Przejdź do głównej zawartości

278 oczek na drutach oraz motyw robótki w filmie "Między słowami"

     Jest to druga próba stworzenia spódnicy, o pierwszej można przeczytać TUTAJ. Wczoraj byłam już bliska jej sprucia, ale postanowiłam, że moje druty nie mogą leżeć bezczynnie, dlatego przerabiam te oczka bez pośpiechu, mając nadzieję, że spódnica będzie prototypem na którym oprę kolejne modele z bardziej wyszukanym wzorem. Plany dotyczące kolejnych, wyrafinowanych projektów, zakładają, że obecny model wyjdzie wzorcowo. W zanadrzu mam już wyjście awaryjne, gdyby przysłowiowe "coś" poszło nie tak. Z drugiej strony czy ktoś zna przysłowie z "coś"?


  Rozpoczęłam od wykonania pasa wzorem perłowym na drutach 2,5 mm. Następnie nabrałam oczka z dolnej krawędzi na dół spódnicy. W tym momencie na słów kilka zasługuje sposób przerabiania oczek brzegowych. Ponieważ wiedziałam, że z dolnej cześć będę wyrabiała oczka na dół spódnicy, każde oczko przerabiałam zarówno na prawej jak i lewej stronie. Tym sposobem uniknęłam nieestetycznych dziur. Natomiast dla górnej części wybrałam dekoracyjny sposób przerabiania oczek brzegowych, dlatego na prawej stronie ściągałam oczko bez przerabiania, a na lewej przerabiałam je na lewo. Gdybym chciała z tej części nabierać oczka na dół spódnicy powstały by owiane złą sławą nieestetyczne dziury. Jednak i na to jest sposób. Wystarczy wbić się pod oczko biegnące pod oczkiem brzegowym w momencie nabierania oczek, a dziury nie będą stanowiły problemu.


  Ponieważ w pierwszym zamyśle planowałam,że dół spódnicy będzie ozdobiony delikatnymi warkoczami w rozpędzie nabrałam mnóstwo oczek, więcej niż wskazywała liczba oczek brzegowych. Po przeliczeniu oczek stwierdziłam, że ta metoda doprowadzi do klęski i postawiłam na ścieg dżersejowy prawy. Może nie jest to efektowny wzór, ale w tym projekcie stawiam na minimalizm okraszony wzorem perłowym. Jednak nadal trapi mnie pytanie czy to w ogóle się uda?
"Między słowami" (ang. "Lost in Translation") 2003, reżyseria Sofia Coppola

    Film minimalistyczny w słowa, a jednocześnie naładowany emocjami, które do końca nie mogą być uwolnione. W tle bohaterka grana przez Scarlett Johansson i jej szalik. Film pełen pytań zadanych nie wprost, na które każdy może odpowiedzieć w sobie tylko zrozumiały sposób.

Motyw robótek (ZAPRASZAM TUTAJ)


Kadr z filmu "Między słowami" (ang. "Lost in Translation") 2003, reżyseria Sofia Coppola

Kadr z filmu "Między słowami" (ang. "Lost in Translation") 2003, reżyseria Sofia Coppola

Kadr z filmu "Między słowami" (ang. "Lost in Translation") 2003, reżyseria Sofia Coppola

Komentarze

  1. Nie poddawaj się, piękny kolor wybrałaś:)
    Pozdrawiam ciepło

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…