środa, 15 października 2014

"Znachor" i czapka Żołnierze Wyklęci

  W dziedzinie robótkowej planuję wykonanie kolejnej Czapki Żołnierzy Wyklętych. Przyznam sie, że druty zostały juz wprawione w ruch, ale z powodu pomylenia kolorów, musiałam pruc, to co tak mozolnie wypracowałam.  Płyne jednak na fali weny i juz wktórce zaczne przeplatanie trójkolorowych oczek. 

W PLANACH ...


  "Znachor" przygoda, która rozpoczęła się mglistym wspomnieniem brodatego człowieka siedzącego przy drewnianym stole, w swych rozmyślaniach wędrującego do korzeni, szukającego swojej tożsamości. Ten jeden fragment stał się w krótkim czasie integralną częścią całego obrazu.

"...gdzie u kobiety zaczyna się miłość, tam kończą się wszelkie zasady." (s.43)

"Potępia pani mój snobizm,ale snoby maja jedną zaletę: umieją zdobyć się na uprzejmość nawet wtedy, gdy nie mają do tego ochoty."  Leszek Czyński (s.124)

   Pojęłam, dlaczego znachor w całym swoim negatywnym znaczeniu słowa z dosadnie i złowieszczo brzmiącym "r" na końcu brzmi dumnie. Sięgnęłam po książkę. Naleciałości z filmu wykreowały wizerunek postaci.  Nie pozwoliły wyobraźni stworzyć nowych rysów twarzy, zmienić cechy charakteru, ale dały szanse poznać Beatę, która w filmie odchodzi prowadzona zimnym głosem Anny Dymnej.

"Ale najbardziej dojrzały i najzupełniej samodzielny człowiek podlega zawsze jeszcze innej i to znacznie mniej wyrozumiałej kontroli. Myślę o kontroli opinii publicznej."  Eleonora Czyńska (s.159)

"Bo bogactwo otumania. Zdobywa się bogactwo po to, by czemuś służyło, by w czym i pomagało. Gdy się je jednak już zdobędzie, ono zagłusza wszystko i każe człowiekowi, by jemu, bogactwu, służył."  Antoni Kosiba (s.196)


http://fototeka.fn.org.pl/public/cache/1-F-513-13-800x800.jpg

  Beata odebrała sobie  łatwy zbytek, obarczyła niewybaczalną również dla niej samej winą. Ostatecznie skazuje córkę, która marzy o zostaniu lekarzem, na sieroctwo. 

"... na świecie więcej jest niesprawiedliwości niż sprawiedliwości." Antoni Kosiba (s.238)

"Ale młodość nie wierzy doświadczeniu starych." 
Pani Szkopkowa właścicielka sklepu (s.252)
 Wilczurowi odebrano żonę, ukochaną pracę, jedyną córkę, życie, które umarło wraz z utratą pamięci. W momencie odejścia Beaty, został skazany na niezasłużone cierpienie. A może cierpienie jest nieodzownym elementem wpisanym w nasze życie, w którego matnie, mimo obrony wciąż wpadamy.

"... człowiek dla człowieka jednego dnia może być wszystkim, a drugiego... niczym." Antoni Kosiba (s.290)

"Skoro ktoś nie wie, że dzieje mu się krzywda, krzywdy nie ma."  Dobraniecki (s.321)

 Nadzieja, którą dała sobie Marysia, została brutalnie zdeptana przez życie. Rozkwitła na danym przez Leszka słowie. Zapuściła korzenie, podlewane złudzeniami. Zrodzona z czystości, niewiedzy o zawiści, z delikatnej poezji słów niesionych przez łagodny wiatr na falistej pięciolinii wrzuconej w kurz ciemnych chmur, gdzie prądy powietrza zrzucają niezwyczajne słowa na zwyczajną ziemię.


"... przywiązanie przywiązaniem, a życie życiem. Nowe życie nowe przywiązania." Antoni Kosiba (s.329)

"Bo szczęście póty trwa, póki je człowiek ocenia należycie. A dla człowieka wartość ma tylko to, co ciężko się zdobyło." Antoni Kosiba (s.330)


http://fototeka.fn.org.pl/strona/info/15056.html

10 komentarzy:

 1. Szkoda, że musiałaś pruć... Tym bardziej, że wzory wrabiane tak trudno się pruje. Bardzo ciekawe cytaty wybrałaś - aż wart je zapisać!
  Miłego dnia!
  Asia

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesujący post, cytaty faktycznie ciekawe. Miło, że sięgasz po starsze książki, też bardzo lubię literaturę sprzed dekad, a nawet sprzed stuleci :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cytaty fantastyczne wybrałaś. A na drutach robisz prawdziwe cuda!!!! Podziwiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Film uwielbiam, książki jeszcze nie czytałam, ale kto wie. I pewnie też bohaterowie będą mieli twarze tych filmowych, zwłaszcza doktor Wilczur innej mieć nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Naprawdę świetne te czapeczki :)
  Takiej mądrości jaką niesie ta książka (film z resztą też) dziś się rzadko spotyka... Wszędzie sex, przemoc... Fajnie czasem poczytać TAKIE książki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ulubiony fil mojej rodziny:) Możemy go oglądać co miesiąc:) A ja chetnie przeczytałabym KSIĄZKĘ:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna czapka sama bym taką chciała. Co do tego Znachora jakoś mi nie brzmi złowieszczo. Odnoszę wrażenie, że życie osobiste autora miało dość poważny wpływ na tę powieść. Wszakże napisał, że Warszawa to zło, z tym że już nie pamiętam czy w "Znachorze" czy w "Profesorze Wilczurze".

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudna jest w tym filmie Bożena Dykiel. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba za młoda jestem, bo film mnie nie porwał w żaden sposób... Moi rodzice z resztą też nie są wielkimi fanami tej adaptacji. Może książka bardziej by na mnie podziałała?

  OdpowiedzUsuń