Przejdź do głównej zawartości

Miś Alek

   

  Miś powstał na podstawie zmodyfikowanego wzoru z książki "Włóczkowe przytulanki" Fiona McTague na drutach 4 mm. O wstępnych etapach i moich potyczkach pisałam TUTAJ. Główną zmianą, którą wprowadziłam było zastąpienie oczek lewych prawymi oraz dodanie kilku rzędów przy dzierganiu tułowia. 


  Sweterek jest moim autorskim pomysłem. Powstał na drutach 3 mm z włóczki Mimoza w kolorze kremowym i czerwonym. Przód i tył, a także rękawki zostały wykonane osobno, a następnie zszyte. Przód sweterka to ścieg dżersejowy prawy w który wplotłam imię. Tył to ściągacz warkoczowy, natomiast rękawki to ścieg dżersejowy lewy ozdobiony warkoczem. Aby przełamać czerwień wykonałam biały, ściągaczowy dekolt.


  W trakcie dziergania nastąpił etap w którym miałam porzucić prace. Kiedy miałam już gotowe wszystkie elementy i nastąpił etap szycia, próbowałam spruć niefrasobliwy szew na jednej z rąk, co zaowocowało pociętą włóczą. Stwierdziłam wtedy, że to koniec przygody i czas poszukać innego wzoru na misia. I tak po dobie doznałam olśnienia, że mogę spruć fragment uszkodzonej włóczki i dokończyć rękę. To był zwrot w moim projekcie. Dalsze szycie poszło sprawnie. 


   Następnie postanowiłam poszukać idealnego wypychadła.  Ponieważ lubię sobie utrudniać życie, kupiłam gotową poduszkę, która była wypchana pociętą gąbką. To nie mogło się udać....Pierwsza próba została spalona. Ale dzięki dobrym duszom, które zawsze czuwają, duszom, które pozwalają nam się zatrzymać w idealnym momencie, znalazłam wypychało spełniające moje oczekiwania. Misiu zyskał lekkość i formę. 
"Moje oczy są nadal zielone
A w moim oknie wciąż kwitnie nadzieja" 


Próby stworzenia imienia

  Wrabianie liter to zawsze wyzwanie. W hafcie krzyżykowym gdzie krzyżyki się stykają literki wychodzą idealne, natomiast w robótkach na drutach mamy do czynienia z oczkami, które maja kształt łezki. W zależności od tego czy wrabiamy litery dziergając sweterek od dołu czy od góry, łezki stykają się tylko na górze lub na dole. Największe problemy napotykam dziergając literki "B", "P", "R", "K".

Podejście 1 
 nie podobały mi się litery "A" i "K" 


Podejście 2
 zrezygnowałam z liter drukowanych, a litera "e"  wystraszyła mnie do tego stopnia, że nawet nie dokończyłam dziergania


Podejście 3
SUKCES :)


Komentarze

 1. Bardzo fajnie wyszło. Widzę, ze wszytko masz przemyślane.

  OdpowiedzUsuń
 2. Alek ciekawy i jego otoczenie także. Popełnię przy okazji małą prywatę i podrzucam link do prac mojej kuzynki https://www.facebook.com/pages/Kat-in-BunnyLand/1428033594080295?fref=ts
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 3. Uroczy misiak. Sweterk też cudo. Tył mi się strasznie podoba.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny misie, a sweterek z tymi literkami ekstra. A ciekawa jestem tego idealnego wypychacza ? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale słodki!!!!! Prześliczny!

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudny misio :-) Wspaniały ma sweterek :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…