Przejdź do głównej zawartości

Wstęp do kalendarza adwentowego i "Zanim powiem do widzenia"

  
  Dwa lata temu przymierzałam się do stworzenia kalendarza adwentowego, ale moje plany nie do końca się powiodły.  Na pewnym etapie porzuciłam projekt i po tym czasie mogę śmiało stwierdzić, że nie żałuję. Ale marzyć nie przestałam nigdy. Podobno kiedy człowiek przestaje marzyć to tak jakby przestał żyć. Bogatsza o doświadczenie powróciłam do planowania. Tym razem dobrze wiedziałam, że chce stworzyć czerwone woreczki z dekoracyjnymi białymi wzorami. W moim przypadku biała włóczka jest ozdobiona metaliczną nitka, dzięki której światło odbijając się tworzy drobne refleksy, które rozbijają biała tafle na drobniejsze powierzchnię i nadają lekkości. 


  Po odnalezieniu idealnych schematów, zabrałam się za przeliczanie liczby oczek, które należny nabrać. Obawiałam się, że cyfry chociaż ich wzór bardzo mi się podobał, stworzą wrażenie ciężkości, dlatego tez postanowiłam okrasić je delikatnymi wzorkami. Och - to był błąd. Wszystko zepsułam białymi łezkami na dolnej cześć przodu i imitacją śniegu w części górnej przodu. Chcąc uniknąć wrażenia ciężkości, nieświadomie je stworzyłam. Ale to mnie nie zniechęciło. Zabrałam się za tył, gdzie postępując zgodnie ze schematem wrobiłam serduszka. Tym razem nie przekombinowałam.


 Początkowo planowałam, że tył woreczka będzie jednolicie czerwony, ale pomyślałam, że kiedy minie czas adwentowy woreczki będą mogły mi posłużyć jako dekoracje choinki, dlatego tez z tyłu pojawią się wzorki.


   Aby przepleść sznurek stworzyłam dziurki. Wiecie, że nie lubię i nie umiem robić narzutów, ale musiałam się przemóc. Zawsze mam nieznośnie odczucie, że to musi być takie proste, a ja wiecznie bije głowa w mur.


  Nadszedł czas na refleksje. Stwierdziłam, że tył jest boski, przód nieznośny, a woreczek za duży. Poszukałam więc złotego środka.  Postanowiłam, że zmienię druty na cieńsze, zmniejszę liczbę oczek i rzędów, zrezygnuje z kombinowania. Takie są plany, a co z tego wyjdzie?
  Dlaczego zaczęłam od zrobienia woreczka "24"?  Przyczyna jest banalna. Chciałam, aby wszystkie woreczki miały jednakowe wymiary, więc zaczęłam od najobszerniejszego wzoru. Jest już wrzesień czy zdążę z moim projektem?Wspólne dzierganie i czytanie


Ruth Picardie, Matt Seaton, Justine Picardie "Zanim powiem do widzenia", Poznań 1999, Wydawnictwo Obserwator

   Książka, która nie jest łatwa. Porusza temat odchodzenia w młodym wieku. Budzi niezaspokojone słowo "gdyby"...  
"(...) moja choroba dała mi odwagę do zerwania więzi z ludźmi, którzy nie mieli żadnego znaczenia w moim życiu." s.61
"Skądinąd myślę, że życie będzie się toczyło tak jak do tej pory. chodzi tylko o to, że tak bardzo będzie mi go brak." s.75 
"Kiedy odchodzi ukochana osoba, człowiek albo stara się wszystko wymazać, albo chwytać się, czego tylko się da. Wspomnienia wiele znaczą, ale w żaden sposób nie są w stanie zastąpić w nas poczucia związku z drugą osobą (...)." s. 79 
  Dziękuje wszystkim, którzy do tej pory zagłosowali na mój blog. Czasem naprawdę dziwie się, że ktoś oprócz mnie czyta moje zagmatwane wywody. Do tej pory wsparło mnie 17 osób,  co oznacza, że dla tych osób tworzę coś specyficznego w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Moim marzeniem jest zwiększenie zasięgu do  30 osób Aby zagłosować należny wejść na stronę konkursową, odszukać blog "Eksperymenty z drutami" i napisać w kilku słowach dlaczego podoba ci się mój blog ;) Pozdrawiam goraco
Komentarze

 1. Dasz radę teraz już migiem woreczki polecą ! Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 2. A według mnie przód wcale nie jest zły! Świetny pomysł - taki kalendarz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie też książka z motywem śmierci. Woreczki wyszły świetnie. Nie zniechęcają się.

  OdpowiedzUsuń
 4. Woreczek jest uroczy :) Życzę powodzenia w wykonaniu wszystkich 24 :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Woreczek śliczny i wierzę, że zdążysz - najgorszą część masz za sobą, czyli opracowanie koncepcji i liczenie oczek. Trzymam kciuki. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczne te woreczki.
  Powodzenia w konkursie. Też biorę w nim udział :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Śliczny woreczek :-) Będę trzymała kciuki, aby udało Ci się wszystkie zrobić do grudnia.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajny woreczek :) Dasz radę zrobić wszystkie :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. "Najtrudniejszy pierwszy krok..." - masz już go za sobą, więc woreczki się zrobią szybko i bez problemów. Książka interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja na drutach wcale nie umiem, coś tam czasem próbuję a potem pruję i marzę, że się wkoncu "naumiem".
  Pomysł z woreczkami na kalendarz adwentowy bardzo fajny,widziałam kiedyś ale szyte.
  Według mnie twój nie jest zły,tylko ta cyfra 24 wyszła za nisko. Następne będą napewno już odpowiednie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ładny woreczek, trzymam kciuki za wytrwałość w robieniu kalendarza :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Woreczek wygląda super! Mam nadzieję że uda się doprowadzić projekt do końca :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajny pomysł, woreczki śliczne. Powodzenia w realizacji planu :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić czapkę z nausznikami?

Zawsze zaczynam od zrobienia nauszników, które robię jednocześnie. Czapka powstała z pojedynczej nitki włóczki Puchatka (100% anilana, 100 g/147 m).

Wykonanie:
Na druty 4 mm nabieram po 5 oczek + 2 oczka brzegowe. Cały czas pracujemy oczkami prawymi (ścieg francuski).

rząd 1:1 o.b., 5 o.p. 1 o.b.
rząd 2:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 3 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 7 oczek + 2 oczka brzegowe)
rząd 4:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 5 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 9 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 6:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 7 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 11 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 8:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 9 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 13 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 9-17: 1 o.b., 13 o.p. 1 o.b.

rząd 18:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 11 o.p., dodajemy jedno oczko, 1 o.p., 1 o.b.(mamy 15 oczek + 2 oczka brzegowe)

rząd 20:1 o.b., 1 o.p., dodajemy jedno oczko, 1…

Jak zrobić rękawiczki z pięcioma palcami?

Oddając kiedyś płaszcz do szatni, zobaczyłam na dłoniach nieznajomej dziewczyny kremowe rękawiczki z motywem, którego nie potrafię teraz w całości odtworzyć. Pamietam jednak, że pani obsługująca mnie i nieznajomą również nie kryła zachwytu nad tym arcydziełem. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę potrafiła stworzyć coś podobnego.     Mijały miesiące, a rękawiczki na trwałe wbiły się w moją pamięć. Uznając jednak ich wykonanie za zbyt trudne, nawet nie podejmowałam próby nauki.     Aż nadszedł czas, gdy Zielona Dusza podsunęła mi książkę o robótkach z opisem pracy nad rękawiczkami. Wtedy stworzyłam plan. W czasie gdy ja przeszukiwałam stare zbiory włóczki, Pan X odwiedzał pasmanterie w celu zakupu odpowiednich drutów.  Zaopatrzona we wszystkie potrzebne sprzęty, a także obawę zasiadłam do pracy. I zakochałam się w tym dzierganiu...   Kremowe rękawiczki to już kolejna para, która wyszła spod mojej reki. Została stworzona na specjalne zamówienie mojej Rogatej Bratniej Duszy.

RĘK…

Jak zrobić czapkę z motywem warkocza - instrukcja.

CZAPKA Z MOTYWEM WARKOCZA


Materiały: - 100 gram, włóczka Kotek, 100 % akryl, 300 m / 100 g,  50 w kolorze khaki (zgniła zieleń) i  złotej (musztardowa) - druty 5,5 mm, - igła, - nożyczki,
Wykonanie: 1. Na druty nabieramy nitką podwójną 60 oczek + 2 oczka brzegowe i przerabiamy 8 rzędów ściągaczem pojedyńczym.

2. Zmieniamy włóczkę na musztardowąi przerabiamy dziewiąty rząd oczkami prawymi, wyrabiając z każdego oczka lewego dwa prawe. Tym sposobem liczba oczek zwiększa się do 90 (+2 oczka brzegowe). Zawsze stosuję ten zabieg, jeśli wprowadzam warkocze do wzoru, ponieważ moje włóczkowe warkocze zmniejszają obwód czapki. 

3. W 10 rzędzie przerabiam oczka następująco (lewa strona czapki): *12 oczek lewych, 6 oczek prawych*, ten schemat powtarzam do końca rzędu.  W mojej czapce zastosowałam warkocze na 12 oczek prawych, które będą biegły z prawej strony czapki, dlatego gdy jestem na lewej stronie czapki muszę te oczka przerobić jako lewe. W mojej czapce będzie 5 warkoczy.

4. W 11 rzędziekrzyżujem…