Przejdź do głównej zawartości

Metaforyczny koc w filmie "Ani słowa więcej"

Kadr z filmu "Ani słowa więcej" (ang. "Enough Said"),  2013, reżyseria: Nicole Holofcener


   Pierwsza, niepozorna scena z żółtym kocem, rozgrywa się w sklepie, gdzie główna bohaterka, skupiona na dzierganiu ściegiem francuskim, przygotowuje się niejako do pożegnania córki, która za moment wyjedzie na studia. Okazuje się, że koc powstaje od momentu kiedy Ellen skończyła pięć lat.  Czy Eva nie miała ochoty wyrzucić niedokończonego dzieła? Czy nie miała pomysłu, aby odzyskać włóczkę? Czy wracając po tylu latach do robótki, nie obawiała się, że sposób przerabiania przez nią oczek zmienił się i części dzianiny mogą wyjść niespójne?  Ponieważ jest to tylko film postaram się nie doszukiwać motywów dla których z uporem trzymała niedokończoną robótkę. 
   Kobieta po przejściach trochę z obawami zerka w przyszłość, która za chwile ma ją oswajać z samotnością. Zabija niewygodne myśli przy drutach. Skończenie koca, staje się jej misją i  prezentem dla córki, która kończy pewien, bezpieczny etap w swoim życiu, aby rozpocząć kolejny bez nadopiekuńczego parasola matki. Eva mimo niedowierzania, tworzy, niestety głownie wtedy kiedy los, trochę na jej własne życzenie gmatwa jej życie. 
"Ja robię na drutach. Spędzę całe życie dziergając."
http://www.kinopodbaranami.pl/wydarzenie.php?evnt_id=1967

  Zwątpienie w oczach głównej bohaterki pogłębia dodatkowo wymowny prezent od byłego męża, który ofiarowuje córce koc. Może na przekór, aby udowodnić, że pewne etapy w życiu muszą być zamknięte, Eva oddala się Ellen. Chyba próbuje się przygotować na to co nieuchronne, a na co i tak przygotować się nie możne. W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać czy bohaterka zdąży dokończyć koc i wtedy nastąpiła scena gdy  Eva niesie gotowe dzieło i pakuje do walizki córki. To jej pożegnanie i jednocześnie pogodzenie się z tym co nieuchronne. 
"Zaczęłam to dziergać gdy miałaś pięć lat."


 Kadr z filmu "Ani słowa więcej" (ang. "Enough Said"),  2013, reżyseria: Nicole HolofcenerKadr z filmu "Ani słowa więcej" (ang. "Enough Said"),  2013, reżyseria: Nicole Holofcener

 Jeśli chodzi o sam film, to zawiera wiele innych wątków ważniejszych niż kocyk, nad którymi nie będę się jednak rozwodzić. Przez większa cześć film nie zachwyca, ale jeśli dotrwa się do końca, można uznać, że było warto. Zbiór pozostałych filmów, gdzie można odszukać motyw robótek znajdziecie TUTAJ

Komentarze

  1. Ja też zawsze zwracam uwagę na robótkowe szczegóły. Nieraz podchodzę do telewizora, żeby lepiej zobaczyć szczegóły wzoru.
    Niedawno z rozbawieniem zauważyłam na Ravelry, że ktoś rozpisał wzór na koc (narzutę) z serialu Breaking Bad.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oglądałam ten film głównie dla kocykowego motywu....

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…