sobota, 22 sierpnia 2015

Ramka pamięci  "(...) pamiątka to coś realnego (...). Można wziąć ją do reki, popatrzeć i przypomnieć sobie wszystko, co uleciało".  
                                            "Ptaki ciernistych krzewów"
     Nie mogąc rozstać się z książką rozpoczynam dzisiejszy wpis od cytatu, który subtelnie nawiązuje do dzisiejszego DIY. Proponuje wykonanie ramki, która w minimalnym stopniu utrwali wakacyjne wspomnienia. Wszystkie niezbędne do jej wykonania elementy znalazłam zachomikowane w domu. 

Potrzebne będą:


 • ramka na zdjęcia (najlepiej w kolorze starego złota naznaczona zębem czasu) moja ma wymiary 29 x 38,
 • 3 kartki z bloku technicznego (jedna w kolorze czarnym, dwie w kolorze białym), można je również zastąpić kolorowymi kartkami z bloku rysunkowego lub papierem do drukarki (w przypadku białych kartek),
 • sznurek,
 • czerwona wstążka,
 • nożyczki i szeroka taśma klejąca,
 • dekoracyjne spinacze,
 • dziurkacz,
 • drobne pamiątki,


Wykonanie:

1. Przygotowujemy cztery sznurki o długości dwukrotnie większej niż szerokość obrazu.  Nie będziemy ich mocować za pomocą gwoździ jak to pierwotnie zakładałam, a zrobimy to w sposób bezpieczniejszy o czym w dalszej części wpisu. Sznurki rozmieszczamy na dowolnej wysokości i zabezpieczamy przed przesuwaniem za pomocą szkła. Delikatnie napinamy sznurek, ale w taki sposób, aby nie przerwać jego ciągłości ostrymi krawędziami szkła.


2. Na środku szklanej powierzchni ramki umieszczamy czarną kartkę w pozycji pionowej, a następnie dwie białe jedna pod drugą w pozycji poziomej. Jeśli kartki będą się przesuwać, proponuję naklejenie ich za pomocą taśmy dwustronnej na tył ramki, ale w odwrotnej kolejności czyli najpierw dwie białe, a następnie centralnie czarną. Aby scalić konstrukcję nakładamy tył ramki i za pomocą taśmy klejącej zabezpieczamy wolne końce sznurków. Ponieważ moja ramka nie ma z tyły żadnych mocowań, całość obklejam taśmą klejącą.3. Najprzyjemniejsza cześć - dekorowanie.  Za pomocą dziurkacza, wstążki, sznurka i spinaczy odtwarzamy wspomnienia. Możemy przypiąć zdjęcia, drobne pamiątki, bilety, a nawet wycinki z gazet.


  Istnieje wiele możliwości modyfikacji projektu. Za szybę można włożyć zasuszone rośliny. Na białych kartkach można wydrukować ulubione teksty, które tylko jako fragmenty będą wyglądać zza czarnej kartki, a do sznurka można przywiązać za pomocą czerwonej kokardki pamiątkowy kluczyk.5 komentarzy:

 1. Pomysł jest bardzo ciekawy. Widziałam go w Internecie i też chcę spróbować. Chociaż wydaje mi się, że jednolite tło lepiej eksponowałoby minigalerię. Jednak trzeba przyznać, że całość wygląda efektownie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł i wykonanie

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo to ciekawe. Niby takie proste i oczywiste a jednak nie każdy na to może wpaść :-) Super pomysł na zatrzymanie wspomnień z wakacji na dłużej w widocznym miejscu :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń