czarny szal zawsze się przyda.Dal blondynki jak znalazł. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja robię ścieg angielski innym sposobem, z wkłuwaniem się w oczko z poprzedniego rzędu i bez żadnych narzutów, tak mi bardziej pasuje. A Twój otulacz wygląda super :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykonuję ten ścieg identycznie :) omijając narzuty.

   Usuń
 4. Piękny szal i przepięknie go pokazałaś. Serdecznie Cię pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kokotku, jaki piękny nostalgiczno-poetycki post! W takiej klimatach mógł powstać taki właśnie piękny szal kominowy!!!
  Pozdrawiam cieplutko, miłego dnia Ci życzę:)))

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniały :-) W moim ukochanym kolorze...
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na zimę muszę sobie też taki szalik zorganizować :P
  PensjonatGaborek

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak pięknie pisać o tym co robi, może tylko człowiek z bardzo wrażliwą duszą.
  No i oczywiście, Kochający bardzo to co robi.A robi to przepięknie.
  Tak myślę i serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny ten szal:) Chcę zrobić taki dla córki. mam pytanie: jak szeroki jest Twój szal, bo z tym mam problem. Twój wygląda tak jak chce moja Córcia. Pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szal ma około 25 cm szerokości bez rozciagania.

   Usuń
 10. dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…