Przejdź do głównej zawartości

Kilka słów o "Inspiracjach..." i wciąganie nitek.

WCIĄGANIE NITEK  Zakończyłam prace nad wrabianiem wzoru na dwóch stronach. Zszyłam fragment dwóch częsci i zabrałam się za mozolny proces wciagąnia nitek. Do tej pory udało mi się poukrywac 642 nitki w tym 352 zielone, 16 cczerwonych, 214 białych i 60 czarnych. Dane techniczne:
a) włóczki
- Włóczka Super Biała Super Atrakcyjna 100 g/520 m, 100% akryl,
- Kocurek, 100 g/520 m, 100% akryl, kolor zielony,
- Mimoza, 100 g/ 330 m, 100% akryl, kolor czerwony,
- Star, 100 g/300 m, 100% akryl, kolor czarny,
b) druty proste 4 mm
c) nitka podwójna,
d) liczba nabranych oczek: 34 o. + 2 o.b.,
e) wzory: ścieg dżersejowy prawy, 

PRZED ...PO ...Próbki włóczki    


  To zaskakujące jak w zeszycie z próbkami żyją wspomnienia. Palcem wodząc po nitce podróżuję w czasie. Pamiętam zapach powietrza, zimny jego powiew wdzierający się w rozszerzone nozdrza, słońce nisko wzniesione, mgłę, obłoki białej pary uwalniajacej się  z nieruchomo uchylonych ust. 
 Pamiętam fascynację wyborem, podekscytowanie niezdecydowaniem, niepewność po decyzji. Radość pierwszego rzędu, gdy z podkulonymi nogami zabierałam się do pracy.
 Pamiętam tez niepamięć. Brak serca do nitek, których udział w projekcie nie miał znaczenia. 

Kilka słów o "Twórczych Inspiracjach" Listopad Zeszyt 6/6


   W tym numerze skupię się na analizie instrukcji tworzenia warkoczowego komina na drutach. Wstęp zapewnia nas, że dwukolorowy komin jest świetnym sposobem na rozpoczęcie przygody z drutami. W tym miejscu nadszedł moment na postawienie znaku zapytania. Szal z warkoczami zostawiłabym dla osób wprawionych w krzyżowaniu oczek, a dla osób początkujących wybrałabym wzór francuski, który pozwoli na wprawienie się w przerabianiu oczek prawych lub lewych.
  Schemat graficzny wzoru jest bardzo czytelny i z wygórowaniem rozpisano go aż do 96 rzędu. Osobiście przedstawiłbym schemat główny i zaleciła powtarzanie go do osiągnięcia wymarzonej długości. Do schematu zamieszczono szczegółowe objaśnienie symboli.
 Materiały opisano w sposób przejrzysty z podaniem grubości i długości nitki, dzięki czemu łatwo można znaleśc zamienniki.
  W samej instrukcji zamieniłabym określenie "przerabiamy oczka jak idą" na "przerabiamy oczka jak powstają". W punkcie 3. dostajemy informacje aby przesunąć oczka na tył robótki, dokładniejszym określeniem byłoby stwierdzenie "przesuwamy drut z zdjętymi oczkami na tył robótki".
 Jak dla mnie instrukcja nie jest do końca precyzyjna, a zdjęcia niezachęcające i szarobure.

Komentarze

  1. Chyba nie miałabym cierpliwości... Podziwiam każdy Twój szal (i inne udziergi także).
    Gazetki nie widziałam, ale Twoje uwagi wydają się słuszne. Gdybym dopiero zaczynała przygodę z drutami byłabym mocno skonfudowana... Pozdrawiam, K

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…