Przejdź do głównej zawartości

Moje próby z wzorami ażurowymi    Nie wiem kiedy odpuszczę sobie i zrozumiem, że nie każda dziedzina robótek na drutach jest mi przeznaczona. Dobrze znane dziurki to nie do końca moja bajka, ale tak bardzo staram się pojąc wymienioną technikę, że  co jakiś czas pojawia się w mojej głowie myśl, że to już najwyższy czas. Równocześnie pojawia się druga, niczym nie poskromiona, że tym razem się uda.  Początkowa fala entuzjazmu zazwyczaj uderza o mur, ale tym razem w murze zrobiłam małe "dziurki".


Kolejna próbka 

Komentarze

 1. Ślicznie Ci "nie wychodzą" te ażurki :) Chciałabym, żeby mi tak coś "nie wychodziło" ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. ... a może jeszcze przekonasz się do dziergania dziurek... ? Próby bardzo udane :-) Cudowna czapeczka, a próbka bardzo udana - śliczny wzór.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Próbka wygląda obiecująco. Nie zrażaj się i próbuj dalej :) Ażury potrzebują ,,powietrza'', zaraz po wydzierganiu nie zawsze wyglądają ładnie, trzeba je namoczyć i rozłożyć, czasami naciągnąć. Z tego też powodu nie polecam akryli, poćwicz na wełnie (nie musi być od razu droga), gładkiej, zarówno kolorystycznie, jak i w dotyku. Idealne są włóczki skarpetkowe.

  OdpowiedzUsuń
 4. I teraz nie wiem, czy chcesz odpuścić, czy walczyć dalej? ;) Mówię - próbuj, bo nieźle idzie :) Dla mnie chyba większą masakrą są warkocze... ale czasem jakiś popełnię (z naciskiem na "czasem"). Pozdrawiam, K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze się waham :). A warkocze uwielbiam.

   Usuń
 5. Ażury są fajne, szczególnie w letnich formach więc trwaj i działaj. Pierwsze koty już poszły za płoty. Powodzenia

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…