Przejdź do głównej zawartości

Narzuta z warkoczami.

Narzuta z warkoczami zrobiona na drutach.


   W ramach próby zmniejszenia zapasów włóczki (nieskutecznej od dwóch lat mimo wielu starań), które piętrzą się niebezpiecznie w trzech pudłach, postanowiłam stworzyć fantazyjną, wielobarwną narzutę. Wprawdzie najpierw wpadłam na pomysł stworzenia małego włóczkowego, pistacjowego dywanika na balkon, ale analizując jego praktyczność poddałam się twardemu realizmowi i postanowiłam nie marnować sił i czasu na tworzenie przedmiotów o wątpliwym przeznaczeniu. Moim marzeniem jest stworzenie narzuty jednokolorowej, ale zanim stwierdzę, że warto poświęcić wszystkie oszczędności na zakup włóczki, postanowiłam sprawdzić czy efekt który osiągnę tym razem, sprawi, że przekonam się do nowych zakupów. Mam nadzieję, że dzięki włóczkowej narzucie zminimalizuję posiadane zapasy i bez sentymentu pozbędę się też włóczek z których nigdy nie będę dziergać.

Narzuta z warkoczami zrobiona na drutach.

    Początkową liczbę nabranych oczek (z przeznaczeniem na dywanik) zwiększyłam czterokrotnie co wymusiło na mnie wykorzystanie drutów z żyłką. Z powodu braku oznaczenia mogę jedynie orientacyjnie określić ich rozmiar na 8 mm. Rozpoczęłam prace od koloru pistacjowego. Ponieważ wykorzystuję zapasy jestem zmuszona to tworzenia pasków, a przyznam, że za nimi nie przepadam.  Z drugiej strony paski nieregularne są w stanie do mnie przemówić, regularne zdecydowanie nie. W tym przypadku ich nieregularna szerokość jest warunkowana ilością włóczki. Zaplanowałam sobie, że w momencie przechodzenia jednego koloru w drugi będę przerabiać wszystkie oczka na prawo jeśli wypadnie to na prawej stronie robótki. Celem tego zabiegu było unikniecie efektu, którego nie lubię gdy przerabiając oczka ściegu dżersejowego lewego dodajemy drugi kolor. Oczywiście po przerobieniu wszystkich oczek na prawo (prawa strona robótki) musimy na lewej stronie przywrócić bieg oczek według wzoru czyli przez pewien moment w miejscu gdzie ścieg dżersejowy lewy rozdziela nam warkocze, bawimy się ściegiem francuskim.

   Miałam tez pomysł, aby w momencie przechodzenia jednych pasków w drugie przeznaczyć jeden rząd na wykonanie go naprzemiennie dwoma kolorami. Znając jednak moją tendencje do mocnego ściąganie robótki w momencie wrabiania wzorów, zrezygnowałam z tego być może ciekawego pomysłu. W tym momencie wprowadzam czwarty kolor, a zapasy włóczki stawiają pod znakiem zapytania przyszłość narzuty.

Komentarze

 1. Piękna podziwiam za cierpliwość;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oskar. ....za "wytrzymałość "......pozdrowienia! !!

  OdpowiedzUsuń
 3. Doskonały pomysł na zużycie dużych ilości resztek, ale ileż do tego trzeba mieć cierpliwości i samozaparcia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się piękna narzuta. Lubię warkocze, a te kolory, choć pewnie przypadkowe, to świetnie ze sobą współgrają. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się ładna narzuta, ciekawy wzór :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem ciekawy efekt uzyskałaś dzięki tym kolorowym paskom. ja pozbywam się resztek z których już nie będę dziergać na Facebooku w "Bazarek dla dziewiarek"-polecam. Pięknie odświeżyłam sobie zapasy, bo oczywiście w miejsce włóczek z których już nie będę dzierać przybyły nowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. No podpisuję się pod pięknością narzuty i ja!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…