Przejdź do głównej zawartości

Czapka w paski z drobnymi warkoczami

  
Czapka z wzorem warkoczowym.

   Zaplanowałam stworzenie czapki, która miała się składać z dużych dwukolorowych kwadratów. Każda z tych odrębnych stref miała prezentować inny wzór warkoczowy. Dla kontrastu wybrałam kolor turkusowy i złoty, które pozostały mi po zakończeniu wcześniejszych robótek. 

Czapka z wzorem warkoczowym.

  Po wykonaniu warkoczowego ściągacza pohamowałam jednak swoje zapędy i zmieniałam kierunek działania. Naszkicowałam nowy pomysł być może mniej oryginalny, ale za to bardziej uniwersalny i postanowiłam, że cała czapka będzie ozdobiona drobnymi warkoczami umieszczonymi na tle różnobarwnych kwadratów. 

Czapka z wzorem warkoczowym.

  Ponieważ kolor złoty dominował w moich zapasach nad kolorem turkusowym, podzieliłam cały obszar czapki na turkusowe elementy składające się z sześciu oczek i złote zbudowane z ośmiu oczek. Tym sposobem zyskałam pionowe paski. Po znacznym uszczupleniu włóczki w kolorze turkusowym, postanowiłam zdominować czapkę kolorem złotym, ale aby kolor turkusowy nie zniknął w ostry i zdecydowany sposób, postanowiłam, że w każdym okrążeniu będę odbierać po dwa oczka z koloru turkusowego na rzecz złotego. 

Czapka z wzorem warkoczowym.

  Kiedy miałam na drutach jedynie oczka złote, przekonałam się, że nie o takim efekcie marzyłam. Zamiast wymarzonej czapki, miałam coś co przypominało koronę. Moje geometryczne twory nie spełniały wymagań ciekawego wzoru. Przez kilka kolejnych rzędów próbowałam sama siebie przekonać, że właśnie o to mi chodziło, ale ostateczne postanowiłam spruć wszystko do turkusowego ściągacza. Mimo wszystko nie chciałam zrezygnować z czapki i z wielkim oporem zdecydowałam się na  nieregularne paski poprzeczne. 

Czapka z wzorem warkoczowym.

  Dominującym kolorem stał się złoty. W momencie redukowania oczek postanowiłam zrezygnować z wzoru warkoczowego i skupić się na ściegu dżersejowym prawym. Myślałam o wykończeniu czapki pomponem, mimo całej mojej niechęci do ich wykonywania, ale ostatecznie stwierdziłam, że jest zbędny. 

Czapka z wzorem warkoczowym.

  Zanim czapka zaczęła nabierać wyglądu trzykrotnie prułam ściągacz. Zgubiła mnie rutyna i w sposób nieświadomy dodałam trzy centymetry do obwodu głowy. W odpowiednim momencie zdecydowałam się jednak na kolejne mierzenie i naprawienie błędu. Jeszcze żadna z moich czapek nie obyła się bez prucia.  W przypadku tej czapki zdecydowałam się na nitkę podwójną włóczki Kotek i druty 6,5 mm.


Komentarze

 1. Świetne zestawienie kolorów!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna czapka :) Na pewno przyda się zimą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę że u Ciebie już klimaty jesienno-zimowe. Piękna czapa. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowicie podoba mi się to zestawienie kolorów, super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Czapka super. Podoba mi sie to połaczenie kolorów. Pozdrawiam serdecznie:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajna czapka. Wesołe kolory :-] pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. ciekawy wzor i super kolorki! Swietna czapa!

  OdpowiedzUsuń
 8. Czapka z przygodami :-) ale jak widać warto było się pomęczyć! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Śliczne połączenie kolorów i do tego ten delikatny wzorek! Bardzo efektowna czapka!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…