Przejdź do głównej zawartości

Wspólne dzierganie i czytanie oraz początek czapki


  Kontynuuje "Cztery pory roku" Stephena Kinga. Drugie z opowiadań dotyczy niebezpiecznej przyjaźni kilkunastoletniego chłopca z uciekających przed przeszłością nazista.
  Ich wzajemne relacje opierają się na zgubnej fascynacji historiami z obozów smierci. Zaczynają naprzemiennie siebie przerażać i szukać sposobów eliminacji. Który z nich wygra zagrażająca życie potyczke.

  Na drutach czapka ściegiem dzersejowym prawym z elementami warkoczowymi. Powstaje z nitki pojedynczej włóczki Red Heart na drutach 3 mm.
  Praca z pojedynczą nitką wymagała nabrania dużej liczby oczek dodatkowo zwiększonej z potrzeby tworzenia warkoczy.

Cytaty z książki 
"...nauczono go, że wytrwałość jest cnotą." s.110

"...życie to tygrys, którego trzeba chwycić za ogon, a jeśli nie wiesz, czego oczekiwać, pożre cię." s.118Komentarze

 1. Kinga kiedys uwielbiałam teraz jakoś dawno nic tego autora nie czytałam
  Piękne kolorki na drutach

  OdpowiedzUsuń
 2. Czapka zapowiada się przepięknie. Strasznie mi się podobają Twoje wytwory :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolory ślicznie się przenikają! Powstanie ładna czapka!

  OdpowiedzUsuń
 4. świetna czapka.! świetny blog.! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. cóż to konkretnie za red heart? piękny!

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczne kolory będziesz miała na czapce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Aaaale cukierkowa czapa! :D

  Mam pytanie na temat tej akcji czytania i dziergania. Co rusz natykam się na nią na przeróżnych blogach. Czy chodzi o to, by czytać i dziergać w tym samym czasie? Ja jestem dopiero absolutnie początkującą dziergającą i wiele tajników sztuki jeszcze przede mną, ale... Ja ledwo jestem w stanie zerkać na film lecący w tle, ale CZYTAĆ?! No chyba że to jakiś taki bardziej ludzki podział - czytanie i dzierganie rozdzielone w czasie, a ja głupia nadinterpretuję ;) Ok, głupich pytań koniec, dzięki za prowadzenie super bloga! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więcej o akcji dowiesz się na blogu http://www.makneta.com/2015/01/wspolne-dzierganie-i-czytanie.html. Ja nie dziergam i nie czytam jednocześnie, ale przedstawiam, co aktualnie mam na drutach i po jaką książkę sięgam wieczorem.

   Usuń
 8. Fajna czapa, taka kolorowa.
  Lubię Kinga, ale tego jeszcze nie czytałam :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Super kolory, czapka będzie świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Warto było do Ciebie zajrzeć, bo uświadomiłam sobie, że nie pamiętam kiedy widziałam czapkę na płaskich drutach - to dla mnie zaskakujący widok, bo wszystko dziergam na okrągło!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…