Przejdź do głównej zawartości

W poszukiwaniu idealnej czapki

   

  Kolejna czapka została stworzona na podstawie opisu (ZAPRASZAM TUTAJ) i ogromnej pomocy Tonki. Praca rozpoczęła się od komina wykonanego z włóczki Schachenmayr Aresa Color  150 g/ 135 m, 20 % wełna, 80 % akryl który okazał się na tyle pozbawiony funkcjonalności, że został spruty. Ponieważ włóczka podoba mi się ze względu na gruby splot, postanowiłam przy jej pomocy i drutów 8 mm stworzyć czapkę o której wspomniałam wyżej.
  A teraz drobna wzmianka o akcesoriach które kiedyś wydawały mi się zbędne, a teraz myśl o nich drąży we mnie korytarze, które przemierza chęć zakupu. Dokładnie chodzi o miarkę do mierzenia grubości drutów. Od kiedy moja kolekcja powiększyła się, zaczęłam oceniać ich rozmiar na oko, a ponieważ wszelkiego rodzaju jednostki miary nie są moją mocną stroną, tworzę irytująco błędne opisy. Dlatego szykują się robótkowe zakupy :)

  Wracając do tematu czapki. Oszacowałam, że wykorzystałam druty 8 mm i pojedynczą nitkę. Mimo, że narzuty nie są moją mocną stroną, tym razem się postarałam, a czapka powstała w tempie ekspresowym. Grube druty i gruba włóczka dały efekt na tyle zadowalający, że czapka jest moją faworytką na tegoroczna zimę (jeśli taka w ogóle będzie). Ponieważ czapka pochłonęła jedynie 54 gramy włóczki, a jej motek to aż 150 gram, mam jeszcze wystarczająca ilość aby zrobić rękawiczki z jednym palcem. Pytanie tylko czy chcę, bo szczerze przyznam, że to marzenie nie chce rozkwitać.    Główną hamująca siłą jest prawdopodobnie fakt, że rękawiczki z powodu  grubego splotu włóczki i mieszanki koloru, musiałyby być wykonane prostym wzorem dżersejowym prawym, pozbawiając mnie tym samym całej zabawy skrupulatnego planowania i licznego prucia. Mogłabym się pokosić o wykonanie ich takim wzorem jak czapka, ale stracą wtedy na swojej funkcjonalności zyskując na wyglądzie. Póki co zostawiam ten temat otwarty...

Komentarze

 1. Piękna ta czapka. Nie macie gdzieś dziewczyny opisu po polsku? Co prawda nie robiłam dotąd nic tak skomplikowanego, ale kiedyś trzeba zacząć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna! Gdybym z zasady czapek nie nosiła, miałabym niezły orzech do zgryzienia przy wyborze :) Tymczasem mogę tylko spokojnie chwalić! Bardzo ciekawy wzór!

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna czapka. Rozbawiło mnie, że piszesz o pruciu jak o dobrej zabawie. Mnie to zawsze złości i mam ochotę... zacząć jakąś nową robótkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czapka świetna, ja w zimie najpilniej potrzebuję rękawiczek:D
  Pozdrawiam serdecznie ;*
  ravenstarkbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna czapa. Osobiście uwielbiam takie mięsiste grube włóczki.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fantastyczna czapka i fajny wzór, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Czapka super! !!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!! Odpowiednia na wspaniały prezent!
  .......a może aby ułatwić sobie życie wystarczy zainwestować w suwmiarke........ będzie dużo łatwiej
  """"zapraszam tutaj""""" !! !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mając do wyboru zakup zimnej suwmiarki i niezwykle atrakcyjnej w swoim wyglądzie miarki do drutów zgadnij Anonimowy użytkowniku na co się zdecyduję :) I jak zwykle ZAPRASZAM TUTAJ.

   Usuń
 8. Super czapka, czy mogłabyś dokładnie opisać jak zrobić taką czapkę, świetny wzór, jednak podany link wyświetla jakąś niemiecką stronę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry :) Wyświetla się niemiecka strona, ponieważ na niej znajduje się oryginalny opis wykonania. Polski opis krok po kroku znajdziesz u Tonki (klik). Życzę owocnej pracy. Mam nadzieje, że przedstawisz efekty swojego dziergania :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…