niedziela, 12 kwietnia 2015

Metaforyczny koc w filmie "Ani słowa więcej"

Kadr z filmu "Ani słowa więcej" (ang. "Enough Said"),  2013, reżyseria: Nicole Holofcener


   Pierwsza, niepozorna scena z żółtym kocem, rozgrywa się w sklepie, gdzie główna bohaterka, skupiona na dzierganiu ściegiem francuskim, przygotowuje się niejako do pożegnania córki, która za moment wyjedzie na studia. Okazuje się, że koc powstaje od momentu kiedy Ellen skończyła pięć lat.  Czy Eva nie miała ochoty wyrzucić niedokończonego dzieła? Czy nie miała pomysłu, aby odzyskać włóczkę? Czy wracając po tylu latach do robótki, nie obawiała się, że sposób przerabiania przez nią oczek zmienił się i części dzianiny mogą wyjść niespójne?  Ponieważ jest to tylko film postaram się nie doszukiwać motywów dla których z uporem trzymała niedokończoną robótkę. 
   Kobieta po przejściach trochę z obawami zerka w przyszłość, która za chwile ma ją oswajać z samotnością. Zabija niewygodne myśli przy drutach. Skończenie koca, staje się jej misją i  prezentem dla córki, która kończy pewien, bezpieczny etap w swoim życiu, aby rozpocząć kolejny bez nadopiekuńczego parasola matki. Eva mimo niedowierzania, tworzy, niestety głownie wtedy kiedy los, trochę na jej własne życzenie gmatwa jej życie. 
"Ja robię na drutach. Spędzę całe życie dziergając."
http://www.kinopodbaranami.pl/wydarzenie.php?evnt_id=1967

  Zwątpienie w oczach głównej bohaterki pogłębia dodatkowo wymowny prezent od byłego męża, który ofiarowuje córce koc. Może na przekór, aby udowodnić, że pewne etapy w życiu muszą być zamknięte, Eva oddala się Ellen. Chyba próbuje się przygotować na to co nieuchronne, a na co i tak przygotować się nie możne. W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać czy bohaterka zdąży dokończyć koc i wtedy nastąpiła scena gdy  Eva niesie gotowe dzieło i pakuje do walizki córki. To jej pożegnanie i jednocześnie pogodzenie się z tym co nieuchronne. 
"Zaczęłam to dziergać gdy miałaś pięć lat."


 Kadr z filmu "Ani słowa więcej" (ang. "Enough Said"),  2013, reżyseria: Nicole HolofcenerKadr z filmu "Ani słowa więcej" (ang. "Enough Said"),  2013, reżyseria: Nicole Holofcener

 Jeśli chodzi o sam film, to zawiera wiele innych wątków ważniejszych niż kocyk, nad którymi nie będę się jednak rozwodzić. Przez większa cześć film nie zachwyca, ale jeśli dotrwa się do końca, można uznać, że było warto. Zbiór pozostałych filmów, gdzie można odszukać motyw robótek znajdziecie TUTAJ

2 komentarze:

  1. Ja też zawsze zwracam uwagę na robótkowe szczegóły. Nieraz podchodzę do telewizora, żeby lepiej zobaczyć szczegóły wzoru.
    Niedawno z rozbawieniem zauważyłam na Ravelry, że ktoś rozpisał wzór na koc (narzutę) z serialu Breaking Bad.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oglądałam ten film głównie dla kocykowego motywu....

    OdpowiedzUsuń