Przejdź do głównej zawartości

Szalik w zygzaki i zużyte słowo "Kocham Cie"
  Szalik powstał z połączenia granatu i intensywnej żółci. Aby nadac mu lekkości wybrałam ściągacz patentowy. Oszczędziłam sobie ozdabianie go frędzlami i wszelkimi zbędnymi dodatkami. Jest dekoracyjny w swojej prostocie. Po etapie szalików dla kibica dzierganie takiego szalika to prawdziwa przyjemność, pozbawiona czasochłonnego wciągania nitek i ścisłego trzymania się wzoru. Ale chyba już czas na powrót do trudniejszych projektów...


Dane techniczne:
a) włóczki
- nitka potrójna Kocurek, 100 g/520 m, 100% akryl, kolor żółty,
- nitka podwójna Kotek , 100 g/ 300 m, 100% akryl, kolor granat,
b) druty proste 4,5 mm
d) liczba nabranych oczek: 18 o. + 2 o.b.,
e) wzory: ściągacz patentowy (angielski)Ernest Hemingway "Pożegnanie z bronią"  PIW
Jak Hemingway doprowadził do zużycia słowa "Kocham cię"


  Zaczęło się od filmu "Miłość i wojna" będącego ekranizacją książki "Pożegnanie z bronią". Utonęłam w wirze historii pachnącej nie nakarmioną tęsknotą i ciągłym poszukiwaniem. Chłonęłam każdą minutę, obawiając się jaki los okaże się okrutny w kolejnej sekundzie. 

" ... nikt nie robi tego na co ma ochotę, bo nigdy mu się to nie udaje." (s.15)

  Zafascynowana historią przedstawioną w filmie, siegnełam po książkę, wyciagnietą z kurzu zapomnianego antykwariatu. Do przeżycia ponownej tęsknoty, zagłębiając się w pożółkłe strony, podchodziłam dwa razy, ale żadna z prób nie okazała się owocna. 

 
"... nie trudno pokierowac życiem, jak się nie ma nic do stracenia" (s. 142)

     Finał książki jest tragiczny (nie będę zdradzała szczegółów), ale sposób pisania Hemingwaya skutecznie zniechęca mnie do dalszego czytania i przerzucania stron z nieskrywanym zaciekawieniem.  Nie porwały mnie dialogi i opisy. Nie zauroczyła zimna postac ukochanej kobiety, a nadmierne używanie słowa "Kocham cię" w suchych dialogach pozbawiło go wyjątkowości.  Książka więcej szans nie dostanie, ale pozwolę sobie na oczarowanie filmem...

"Świat łamie każdego i potem niektórzy są jeszcze mocniejsi w miejscach złamania. Ale takich, co nie dają się złamać, świat zabija."

Komentarze

 1. Szalik rzeczywiście bardzo pomysłowy i dekoracyjny!

  OdpowiedzUsuń
 2. świetny szalik i bardzo mądre cytaty!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny szalik, a nawet za synem, powiem fajowski :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szalik jest super, niby prosty, a bardzo przykuwa wzrok. Jedyny w swoim rodzaju!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny szalik. Tego autora czytałam tylko lekturę Stary człowiek i morze, ciężko mi szło czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, znowu zaskoczyłaś mnei pomysłem na szalik.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super jest ten szalik! Sama chciałabym taki :) Ale kolejka szyjogrzejów długa, więc się pewnie nie doczeka realizacji...

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny pomysł na szalik :)

  OdpowiedzUsuń
 9. SzALIK BARDZO ŁADNY:) IDEALNIE DOPASOWANE KOLORKI:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatni cytat niesamowity.
  Zgadzam się z nim w każdym calu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…