Przejdź do głównej zawartości

Zamiast czapki czyli turkusowy szal z kapturem

      Moje szale z kapturem przechodziły różne etapy. Kiedy tworzyłam pierwszy z nich rozpoczęłam od zaprojektowania kaptura. Miałam podstawowy cel, nie chciałam aby kaptur na szczycie miał szpic, ale pragnęłam aby był zaokrąglony. Aby to osiągnąć osobno robiłam pas środkowy z którego brzegów dopiero wyrabiałam boki. Po pewnym czasie zaczęłam robić kaptur w całości co wiązało się z obecnością dużej liczby oczek na drutach. Przechodziłam nawet etap w którym wyrabiałam oczka na kaptur z brzegów szala i po dłuższej chwili zastanowienia myślę, że do niego powrócę, ponieważ minimalizuje on etap szycia za którym nie przepadam. Igła nie jest mi tak posłuszna jak druty i zdarza mi się częściej pruć nieliczne szwy niż liczne oczka.


Turkusowy szal z kapturem.

  Ujednoliciłam też bieg warkoczy, głównie ze względu na kaptur. Kiedy jeszcze wykonywałam go wieloetapowo i wyrabiałam oczka z głównej cześć na jego boki, zawsze dużo czasu zajmowało mi projektowanie lustrzanego odbicia warkoczy na powstających elementach. Napawało mnie to zawsze niepewnością czy one rzeczywiście biegną tak jak powinny. Wprawdzie wykonywanie kaptura jednoetapowo wyeliminowało ten problem, ale jednolity bieg warkoczy pozostał.

Turkusowy szal z kapturem.

   Zaczęłam krzyżować oczka na warkocze bez użycia drutów pomocniczych. Wprawdzie napotkałam na pewne trudności w przypadku gdy oczka przekładałam na tył robótki, ponieważ nie miałam nad nimi takiej kontroli jak nad oczkami, które mogłam pozostawić z przodu robótki, ale skupienie większej uwagi wyeliminowało ten problem. Zdaję sobie sprawę, że takie tworzenie warkoczy bez drutów pomocniczych jest możliwe jedynie w przypadku warkoczy nieskomplikowanych, składających się z małej liczby oczek. Jak pracuje bez druty pomocniczego? W przypadku warkocza składającego się z czterech oczek, dwa pierwsze ściągam z drutu i opierając kciuk lewej reki na drucie przytrzymuje  razem z istniejąca już częścią robótki, kiedy przerobie trzecie oczko warkocza, mogę puścić dwa wolne oczka, raczej mi nie uciekną. Po przerobieniu czwartego oczka warkocza nakładam dwa wolne oczka na lewy drut i przerabiam je jako oczka prawe. 

Turkusowy szal z kapturem.

  Plisa przez którą przeciągam sznurek powstaje z nitki pojedynczej  i wymaga nabrania wielu oczek. Moja składa się z oczek ściegu dżersejowego prawego. Uwieńczeniem całego projektu są pompony. Jak zwykle na sam koniec pozostawiam wciąganie nitek. 
Zdjęcia przekłamały kolor, a prawdziwy kolor włóczki to  http://www.sklep.arelan.com.pl/TURKUS(3,365,58).aspx

Turkusowy szal z kapturem.Komentarze

 1. Bardzo mi się podoba. Warkocze to świetna sprawa na takie dzieła.
  pa

  OdpowiedzUsuń
 2. wchodzisz w sezon jesienno-zimowy widzę. Cudo zrobiłaś. Szal z kapturem to świetna rzecz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny projekt, bardzo mi się podoba.
  Warkocze to mój ulubiony wzór. Wykorzystuję je w wielu robótkach i rzadko używam pomocniczego druta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super pomysł, chyba go od ciebie "pożyczę"

  OdpowiedzUsuń
 5. A można prosić dokładne wskazówki jak go zrobić? Jest cudny 😍

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już wkrótce wzór będzie dostępny na DaWanda.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…