Przejdź do głównej zawartości

Ramka pamięci  "(...) pamiątka to coś realnego (...). Można wziąć ją do reki, popatrzeć i przypomnieć sobie wszystko, co uleciało".  
                                            "Ptaki ciernistych krzewów"
     Nie mogąc rozstać się z książką rozpoczynam dzisiejszy wpis od cytatu, który subtelnie nawiązuje do dzisiejszego DIY. Proponuje wykonanie ramki, która w minimalnym stopniu utrwali wakacyjne wspomnienia. Wszystkie niezbędne do jej wykonania elementy znalazłam zachomikowane w domu. 

Potrzebne będą:


 • ramka na zdjęcia (najlepiej w kolorze starego złota naznaczona zębem czasu) moja ma wymiary 29 x 38,
 • 3 kartki z bloku technicznego (jedna w kolorze czarnym, dwie w kolorze białym), można je również zastąpić kolorowymi kartkami z bloku rysunkowego lub papierem do drukarki (w przypadku białych kartek),
 • sznurek,
 • czerwona wstążka,
 • nożyczki i szeroka taśma klejąca,
 • dekoracyjne spinacze,
 • dziurkacz,
 • drobne pamiątki,


Wykonanie:

1. Przygotowujemy cztery sznurki o długości dwukrotnie większej niż szerokość obrazu.  Nie będziemy ich mocować za pomocą gwoździ jak to pierwotnie zakładałam, a zrobimy to w sposób bezpieczniejszy o czym w dalszej części wpisu. Sznurki rozmieszczamy na dowolnej wysokości i zabezpieczamy przed przesuwaniem za pomocą szkła. Delikatnie napinamy sznurek, ale w taki sposób, aby nie przerwać jego ciągłości ostrymi krawędziami szkła.


2. Na środku szklanej powierzchni ramki umieszczamy czarną kartkę w pozycji pionowej, a następnie dwie białe jedna pod drugą w pozycji poziomej. Jeśli kartki będą się przesuwać, proponuję naklejenie ich za pomocą taśmy dwustronnej na tył ramki, ale w odwrotnej kolejności czyli najpierw dwie białe, a następnie centralnie czarną. Aby scalić konstrukcję nakładamy tył ramki i za pomocą taśmy klejącej zabezpieczamy wolne końce sznurków. Ponieważ moja ramka nie ma z tyły żadnych mocowań, całość obklejam taśmą klejącą.3. Najprzyjemniejsza cześć - dekorowanie.  Za pomocą dziurkacza, wstążki, sznurka i spinaczy odtwarzamy wspomnienia. Możemy przypiąć zdjęcia, drobne pamiątki, bilety, a nawet wycinki z gazet.


  Istnieje wiele możliwości modyfikacji projektu. Za szybę można włożyć zasuszone rośliny. Na białych kartkach można wydrukować ulubione teksty, które tylko jako fragmenty będą wyglądać zza czarnej kartki, a do sznurka można przywiązać za pomocą czerwonej kokardki pamiątkowy kluczyk.Komentarze

 1. Pomysł jest bardzo ciekawy. Widziałam go w Internecie i też chcę spróbować. Chociaż wydaje mi się, że jednolite tło lepiej eksponowałoby minigalerię. Jednak trzeba przyznać, że całość wygląda efektownie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł i wykonanie

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo to ciekawe. Niby takie proste i oczywiste a jednak nie każdy na to może wpaść :-) Super pomysł na zatrzymanie wspomnień z wakacji na dłużej w widocznym miejscu :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…